jkt wankel kaartenhuis m A A Sloop of revitalisatie Ruimzicht I Spt Middelburgse in mis-finale Zeeland A _r m A He Bouwtoezicht PvZ moet woorden inslikken Geen mens is zonder rimpel, geen huis is zonder scheur Gevelscheuren zijn er in allerlei vormen en maten. Volgens bouwkundig adviseur Salomon de Nooijer uit Arnemuiden valt de schade in 90 procent van de gevallen mee en is goed te verhelpen. Een scheur die onderaan begint, wijst evenwel op problemen met de fundering en vergt drastischer ingrijpen. WHo Horizontale scheuren boven kozijnen zijn niet bedreigend en worden veroorzaakt door een te beperkt ingebouwde draagkracht van de bovenliggende Het meest voorkomend zijn diagonale of verticale scheuren midden in de gevel, veroor zaakt door windbelasting in de zwakste plek van de muur. Deze schade is betrekkelijk eenvoudig te verhelpen door te verankeren. Het ernstigst zijn scheuren uit de fundering, die van AHe onderaf wijd beginnen en naar boven toe smal uitlopen. De Vereniging Eigen Huis adviseert bij scheuren in gevels altijd een deskundige te raadplegen. De organisatie heeft een uitgebreide handleiding over onder houdswerk om problemen te voorkomen. Scheuren in nieuwbouwwoningen zijn veelal het gevolg van krimp in het stucwerk, zodra het vocht verdampt. Ze zijn daarom meestal ook puur cosmetisch van aard en niet iets om je ongerust over te maken. Een gemiddelde eengezinswoning heeft doorgaans 37 jaar nodig voordat het volledig is gezet en uitgewerkt. Een aanbouw is lichter, zal zich daardoor anders zetten en vereist derhalve een eigen paalfundering. In de jaren tachtig en negentig is onder invloed van de gunstige ecomomie veel geld gestoken in opknappen en uitbreiden van oudere woningen. Roompot bekijkt mogelijkheden voor afwikkelen schade. door Selma Osman en Henk Postma DOMBURG - Het appartementen complex Ruimzicht wordt moge lijk gesloopt. Nieuwbouw is wel licht financieel aantrekkelijker dan verbetering van de stabiliteit. Dat zegt bestuurslid E. Schouten van de vereniging van eigenaren. Die bekijken zaterdag wat hen te doen staat. Nadat eerder dit jaar, tijdens een storm, nieuwe scheuren in de mu ren waren ontstaan, diende de ver eniging van eigenaren een schade claim in bij de verzekeringsmaat schappij. Maar nu uit een rapport van de Grontmij is gebleken dat het complex al vanaf de bouw, in 1969, instabiel moet zijn geweest, lopen de eigenaren het risico zelf te moeten opdraaien voor de scha de. Of dat een ramp is? Bestuurs lid Schouten denkt van niet. „Het appartementencomplex staat op een gouden plek. Nieuwbouw zou wel eens profijtelijker kunnen zijn dan revitalisatie. Temeer daar so wieso ook extra geld nodig is voor onderhoud van het dak. Wat er ook gebeurt, ik denk niet dat de ei- Nieuwbouw lijkt een aantrekkelij- ke oplossing voor de eigenaren van het Domburgse complex Ruimzicht. Zij draaien mogelijk zelf op voor de schade. genaren er slechter van worden." Ondertussen loopt Roompot Re creatie, die 23 van de 40 apparte menten voor de eigenaren ver huurt, omzet mis. Het bedrijf beraadt zich nog op de financiële afwikkeling van die schade. „Voor ons staat voorop dat vakantiegangers hier niet de dupe van worden", zegt woordvoerder F. Segers. Zo lang Ruimzicht onbe woonbaar is, worden gemaakte re serveringen kosteloos omgeboekt naar de duurdere parken Hof Domburg en Bos en Duin in Oost- kapelle. Mensen die daar niet heen willen, mogen annuleren. Roompot heeft overigens niet al leen te maken met inkomstender ving. Het bedrijf heeft volgens Se gers ook personeel in dienst dat re ceptie-, schoonmaak- en onder houdswerkzaamheden voor Ruim zicht verricht. De Veerse burgemeester R. van der Zwaag kon gisteren niet zeg gen wie opdraait voor hotelkosten als gevolg van de ontruiming vrij dagnacht. „Over zo'n klein bedrag gaan we niet ruziën." Achteraf is gebleken dat niet iedereen de nacht heeft doorgebracht