Meningen Nigeria geeft rest Afrika een slecht voorbeeld LTO-voorzitter Maat: aanleg nieuwe natuur gaat ten koste van bestrijding honger in wereld Corruptiezaak overschaduwt Ierse politiek PZC Maandag 7 mei 2007 9 Progressieve Democraten eisen uitleg Conservatieven. Dublin - De Ierse vice-premier Mi chael McDowell heeft gisteren na mens zijn Progressieve Democrati sche Partij, de coalitiepartner van de Fianna Fail-partij van premier Bertie Ahern, klaarheid geëist over een slepende corruptieaffaire waar in Aherns naam wordt genoemd. McDowell dreigde de tien jaar oude coalitie met Fianna Fail op te zeggen als Ahern niet voor de ver kiezingen van 24 mei 'rekenschap aan het volk aflegt'. De affaire draait om betalingen die Ahern halverwege de jaren negen tig, toen hij minister van financiën was, mogelijk kreeg via een vrien din. Centraal staat een bedrag van circa 40.000 euro dat Ahern zou hebben ontvangen van de toenma lige eigenaar van zijn huis. McDowell, tevens minister van Jus titie, eiste op een persconferentie volledige openheid van zaken 'Premier Ahern moet bij verkiezingen rekenschap afleggen aan het volk' voor de verkiezingen. Ahern gaf te gelijkertijd een interview aan het Britse Sky News waarin hij vol hield nooit iemand over zijn finan ciën te hebben misleid. Analisten voorzien dat de spannin gen tussen Ahern en McDowell de kans vergroten dat de Ieren na de verkiezingen een regering krijgen van de traditionele tweede partij, de christendemocratische Fine Gael, en de derde, Labour. In het 166 leden tellende Huis van Afgevaardigden hebben de conser vatieven 81 zetels. De Fine Gael be zet er 31, Labour 21. De rest is ver- deld over de linkse Sinn Féin (5), de Progressieve Democraten (8), de Groenen (6), communisten (1) en onafhankelijken (13). Landbouwvoorman voorziet stevig debat over 'ethisch' probleem. door Peet Vogels DEN HAAG - Om de wereldbevol king te blijven voeden, zal de voed selproductie wereldwijd moeten verdubbelen. Albert )an Maat, de nieuwe voor zitter van LTO-Nederland, voor ziet een stevige discussie over de aanleg van nieuwe natuurterrei nen in Nederland: „Is het ethisch verantwoord om bossen te zetten op goede landbouwgrond?" Toen hij Europarlementariër was voor het CDA, merkte Albert )an Maat dat zijn Europese collega's met bewondering spraken over de Nederlandse land- en tuinbouw. „In Nederland mis ik dat respect, vooral bij bepaalde politieke par tijen. Dat is onterecht." Hij is nu bijna een maand voorzit ter van LTO-Nederland, de onder nemersorganisatie van boeren en tuinders, en werpt zich op als warm pleitbezorger. „Er wordt vaak gedaan alsof de landbouw een marginale sector is. Maar die is goed voor 600.000 ar beidsplaatsen en exporteerde vorig jaar voor 54 miljard euro." Zowel op het gebied van milieu als die renwelzijn loopt de Nederlandse landbouw voorop in Europa, zegt Maat. „LTO was de enige organisatie in Europa die jaren geleden al liep te lobbyen voor verplichte vaccinatie om dierziekten te bestrijden. Ik moest als Europarlementariër zelf de Europese dierenbescherming mee zien te krijgen. LTO was ook de enige die strengere regels voor veetransporten voorstelde in Euro pa." Het burgerinitiatief om de bio-in- dustrie te stoppen, kan volgens Maat ook niet door de beugel. „Dan zeggen enkele politieke par tijen dat de Nederlandse boeren fout vlees produceren. Ze voldoen aan alle regels en wetten, dan kun je dat toch geen fout vlees noe men. Dat vind ik gewoon mislei ding." Maat doelt op de Dierenpartij, de SP en GroenLinks. Maar de ver houding met de politiek is verder zo slecht nog niet, benadrukt Maat. Vooral met het kabinet is het con tact tot nu toe goed. „We hebben vorige week een brief van het kabi net gehad waarin het de glastuin