Kroatië wapent zich tegen beton Russen voelen zich op hun ziel getrapt door Estland PZC Dinsdag 8 mei 2007 11 Corruptie hindert aanpak van oprukkende illegale bebouwing. door onze correspondent Marloes de Koning split - Ieder jaar komen meer Spanjaarden uitpuffen aan de Kroa tische kust, stelt Jerko Rosin tevre den vast. „Ze zoeken bij ons wat ze zelf kwijt zijn", zegt de hono rair consul voor Spanje in de Kroa tische kustplaats Split. De Span jaarden ontvluchten de 'beton- muur' van hotels en appartemen- tenblokken die aan hun eigen kust rust, natuur en zeezicht blokkeren. In Kroatië vinden ze behalve een mediterraan klimaat, gebouwen uit de Romeinse oudheid en smal le steegjes en pleinen in Venetiaan- se stijl. In reclamespotjes op CNN prijst het land zichzelf aan als De Mediterrané zoals hij ooit was. Ach ter die simpele slogan gaat een strijd tegen het ook hier oprukken de beton schuil. Toerisme is de kurk waar de Kroatische economie op drijft en op korte termijn levert intensief gebruik van de vierkante kilometers kust het meeste op. „Betonisering is wat we willen voorkomen", zegt Rosin, behalve Spaans consul ook voorzitter van de Nationale Raad voor Stadsplan ning, een invloedrijk adviesorgaan van de regering. Hij vergelijkt zijn taak met die van een dokter na een auto-ongeluk. „Eerst levens redden, dan het lijden verminde ren. Daarna weer mooi maken." Aan dat laatste komt hij voorlopig niet toe. De illegale bebouwing rukte de afgelopen tien jaar overal op, ook in beschermde natuurge bieden. De nachtmerrie van iedere stedenbouwkundige was het ei land Vir, waar zonder vergunning en infrastructuur duizenden wo ningen en hotels verrezen. „Als een lepra-kolonie", rilt Rosin. „Zo lelijk en ongezond. Het enige zin- 'Grote investeerders kopen alles en lobbyen met een goedgevulde portemonnee' volle leek me een bom gooien." Zo ver ging de huidige minister van Milieu en Ruimtelijke Orde ning niet, maar Marina Matulo- vic-Dropulic aarzelde niet om bull dozers in te zetten. De afgelopen jaren zijn op Vir en elders aan de Kroatische kust duizenden gebou wen tegen de vlakte gegaan. Dra matische verhalen van Kroaten die wel de lokale belastingen hadden betaald, maar nu dakloos werden, vulden de regionale dagbladen. „Er waren geen bestemmingsplan nen, nu nog steeds niet op veel plaatsen. Mensen konden dus vaak niet eens weten of hun huis legaal of illegaal was", zegt journa list Damir Petranovic uit Split. Haar ingrijpen leverde de minister Illegaal gebouwd huizenblok in de Kroatische havenstad Split. de onvermijdelijke bijnaam IJze ren Dame op, maar het heeft wel geholpen. Het vergunningloze bou wen is vrijwel tot staan gebracht. Het gevaar dat volgens Petranovic nu dreigt komt van de grote inves teerders. Zowel Kroatische als bui tenlandse maatschappijen. „Ze ko pen alles, ongeacht het bestem mingsplan. Daarna lobbyen ze met hun goed gevulde portemon nees voor veranderingen in de plannen." „De lokale autoriteiten hervormen alles, behalve zich zelf', stelt Marina Wallner, direc teur van Elanija, een van de grote re bouwbedrijven in Split. „Cor ruptie is een steeds groter pro bleem. Naargelang de prijzen aan de kust stijgen, neemt het toe." Een bouwfirma van enig formaat besteedt de onderhandelingen met lagere autoriteiten uit aan een ander bedrijf In de boeken mag foto Josko Ponos/GPD niets terug te zien zijn van het geld dat de man van het Kadaster krijgt om een aanpassing in de boeken te doen. Sommige steden langs de kust hebben inmiddels een bestemmingsplan, maar dat geldt niet voor de mooiste plek ken. Wallner dringt aan op haast, want 'het is een kleine vijver met teveel krokodillen'. „Dit is onze laatste kans om te behouden wat we hebben." tijdens een buurtplatform in het Arsenaal. De burgemeester kon dat beamen vooral de Walstraat moest het ontgelden (zie PZC 4 mei). De burgers worden geacht hier over na te denken en oplossingen aan te dragen. B en W weten geen oplossing. Als de winkeliers en bewoners eens hun eigen pui schoon hielden, ook het straatge deelte (het is niet alleen kauw gom), gewoon ouderwets schrob ben. Het wordt door een enke ling gedaan maar dat heeft geen zin. Iedereen zou het moeten doen. Ook de uitstallingen wil de burge meester aanpakken. Ik kan me nog herinneren dat het vorige col lege het ook wilde aanpakken, maar er gebeurt niets. Het is alle maal zo soft, praten en schrijven maar er verandert niets, ook op een leuke manier zoals de burge meester de mensen erop wil wij zen, is het maar weer afwachten of het gebeurt. Er is maar een ma nier, alle uitstallingen verwijderen door alles op een vrachtwagen van de gemeente te laden en het is voor