in het Badhotel. C. Lemaire, één van de vakantiegangers, besloot eerst te rug naar huis te gaan, maar be dacht zich. „We zijn teruggegaan naar Ruimzicht, en hebben daar toch geslapen." Volgens Lemaire waren er minstens drie anderen die dat ook deden. Burgemeester Van der Zwaag: „Schandalig dat mensen het verbod negeerden." a»j Evianne van Gijn door Marcel Modde MIDDELBURG - „Ik ben er door! Ik -JÊ zit bij de laatste twaalf!" De eerste Ky winst voor Evianne van Gijn is I binnen. „Echt geweldig." J, De Middelburgse studente hoorde W gisteren op een bijeenkomst in Amsterdam haar naam noemen in het rijtje van de finalisten in de mis(s)-verkiezing. Op 6 mei, tij dens een live-uitzending van de or ganiserende Tros televisie, kiezen een vakjury en het publiek hun 'Ambassadeur van Onbeperkt Ne derland 2007'. De afgelopen drie weken kon worden gestemd op de favoriete kandidate voor de finale. In totaal werden 45.000 stemmen uitgebracht, vertelt Van Gijn. Per soonlijke resultaten zijn niet be kend gemaakt. „Er was ook geen tussenstand. Dus tot het laatste moment was het voor iedereen heel spannend of ze het zouden halen." Voor acht deelnemers die de voorrondes tot dusver hadden overleefd, was de steun onvoldoen de. Van Gijn heeft, met hulp van haar moeder, zus, studiegenoten en vrienden, een grootscheepse promotiecampagne op touw gezet. In diverse steden en in de trein tus sen het ouderlijk huis nabij Zut- phen en Middelburg is uitgebreid gefolderd om stemmen te verga ren. De 18-jarige Van Gijn is door een botziekte al heel haar leven gehan dicapt. „Ik kan als geen ander uit leggen wat dat betekent en welke sterke punten iemand met een handicap ook heeft." PZC Dinsdag 8 mei 2007 3 COMMENTAAR Hoe een gewone januaristorm zeer ongewone gevolgen kan hebben. Dat is het verhaal van het Domburgse appartementencomplex Ruimzicht. Begin 2007 vestigen scheurtjes de aandacht op een gebouw dat vervolgens na onderzoek al bijna veertig jaar onveilig blijkt te zijn. Nogal verontrustend. Afgelopen weekeinde gingen de verwijten over en weer tussen de gemeente en de vereniging van eigenaren. Daarbij heeft vooral de laatste een punt. Kennelijk is er onvoldoende toezicht geweest. De vereniging van eigenaren had de gemeente wellicht al in januari kunnen waarschuwen. De verhuurder heeft overigens wel snel zijn verantwoordelijkheid genomen. Nu is het zaak dat vergelijkbare onaangename verrassingen elders worden voorkomen. Deze kwestie draait vooral om veiligheid. Maar ook om economie. Twijfel over de bouwkundige kwaliteit van recreatieverblijven verkoopt slecht. Daarom lijkt het geen overbodige luxe om de wat oudere vakantiecomplexen in de provincie eens door te lichten. Het liefst een beetje snel. Want zolang niet vaststaat dat Ruimzicht een uitzondering is, blijft deze kwestie knagen aan het beeld van Zeeland Zorgeloos Vakantieland. MIDDELBURG - Van iets roepen zon der het te staven is Cees Bierens (WD) niet gediend. Hoewel mild gestemd, ging de voorzitter van de Statencommissie economie het op treden van de Partij voor Zeeland gisteren te ver. Hij gaf Jos Verdur- men een tik op de vingers. Verdurmen stelde de subsidie aan de orde die de provincie geeft aan bedrijven die vis op het land wil len kweken. Belangstelling voor aquacultuur zou ontbreken en slechts een paar mensen zouden van het geld profi teren. „U suggereert dat de provin cie met twee maten meet." OfVer- durmen dat wilde onderbouwen. „Ik ken een paar gevallen, maar na men noem ik niet." Dat vond Bie rens te zot. „Dit is een openbare vergadering. Als u geen namen noemt, moet u uw woorden terug nemen." Verdurmen: „Met liefde en plezier." /VVo, Vocht en houtworm tasten het houtwerk in een woning aan. Schimmelvorming danwel gaatjes in de balken vormen een indicatie dat er iets moet worden gedaan om rot en verweer tegen te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3