Economie Voor Shell zijn lege gasvelden ook geld waard 93 Business Class voor een Economy-prijs Tankopslag van Petroplus in Vlissingen in andere handen PZC Dinsdag 8 mei 2007 15 Concern kan velden gebruiken voor opslag aardgas en broeikasgas. ROTTERDAM - Lege gasvelden zijn geld waard. Je kunt er aardgas in stoppen als winterbuffer. Of je kunt er broeikasgas (CO2) in stop pen. Shell onderzoekt op dit mo ment de mogelijkheden om een ondergrondse C02-opslag uit te voeren bij Barendrecht. Daar zou tien keer de jaaruitstoot van de raffinaderij van Pernis, de grootste van Europa, in kunnen worden opgeborgen. Dat zegt de directievoorzitter van Shell Neder land, Rein Willems. De ruim zestig aan elkaar geknoop te fabrieken in Pernis produceren zes miljoen ton C02-gas per jaar. Ongeveer 170.000 ton daarvan wordt afgevangen en via een pijp leiding naar het Westland getrans porteerd. Dat zou maximaal 400.000 ton kunnen worden. Tuinders gebruiken het om de groei van gewassen te versnellen. Anders zouden ze aardgas moeten verstoken om aan CO2 te komen. De rest van de uitstoot van Pernis komt in het milieu terecht, al zegt Shell er alles aan te doen om bij de raffinage en de chemie de uitstoot zo veel mogelijk te beperken. „Dat is stap een", zegt Willems. „Stap twee is hergebruiken en ver volgens willen we gaan opslaan." Shell heeft in De Lier (tussen Rot terdam en Den Haag) een oude oliewinplaats in gebruik als onder grondse opslag voor C02-gas. Op termijn wil Shell de jaarlijkse uit stoot met 400.000 ton verminde ren. De raffinaderij van Pernis, de grootste van Europa, is de eerste ter wereld die een deel van het C02-gas aan de landbouw levert. „Opslag in lege gasvelden is veilig en schoon", zegt Willems. „Het verschilt als gas eigenlijk niet zo veel van aardgas en dat heeft mil joenen jaren onder de grond geze ten en daar had niemand last van." Voor Shell zijn lege gasvel den dus geld waard. „Klopt", zegt Willems. „En misschien wordt er nog eens een vinding gedaan waar door C02-gas bruikbaar wordt." Shell heeft daar nu geen plannen toe. Het kijkt wel met grote interes se naar experimenten waarbij C02-gas wordt 'gemineraliseerd'. „Je kunt er zand van maken", zegt Willems. Shell krijgt overigens steeds meer lege olie- en gasvelden. Hoge ener gieprijzen en moderne technolo gie maken vroeger oninteressante kleine velden commercieel exploi tabel. „We praten dan wel over de 'grote re' kleine velden", aldus Willems. Op twee plaatsen (Norg en Grijps- kerk) heeft Shell al twee lege vel den in gebruik als opslagplaats voor aardgas. Helemaal zonder uitstoot van broeikasgassen kan een raffinade rij niet functioneren. Shell bena drukt dat bij uitbreiding van capa citeit de uitstoot in ieder geval niet toeneemt. Zo wordt er op dit mo ment gewerkt aan een nieuwe energiecentrale (warmte/kracht), die 300 megawatt zal produceren. De huidige centrale is 60 mega watt sterk. Maar volgens Shell zal het nieuwe systeem niet meer CO2 uitstoten dan het oude. Op het immense terrein van Shell in Pernis (ruim 500 hectare groot) bevinden zich verschillende soor ten raffinaderijen en petrochemi sche installaties. De eindproduc ten variëren van gewone en vlieg- tuigbenzine tot asfalt en rubber. De chemische poot van het com plex produceert grondstoffen voor de chemische industrie, voor secto ren van cosmetica en farmacie tot tuinmeubelen. Brussel verwacht blijvende groei EU BRUSSEL - De Europese economie blijft stevig groeien, verwacht de Europese Commissie. De groeira ming voor 2007 is met een half procent verhoogd ten opzichte van een halfjaar geleden. De economie in de EU gaat dit jaar dan 2,9 procent vooruit en 2,6 procent in de dertien EU-landen met de euro, aldus de commissie gisteren. Door de groei ontstaan in drie jaar tijd ongeveer negen miljoen nieu we banen. De groei in Nederland kan uitko men op 2,8 procent mits de rege ring een einde maakt aan het op lopend begrotingstekort. Het over schot van vorig jaar maakt plaats voor een tekort van 0,7 procent. Eastman bouwt nieuwe waterstoffabriek MIDDELBURG - Chemiebedrijf East man in Middelburg heeft toestem ming van de provincie Zeeland om een nieuwe waterstoffabriek te bouwen. De plannen voor de fabriek date ren al van november 2005. Het be drijf kocht in dat jaar ook grond om te kunnen