13 Achter de oude dijken Regeltjes beheersen de boer dinsdag 8 mei 2007 „Die dijk ligt er al een paar hon derd jaar. Dat is het probleem niet", Gabri Hoek haalt veelbeteke nend zijn neus op als hij de term Nationaal Park Oosterschelde hoort. Hij boert al 18 jaar aan de boorden van de Oosterschelde, ten westen van Sint-Maartensdijk. Hij is 49 jaar en heeft het bedrijf van zijn vader overgenomen. Het probleem voor Hoek zijn de regeltjes. Moeiteloos somt hij ze op: de Vogelrichtlijn, de Habitat richtlijn, de Natuurbeschermings wet, Natura 2000. Ze bevatten geen geheimen voor hem. „Ik ken ze veel te goed. Dankzij in ternet en de vakbladen houd ik me op de hoogte. Als je wat wilt, uitbreiden, iets nieuws wil doen of je bedrijf ontwikkelt, steeds loop je tegen de regeltjes aan. De akkerbouw is niet best. Dus ben je op zoek naar andere mogelijkhe den en kijk je wat je verder kunt doen." Het is niet alleen de veelheid aan regels, ook de verschillende over heden die elk hun eigen lijn trek ken, maken het hem niet gemakke lijk. Wat dat betreft zou het een voudiger zijn als er één loket was, of in ieder geval dat de verschillen de overheden één lijn trekken. Laatst wilde hij een garage bou wen en daar moest van de wel standscommissie van de gemeente Tholen absoluut een blauwe deur in. Het is het enige blauwe ele ment in de wijde omgeving... Toch blijft het leuk om boer te zijn, vindt Gabri. „Kijk eens om je heen. Het is mooi weer. Ik ben lek ker buiten bezig.Het land is klaar gemaakt, de uien inge zaaid." René Schrier Zeeraket Op een grote poster in het VVV kantoor te Sint-Maartensdijk prijkt de slogan, 'Tholen, het best bewaarde geheim van Zeeland'. Deze kreet is afkomstig uit een damesblad, maar hij is ook wel een beetje van toepassing op de Pluimpot. Een natuurgebied van Staatsbosbeheer, dat wat verscholen ligt achter de dijken ten zuiden van Sint-Maartensdijk. De Pluimpot is een oude kreek waarover in vroe ger dagen de schepen tot in Sint-Maartensdijk en Scherpenisse voe ren. Na de watersnoodramp werd de Pluimpot afgedamd met wat in de volksmond de zakkendam wordt ge noemd, tegenwoordig een stevige Oosterscheldedijk. Een beetje vroeg in het voorjaar, als de natuur nog niet al haar groen ten toon heeft gespreid, zijn de perkoen- Hertshoornweegbree palen, de kalkzandstenen van de glooiing en een verloren oude meer paal van de voormalige zeearm terug te vinden. De laatste tijd trekken vogels, zoals visdiefjes, wat meer van de Pluimpot weg om een plekje te vinden in de Scherpenissepolder. Maar de kok meeuwkolonie is onmiskenbaar aan wezig. Dirk Fluijt van Staatsbosbe heer somt meer vogelsoorten op die in het Pluimpotgebied te vinden zijn; rietzangers, blauwe lijsters, karekie- ten, tafeleenden, meerkoeten en fu ten. Het natuurgebied is met zijn der tig hectare niet overdreven groot. Het is er zeker in het voorjaar erg stil. Staatsbosbeheer laat de natuur zo veel mogelijk zijn gang gaan. Alleen een wat lager gelegen veldje wordt eens in het jaar gemaaid om de zeld zame orchideeën die er groeien een kans te geven. De stilte en rust bedrie gen echter. Fluijt ziet dat er van alles gebeurt. Zo wijst hij op het riet dat aangeeft dat er kennelijk een zoetwa terbei aanwezig moet zijn. Maar pal naast het riet is ook weer het zout- minnende zeebies te vinden. De kok meeuwenkolonie is een bijzonder heid. Verder zijn er reeën, een ver dwaalde bunzing en natuurlijk de muskusrat. Het gebied is typisch voor Zeeland, een zoute kreekrest. Eén beroepsvis ser is er nog actief en probeert er wat paling uit te halen. Verder beschouwt de dorpsjeugd van Sint-Maartensdijk de Pluimpot als zijn speelterrein en richt er net wat meer rommel aan dan goed is voor het gebied. Op ver zoek van het gemeentebestuur is aan de oostzijde van de Pluimpot een wandelpad aangelegd, inclusief een brug, zodat wandelaars echt een rond je om de Pluimpot kunnen maken. Een mooi loopje van ongeveer een uur. En dat wordt op prijs gesteld. Zelfs op een rustige grijze dinsdagmorgen loopt een wandelaar met verrekijker op de borst over het wandelpad. Aan de uitwerpselen te zien weten ook hondenbezitters de weg in de Pluim pot. Fluijt voorspelt dat het gebied rond de Pluimpot er over enkele jaren heel anders en veel aantrekkelijker uit zal zien. Niet alleen is er dan de Pluim pot, maar ook het acht hectare tellen de dorpsbos en daar weer aangren zend, een vijfentwintig hectare groot landgoederengebied waar vijfhuizen gebouwd mogen worden, maar waar van het bosgebied wel grotendeels toegankelijk moet blijven voor het pu bliek. Dat alles bij elkaar levert zo'n zestig hectare bos en andere natuur op, direct aan de Oosterschelde. René Schrier Wie een excursie door de Pluimpot wil onder begeleiding van een deskundi ge, kan die boeken bij de VW te Sint- dijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39