altijd over. Er zijn ook positieve berichten; namelijk de verkiezingen van de schoonste straat van Vlissingen. Ik heb er zelf gewoond, een paar huizen van de burgemeesterswo ning vandaan. Schitterend straat je, schoon en netjes het veegwa- gentje kwam er geregeld. We hebben het dan over de Molen straat. Misschien zou de burgemeester eens moeten verhuizen naar de Walstraat dan wordt er van ge meentewegen van alles aan ge daan om het te verbeteren schoon en leuk te houden zoals de Molen straat. F. Schipper sr. Schaepmanstraat 89, Vlissingen UW MENING Het besluit om twee derde van de be strijdingsmiddelen in de land- en tuin bouw verboden te verklaren, is omarmd door de milieubeweging (PZC, 5 mei). De boeren vrezen dat de concurrentie met Europese landen te groot wordt. En kele reacties via www.pzc.nl Helemaal alles verbieden gaat een beetje ver, maar strengere contro les lijken mij geen overbodige luxe. Ik woon op het platteland, en het is geen uitzondering dat bij voorbeeld aardappels 12-15 worden behandeld, ofschoon bio-aardap- pels ook een goede oogst opleve ren (sterkere rassen). Waarom spuit de Nederlandse boer alles ka pot, ook in de weilanden, zijn Duitse en Oostenrijkse collega's doen dit niet? Misschien te veel subsidie? Paul Triepels Zoals in het artikel al is aangege ven door de vertegenwoordiger van de landbouw; juridische haar kloverij omdat de stoffen niet zijn getest volgens de EU-normen. Weer een misplaatste actie van de milieubeweging met hun bio-teelt-methoden. Bestrijdings middelen moeten Europees wor den verboden indien nodig, nu brengt het de normale Nederland se boeren in moeilijkheden A. v.d. Hoeven Het is toch te zot voor woorden dat boeren producten verkopen waar giftige middelen in zitten? En dat afdoen als haarkloverij. Dat is tegen alle fatsoen in. Boer, ge bruik alleen die middelen waar van bekend is wat ze in uw en an dermans lichaam doen! En ver koop producten waar geen resten meer in zitten. Meer wordt er niet gevraagd! Klaas Meijaard Esten zien verplaatst ereteken als symbool van Sovjet-terreur. door Caret Goseling TALLINN - Sinds 1947 stond de Bronzen Soldaat in het centrum van de Estse hoofdstad Tallinn. Een ereteken ter nagedachtenis aan de Sovjet-Russische soldaten die in 1944 vielen in de strijd te gen Hitiers leger. Een gevecht dat de Sovjets wonnen. Estland was bevrijd. In de nacht van 27 april lieten de Estse autoriteiten het beeld wegha len. De operatie leidde tot rellen waarbij een dode en 150 gewon den vielen. Inmiddels staat het beeld op een militaire begraaf plaats in een buitenwijk van de stad. Het is daar nu een toeris tische attractie. In Moskou kun nen ze niet lachen om de actie van de Esten. Al voordat de Bronzen Soldaat werd verplaatst, had de re gering de Esten gewaarschuwd voor harde maatregelen mocht het plan om het monument te ver plaatsen doorgezet worden. Na 27 april werd de toon alleen maar har der. Morgen vieren de Russen de Dag van de Overwinning in de Grote Vaderlandse Oorlog, zoals de Tweede Wereldoorlog wordt aangeduid. Het Rode leger verloor in die strijd 8,8 miljoen soldaten. In Estland liggen op 450 locaties vijftigduizend gesneuvelde Sovjet soldaten. De overwinning op na- zi-Duitsland heeft voor de Russen bijzondere betekenis. Het gaat om de nationale trots en eer. Het raakt de ziel van de Rus. Vandaar ook de felle reacties op de aantasting van de Bronzen Soldaat. Het 'Estland ontkent Ruslands inspanningen om Europa van de nazi's te bevrijden' wordt gezien als een ontkenning en belediging van de Russische in spanningen om Europa te ont doen van de nazi's. De Russische minderheid in Est land - een kwart van de 1,35 mil joen Esten is Russisch - voelt zich gediscrimineerd sinds Estland in 2004 lid van de Navo en EU werd. Feit is dat medio 2006 in Estland de discussie over de Bronzen Sol daat begon. Het monument zou ook een symbool zijn van Sov jet-Russische overheersing en on derdrukking. Daarom diende het van zijn prominente locatie in Tal linn te verdwijnen. Estland werd in 1710 deel van Rus land. Begin 1918 werd het onafhan kelijk om in juni 1940 door de Sov jets bezet te worden als resultaat van een akkoord tussen Moskou en Berlijn. Medio 1941 vielen de nazi's het land toch binnen om er in het najaar van 1944 door het Ro de Leger uit verdreven te worden. Daarna werd Estland onderdeel van de Sovjet-Unie en dat bleef het tot augustus 1991. Onder de Sovjets werden tienduizenden Es ten opgepakt en gedeporteerd. Een Russin staat tussen twee grote foto's van het verplaatste oorlogsmonu ment voor Russische gevallenen in Tallinn. foto Timur Nisametdinov/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11