„De rechtbank heeft de wet op een enge manier opgerekt." Ronald van der Horst, advocaat van Ismail A. PZC Dinsdag 8 mei 2007 1 3 Van het beeld van een stel moordbeluste moslims is na het eerste Hofstadproces weinig meer over, zeggen hun advocaten. Toch werden negen jonge mannen vorig jaar veroordeeld wegens lidmaatschap van een terroristische organisatie. Vanaf morgen buigt het gerechtshof zich tijdens het hoger beroep over het fenomeen 'Hofstadgroep'. door Jan Salden >r 'terreurbonus' Tijdens een van de eerste zittingen van de zogenaamde Hofstadgroep-zaak in de Rotterdamse rechtbank worden de eerste vier verdachten vastgelegd door een rechtbanktekenaar. foto Robin Utrecht den vrijgesproken als getuige opge roepen. „Misschien dat zij zich nu geroepen voelen een verklaring af te leggen. Ze kunnen zich niet lan ger verschuilen achter hun ver schoningsrecht als verdachte." Voor zijn eigen cliënt is ook de handgranaat nog van belang. „Hij is niet degene die heeft gegooid. Dus gaan we voor vrijspraak." Volgens de advocaat van Jason W., Yasar Özdemir, is vrijspraak voor zijn cliënt te hoog gegrepen. Hij wil vooral voorkomen dat het hof bewezen acht dat de granaat is ge gooid met een terroristisch oog merk, dus met het doel de bevol king angst aan te jagen en de de mocratische rechtsorde aan te tas ten. In dat geval riskeert W. im mers een hogere straf dan de vijf tien jaar die hij nu heeft. Het OM nog vier reservedagen ingepland. Na de zomer gaat het hoger be roep vanaf september verder met de strafeis van het OM en de plei dooien van de verdediging. Een uitspraak volgt mogelijk pas in no vember. Van twee van de zeven verdachten is nog onbekend of ze tijdens het hoger beroep aanwezig zullen zijn. Mohammed el M. en Mohammed F. B. werden vorig jaar als 'ongewenst persoon' het land uitgezet. Het OM kon nog niet zeggen of ze het hoger beroep zullen bijwonen. niet ver genoeg. „Volgens ons moe digen de geschriften niet alleen aan tot het bedreigen, maar ook tot het uitvoeren van die bedreigin gen", reageerde officier van justitie Koos Plooy na het vonnis. „Helaas heeft de rechtbank die stap niet willen zetten." Het OM zal opnieuw proberen de rechters ervan te overtuigen dat de leden van de Hofstadgroep daad werkelijk aanslagen beraamden. Maar er is voor Van der Horst meer reden tot zorg. Zo is een aan tal van de jonge mannen die wer hoopt juist op die 'terreurbonus'. In eerste aanleg eiste het OM twin tig jaar cel. Het is te verwachten dat die eisen gehandhaafd blijven tijdens het hoger beroep. Het hoger beroep tegen de Hof stadgroep wordt een lange zit. De zittingen van het Haagse gerechts hof vinden plaats in de extra bevei ligde zittingszaal in Amsterdam Os dorp. Het hof heeft tien zittingsdagen in gepland in mei en juni. Die wor den benut voor het horen van ver dachten en getuigen. In juli zijn er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13