Jiuijdja Zeebaars is mooiste sportvis dinsdag 8 mei 2007 12 Stompe alikruik Zagers en pieren steken op de slik ken bij Yerseke. Sportvisboten ver huren en zelf ook sportvissen. Peter van Dixhoorn (27) uit Yese doet het. De Oosterschelde is zijn voortuin. De afspraak is bij zijn ouders thuis aan de Burenpolderweg vlakbij het oude dorp. Met uitzicht aan de voorkant op de dijk die Yerseke van de Oosterschelde scheidt. Peter heeft zes sportvisboten in de verhuur. Vijf voor maximaal zes opvarenden, één voor maximaal acht In de schuur aan huis staat één van de sportvisboten voor on derhoud. Zo is het water altijd dichtbij. Het sportvisseizoen begint in april en loopt door tot augustus, sep tember. In april zijn bot en schol het best in de vangst, vanaf mei pa ling, tong en zeebaars, 's Nachts gaan de mannen - weinig vrou wen sportvissen - vooral weg. De helft is Nederlander, de helft Belg. „We zijn vanaf april zeker elk weekend bezet." Peter gaat niet met de sportvissers mee. 'Hebben ze de tijd aan hun eigen'. Hij weet dat de meesten richting Wemeldinge gaan. Veel verder dan het Goese Sas komen ze niet. Is ook nergens nodig voor. Peter gaat zelf elke week wel een keer vissen met de hengel. „Zo maar een uurtje of vier 's avonds, richting de Oesterdam. Je moet weten waar je daar vaart. Anders loop je geheid vast" De mooiste sportvis in de Ooster schelde is volgens Peter de zee baars, s,Heb je een grote zee baars beet, dan kun je v een minuutje bezig zijn om die aan boord te krijgen. En als die dan net voor de boot af breekt, ja, dan hoor je wat." Harmen van der Werf het doodtij. Een kolonne Belgen heeft zich alvast geposteerd om te gaan duiken. Voorbij Wemeldinge wacht de hoge Postbrug over het Kanaal door Zuid-Beveland. De Postbrug is een verzoeking, maar de helling is ko mend vanaf Wemeldinge nog het bes te te doen. Het panorama van de Yer seke Moer vergoedt altijd veel. Het ge middelde blijft laag, iets meer dan twintig kilometer per uur. Het daalt nog verder, als zoonlief besluit langza mer te fietsen waar de omgeving juist erom vraagt door te stampen naar het volgende pareltje. Hoe rechter de weg, des te harder je moet rijden. Zo als direct langs de spoorlijn richting Krabbendijke. Niet denken, maar knallen. Het is 10.46 uur, als we na 36,79 kilo meter bij de afslag Oesterdam zijn. Voor wie van windmolens en slikken houdt, is de weg naar Tholen machtig mooi. Groepjes mannen schieten op de fiets voorbij. Zij werken zich in het zweet. De fietscomputer klokt bij het einde van de Oesterdam 49,11 kilo meter. Het begint langzaam door te dringen dat dit rondje Oosterschelde (Zeelandbrug-Oesterdam) wel eens korter kan zijn dan vooraf bedacht. Niet 150 of 160 kilometer, maar eer der iets van 120 of 130 kilometer. Dat valt mee. Voorbij de Oesterdam wordt aan de dijk gewerkt. Een omleiding is aange geven. Het lukt toch de dijk te vol gen, om ter hoogte van Poortvliet het land in te trekken en via Sint Philips- land door te stoten naar - jawel - res taurant Grevelingen op 76,94 kilome ter om 13.38 uur. Ook dit is een parel tje. De prijzen zijn goed te doen en het zicht over het water richting Brui- nisse is er schitterend. Vlakbij dobbe Voor fietsers bieden de boorden van de Oosterschelde pareltjes, maar er zitten ook, kilometerslange rotstukken tussen. Wie een rondje Oosterschelde wil fietsen, kan de moed erin houden, simpelweg door de pareltjes in gedachten te houden. ren tientallen kunststof tonnen voor hangcultuurmosselen. Het allermooiste moet dan nog ko men: de buitendijkse weg bij de Slik ken van Viane, ruwweg tussen Brui- nisse en Ouwerkerk. Wie daar nog nooit is geweest, moet er ook abso luut niet heen gaan. Het zal toch niet gebeuren dat het op dit plekje echt druk wordt. Of - veel erger - dat deze buitendijkse weg met Muraltmuur- tjes wordt opgeruimd bij de nieuwe ronde dijkversterkingen. Laat ieder een dan nog maar een keer komen ge nieten van dit superpareltje. De Zeelandbrug en thuis roepen. De wind is op de brug de grootste vriend of vijand van fietsers. Op enig mo ment wijst de fietscomputer 55 kilo meter per uur aan. De strakke noord oostenwind is gebleven. Gelukkig maar. De kilometerteller staat thuis om 16.25 uur stil op 125,89 kilometer, 't Is mooi geweest. Harmen van der Werf Oester Vroeg opgestaan. Zoon van vijftien jaar gaat ook mee. Het is 8.51 uur als we op koersfietsen uit Kloetinge vertrekken. Het is prachtig voorjaarsweer. Er staat een straffe noordoostenwind, waar door het koud aanvoelt. De windrich ting bepaalt de richting van het rond je. We gaan niet heen, maar terug over de Zeelandbrug. Hebben we ge lijk ook één van de saaiste étappes ge had, van Yerseke over Krabbendijke naar de Oesterdam richting Tholen. Kattendijke komt in zicht. Hier be gint een Oosterschelde-pareltje voor fietsers: de Kattendijksedijk tus sen Kattendijke en Wemeldin ge. Never a dull moment (nooit een saai moment) op de Kattendijksedijk. Ook deze vroege och tend van de eerste april niet. Het is 9.15 uur en al druk. Om 10.10 uur is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38