uitbreiden. Het plan valt of staat met een milieu vergunning. De provincie heeft die nu afgegeven. De capaciteit van de nieuwe fabriek is vier maal zo groot als de huidige installatie. De nieuwe fabriek levert waterstof als grondstof voor de bereiding van harsen voor met name de kleefstof- fenindustrie. De fabriek kost mil joenen euro's en is naar verwach ting begin 2008 operationeel. Schiphol gaat met Zwitsers in winkels SCHIPHOL - Schiphol richt met het Zwitserse bedrijf The Nuance Group een samenwerkingsver band op dat de drank-, tabaks- en chocoladewinkels op de luchtha ven zal uitbaten. Dat heeft de luchthavengroep gisteren bekend gemaakt. Schiphol baat nu al de tabaks- en drankwinkels uit, Nuance heeft de chocolaterieën op de luchthaven in bezit. Deze winkels worden in het nieu we samenwerkingsverband onder gebracht. Beide bedrijven krijgen daar een belang van 50 procent in. Het op te richten bedrijf moet er op 1 augustus staan. Nuance heeft wereldwijd 340 win kels in zijn bezit. Uniekaas gaat over in andere handen AMSTERDAM - De kaasproducent Uniekaas komt in andere handen. Een investeringsmaatschappij van ING en twee particulieren hebben samen een meerderheid van de aandelen gekocht. Hoeveel aande len en om welk bedrag het gaat, willen de betrokkenen niet zeg gen. Dat maakte Uniekaas gisteren bekend. Uniekaas heeft een omzet van 150 miljoen euro en er werken 185 mensen. Het bedrijf bestaat ruim vijftig jaar. Buiten het merk Uniek aas behoort ook Parrano tot deze onderneming. De producten zijn veelal te vinden in supermarkten. Buiten Neder land ligt de focus op de Verenigde Staten en Rusland. Spyker geeft opnieuw aandelen uit ZEEWOLDE - De autofabrikant Spy ker geeft weer aandelen uit. Deze keer gaat het om stukken ter waar de van twee miljoen euro aan de Zwitser Alexandre Pesci. Pesci, die vijftien euro per aandeel betaalt, zit ook in de racerij. De opbrengst kan het bedrijf uit Zeewolde ge bruiken om een schuld af te beta len bij de Duitse carrosseriebou wer Karmann, de belangrijkste le verancier van Spyker. Karmann zou circa 2,5 miljoen euro van Spy ker tegoed hebben. Sinds de intro ductie van Spyker op de effecten beurs is het bedrijf ruim een derde in waarde gekelderd. Het bedrijf zou op zoek zijn naar geld om de aankoop van het Midland Formu le i-team te betalen. Saab Business U rijdt al een Saab 9-3 vanaf 26.990,- of 575,- p.m. (60 mnd/20.000 km/|) CO: uitstoot 147-264 gr/km. verbruik 5.4-11.0 L/100 km. Wijzigingen voorbehouden. move your mind" Saab is jarig en biedt u een bijzondere upgrade aan met de Saab 9-3 Business. Deze uitvoering is standaard o.a. voorzien van een portable VDO navigatiesysteem. U krijgt dit zeer complete Business pakket met een waarde van 4.074,- tot en met 31 augustus 2007 helemaal gratis. Kijk voor alle informatie op www.saab.nl of kom langs in onze showroom. Saab 9-3 Business, vanaf 29.690,- HM Saab Melse Goes Amundsenweg 35, 4462 GP Goes, telefoon 0113 - 271515, www.saabmelse.nl door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Mercuria Energy hol ding heeft het tankopslagbedrijf van Petroplus in Vlissingen overge nomen. Het tankpark bestaat uit dertig tanks met een capaciteit van in to taal 200.000 kubieke meter. Het wordt voornamelijk benut voor de opslag van gas- en dieselolie. Mer curia overweegt investeringen te doen om ook andere minerale olie producten te kunnen opslaan. Mercuria Energy Holding in Utrecht is onderdeel van de inter nationaal opererende Mercuria Energy Group. Mercuria heeft de tankopslag ge kocht, omdat die 'goed is gesi tueerd om zeeschepen van aan zienlijke grootte te behandelen en om met binnenvaarttankers de lo kale markten te bevoorraden'. De producten van deze tankterminal gaan voornamelijk naar markten in Nederland, België en Duitsland. De tankopslag in Vlissingen aan de mond van de Schelde profiteert bovendien van de nabijheid van de Antwerpse havens, aldus Mer curia. Volgens directeur T. Klomp van Mercuria Energy Holding is de op slag in Vlissingen 'een mooie aan vulling op onze langdurige opslag contracten bij bedrijven in andere havens in de regio'. De nieuwe naam van het bedrijf zal zijn Mercuria Tankstorage Flu shing (onder Petroplus was de naam Petroplus Tankstorage Vlis singen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15