ondanks alle romme Het blijft boeiend - dinsdag 8 mei 2007 II Ze raakte niet uitgepraat over haar werk als natuurgids. De 63-jarige Ine van de Ven struint nog onver minderd enthousiast door de Zeeuwse natuur met belangstellen den in haar kielzog. En dat al ruim twintig jaar. Het Nationaal Park Oosterschelde is één van haar werkgebieden en ze vindt het 'schitterend, dyna misch en altijd boeiend'. „Het is hier nooit hetzelfde. Het gebied blijft veranderen. De binnensluf- ter bijvoorbeeld is aan het versmal len door de zandhonger en daar door zie je dat aan beide zijden van de geul nieuwe schorretjes ontstaan. En neem de nieuwe duintjes op Neeltje Jans, die ont wikkelen zich natuurlijk ook steeds verder. De pioniersplanten zijn inmiddels aan het verdwijnen en er ontstaat een nieuwe vegeta tie. De natuur herstelt zich van zelf. Aan de ene kant verdwijnt iets, aan de andere kant komt er iets bij. Daardoor blijft het boeiend. Ik ontdek nog steeds nieuwe dingen. Erg leuk vind ik de rondleidingen in samenwer king met de Nederlandse Onder water Bond." Lachend: „Nee, ik ga niet duiken. We bekijken de aqua ria op Neeltje lans. En de getijden- poelen. Daar zit zo veel leven in. Soms zie je de pijlinktvissen gezel lig rondzwemmen." „Wat ik het leukste gezelschap vind? Kinderen zijn prettig om mee te hebben, maar ook oude ren. Die kunnen ook echt in ver wondering naar iets kijken. En dat is het leuke van het gidsen. Je leert mensen écht kijken." „Ieder seizoen is het anders. In het voorjaar zie je dat jonge 'meeu- wen vlieg- enzwemles krij gen. Dan is het een drukte van belang. In de winter mis je dat gekrijs van de meeuwen wel eens." Annemarie Zevenbergen '4^4 Zeepostelein w. lijk het 'feestelijk' deel van de Ratte kaai. En toch, ondanks de rommel, is het er mooi. De Oosterschelde is ver weg, maar kan gelet op de veekrand boven de betonblokken van de dijkglooiing ook dichtbij komen. In het slijk diepe geulen.het domein van scholeksters en meeuwen. De vogels en een luid zoemende hommel zijn even het eni ge geluid dat te horen is. En als je goed luistert het geborrel van het slijk De Rattekaai was ooit een suikerbie tenhaventje. Die kaai is aan een kant nog duidelijk te zien. Aan de andere kant steken stokken en dunne palen in het slik. Resten van vervallen stei gertjes. Het heeft er veel van weg dat ook de sportvissers hun interesse in de Rattekaai verloren zijn. Het maakt het gebied nog sfeervoller. Het is laag water. Heel laag water. Dit is het ver dronken land van Zuid-Beveland. Zouden daar nog resten van oude Zuid-Bevelandse stadjes liggen? Ik heb me laten vertellen dat die vooral onder de huidige Oesterdam te vin den zijn. Op het havenhoofdje ligt ook een ge denksteen, net onder de zogenaamde Muraltmuurtjes, genoemd naar jonk heer R. R. L. de Muralt, waterbouw kundige onder meer op Schou- wen-Duiveland, eerste en tweede ka merlid en in Zeeland vooral bekend als uitvinder van 'zijn' muurtjes. Op de steen de tekst: 'Betonwerk systeem De Muralt aangevangen in 1912. W. Ko ning Wz dijkgraaf W. Kakebeeke ontv.griffier, L. Kalle Hz dykbaas'. Zou er wel eens iemand over die slik ken helemaal tot aan het water bagge ren? Wadlopen in Zeeland. Er staan wel bordjes waarvan de tekst net niet te lezen is. Je zal wel niet op de schor ren en slikken mogen lopen. Maar mensen die op zo'n plek vuurwerk af steken, trekken zich natuurlijk ook niets van die bordjes aan. Op de oude kade nog iets geks. Rood mos tussen de klinkers. De kleine blaadjes heb ben de vorm van een soort varen blaadjes. Mijn kennis van alles wat 'groeit en bloeit en ons altijd weer boeit', schiet schromelijk tekort Helemaal aan de andere kant van het haventje de uitlaat van het gemaal J. A. van der Graaff. Wat is dat toch met die waterschappers om maar overal hun naam achter te willen la ten? Kunnen ze later tegen hun klein kind zeggen: 'Er is nog een gemaal naar opa genoemd.' Waarop het klein kind met grote niet begrijpende ogen naar opa kijkt en zich weer op Playsta tion versie r8 stort. Ratten hebben we niet gezien. Kas sen wel. Vanuit een ooghoek, want bij het zien van zoveel lelijk glazen ge weld is het beter het hoofd discreet af te wenden. René Schrier Je leest wel eens dat een simpele bananenschil er jaren over doet om te verteren. En waar valt je oog op als je bij de Rattekaai de dijk overgaat. Een tl-lamp en tientallen lege plastic flessen. Wanneer zouden we daar dan van af zijn? Er ligt trouwens nogal wat troep. Aan het voormalige havenhoofdje zelfs resten van vuurwerk. Het haven tje Rattekaai is wel de laat ste plek waar je vuurwerk af zou ste ken. Maar ja, verstand komt met de jaren. Om de bocht het karton van een tray bier, lege shagzakjes en Du- rex-verpakkingen. Zoveel verstand hebben ze dan weer wel. Dit is duide-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37