Proces Hofstadgroep 12 1 Dinsdag 8 mei 2007 PZC Wie-is-wie binnen de Hofstadgroep De Hofstadgroep is een netwerk van veertien radicaal-islamitisch jongeren die worden verdacht van terroristische activiteiten. De leden van deze groep komen geregeld bijeen in het huis van hun leider Mohammed B., de latere moordenaar van Theo van Gogh. Redouan al-I. Vermoedelijk geestelijk leider van de groep, afkomstig uit Syrië. Voortvluchtig Passieve ieden Vrijgesproken Veroordeeld Ismail A. Gearresteerd tijdens inval in het Laakkwartier in 2004. 13 jaar cel Jason W. Mohammed el Gearresteerd in Portugal, kwam bij Mohammed B. in huis. Rachid B. Oude vriend van Mohammed B., onder verdachte omstandigheden overleden in 2006. Ahmed H. Huisgenoot van Mohammed B. en 'computerbrein'. 2 jaar cel Zine Labidine A. Illegale Marokkaan. In 2006 Nederland uitgezet. 18 maanden cel Soumaya S. Vrouw van Nouredine el F. 9 maanden cel Mohammed Fahmi B. 18 maanden cel Mohammed el M. 2 jaar cel k Wel met Hofstadgroep in verband gebracht, maar veroordeeld voor andere strafbare feiten. OM gaat vo< infographic: JD foto's: GPD Daar is hij weer na ruim een jaar van het toneel te zijn ver dwenen: Moham med B., de moorde naar van Theo van Gogh. Met zijn getuigenverhoor begint morgen het hoger beroep tegen zeven le den van de Hofstadgroep. Zijn op treden tegenover de rechtbank, dat de zaak in eerste aanleg behandel de, kenmerkte zich vooral door schampere lachjes en hooghartige wedervragen. Wat kunnen we dit keer van hem verwachten? „Dat weten wij ook niet", zegt zijn advocaat Ugur Sari- kaya. „We hebben er niet met hem over gesproken. We laten ons verrassen." 'Het Proces van het Jaar' werd het ook wel genoemd: de zaak tegen dertien jonge man nen die volgens het Openbaar Mi nisterie (OM) gezamenlijk een ter roristische organisatie vormden, genaamd de Hofstadgroep. Maar het gezelschap dat begin vorig jaar in de extra beveiligde rechtszaal in Rotterdam verscheen, is behoor lijk uit elkaar gevallen. Een aantal van hen werd door de rechtbank vrijgesproken, sommigen zijn het land uitgezet, anderen hebben hun straf al uitgezeten. De rechtbank in Rotterdam veroor deelde uiteindelijk negen verdach ten wegens lidmaatschap van een terroristische organisatie. Voor drie van hen pakte de straf extra hoog uit. De 22-jarige Jason W. en de 24-jarige Ismail A. kregen res pectievelijk vijftien en dertien jaar cel wegens het gooien van een handgranaat naar leden van een ar restatieteam in november 2004. Nouriddin el F. kreeg vijfjaar cel, nadat hij in juni 2005 op een Am sterdams metrostation werd opge pakt met een machinepistool. In hoger beroep valt er voor zowel Arrestaties en proces Hofstadgroep Herfst 2002 De AIVD geeft voor intern gebruik een groep radicale mos lims de naam Hofstad groep. 14 oktober 2003 De poli tie arresteert Samir A., Is mail A., Jason W. en Re- douan al-I. op verdenking van het plannen van een aanslag ergens in Neder land. Alle vier worden en kele dagen later vrijgela ten. Uiteindelijk wordt al leen Samir A. in deze zaak vervolgd. In 2005 wordt hij vrijgesproken bij gebrek aan bewijs. 2 november 2004 In Am sterdam wordt de cineast Theo van Gogh ver moord. De dader, Moham med B., handelde volgens de rechtbank alleen. Hij krijgt voor de moord le venslange gevangenisstraf opgelegd. 10 november 2004 De politie doet een inval in het Laakkwartier in Den Haag. Een woning in de Antheunisstraat in het Den Haag wordt 'bele gerd'. Vanuit het huis wordt een handgranaat gegooid. Jason W. en Is mail A. worden hierbij ge arresteerd. 22 juni 2005 De politie in Amsterdam arresteert Nouredine el F., zijn vrouw Soumaya S. en haar vriendin Martine van den O. Nouredine El F. heeft op het moment van zijn arrestatie een doorge laden machinepistool bij zich. 14 oktober 2005 De poli tie arresteert Samir A., Jer- maine W., het jongere broertje van Jason, en vijf anderen, op de verden king dat zij aanslagen voorbereiden op (niet na der genoemde) politici en het gebouw van de AIVD in Leidschendam. 28 oktober 2005 Saleh B. wordt gearresteerd, for meel op verdenking van betrokkenheid bij een overval op een super markt. Zijn arrestatie lijkt echter het directe gevolg van speculaties in de me dia naar aanleiding van op merkingen van de advoca ten van enkele Hof stad-verdachten: Saleh B. zou bij diverse gebeurte nissen een centrale rol ge speeld hebben, maar bij arrestaties steeds de dans ontspringen. De verdach ten concluderen dat hij een informant is van de AIVD. 25 januari 2006 Het Openbaar Ministerie eist celstraffen tot twintig jaar tegen de veertien leden van de Hofstadgroep. 10 maart 2006 De recht bank Rotterdam veroor deelt de leden van de Hof stadgroep voor lidmaat schap van een terroris tische organisatie. de verdachten als het OM heel wat te winnen of verliezen. Zo zal het gerechtshof zich opnieuw moeten uitspreken over de vraag of het groepje verdachten een terroris tische organisatie vormt. De recht bank vond van wel, omdat de jon ge mannen regelmatig bijeen kwa men tijdens huiskamerbijeenkom sten. En omdat ze haatzaaiende do cumenten uitwisselden waarin wordt gesproken over het doden van ongelovigen. Met het open baar maken van die geschriften wilden ze de democratische rechts orde omver werpen en de bevol king angst aanjagen, aldus de recht bank. „Bespottelijk", noemt Ronald van der Horst, advocaat van Ismail A., die redenering. „De rechtbank heeft de wet op een enge manier opgerekt", zegt de raadsman. „Een groepje vrienden dat over geschrif ten beschikt waarvan de inhoud de rechters niet aanstaat zou een terroristische organisatie vormen? Dit gaat in tegen de vrijheid van godsdienst." Voor het OM ging het vonnis juist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12