bouw complimenteert met haar rol op het gebied van energiebespa ring." Met de ministers Cramer van Mi lieu en Verburg van Landbouw heeft LTO-Nederland ook al ver schillende gesprekken gehad. „On der andere over de manier waarop de landbouw kan bijdragen aan de C02-reductie. Dat waren heel goe de gesprekken." CO2 ofwel koolstofdioxide is een broeikasgas dat bijdraagt aan de opwarming van de aarde. Hier door kan het klimaat veranderen. De landbouw levert een belangrij ke bijdrage in het terugdringen van koolstofdioxide, meent Maat. „Een hectare suikerbieten haalt ve le malen meer CO2 uit de lucht dan een hectare bos." 'Europa kan een belangrijke rol spelen om alle wereldburgers te voeden' En daarmee snijdt hij een gevoelig thema aan. Want steeds vaker moeten boeren al dan niet ge dwongen goede productieve land bouwgronden afstaan voor de aan leg van nieuwe natuur. Dat leidt soms tot heftige protesten. Maat wil de discussie hierover aan zwengelen. „De FAO, de voedselor- ganisatie van de Verenigde Naties, heeft een klemmende oproep ge daan de voedselproductie wereld wijd te verdubbelen om de bevol king van de aarde over twintig jaar nog te kunnen voeden. Europa is dankzij het gematigde klimaat ui termate geschikt voor voedselpro ductie. Wij kunnen daarom een belangrijke rol spelen om alle we reldburgers te eten te geven. Je kunt je daarom afVragen of het ethisch verantwoord is om goede landbouwgronden om te zetten in natuur zolang veertig procent van de wereldbevolking nog regelma tig honger lijdt." Een antwoord hierop wil hij zelf nog niet geven. Eerst flink discussiëren, vindt hij. Wel verwerpt Maat onomwonden het argument dat natuur noodza kelijk is voor de recreatie van men sen. Maat: „Gebieden die door boeren worden onderhouden, zijn veel be ter toegankelijk voor recreanten dan natuurterreinen. Vaak zijn die helemaal niet open voor het pu bliek. Kom bij mij niet aan met het argument dat het om de recrea tie gaat." Albert Jan Maat, de nieuwe voorzitter van LTO Nederland, voorziet een stevige discussie over de aanleg van nieu we natuur in Nederland. foto Henriëtte Guest/GPD Democratisering op continent niet gebaat bij verloop verkiezingen. door onze correspondent Nona Eveleens ACCRA - Gelden voor Afrika ande re democratische regels dan voor de rest van de wereld? Het afgelo pen weekeinde stelden tientallen Afrikaanse parlementsleden zich die vraag in de Ghanese hoofdstad Accra. De recente verkiezingen in Nigeria, gekenmerkt door enorme fraude, werpen een negatief licht op de democratische ontwikkeling op het continent. „Die verkiezingen tonen aan dat er nog een lange weg is te gaan. Toch put ik optimisme uit de wij ze waarop democratie zich ontwik kelt in andere Afrikaanse landen", zegt het Nederlandse parlements lid Kathleen Ferrier. De CDA-spe- cialiste voor ontwikkelingssamen werking sprak op de bijeenkomst in Accra, georganiseerd door het Nederlandse Instituut voor meer- partijendemocratie. „Ik hoop dat landen in de regio het heft in ei gen handen nemen en een andere koers varen dan Nigeria", aldus Fer rier. Pessimistischer is Christopher For- munyoh van het Amerikaanse Na tionale democratische instituut (NDI). Hij noemt de Nigeriaanse verkiezingen een fikse stap achter uit voor Afrika. „Er is geen excuus voor de gang van zaken in Nigeria. Het leiderschap daar heeft ge faald", meent de Kameroense me dewerker van NDI die niet alleen waarnemers stuurt naar verkiezin gen maar ook politieke partijen helpt ontwikkelen. 'Er is geen excuus. Het leiderschap van Nigeria heeft gefaald' Eén op de vijf Afrikanen is een Ni- geriaan. Het land is de grootste olieproducent op het continent en treedt vaak op als politieagent in de West-Afrika. Nigeria vervult een voorbeeldfunctie voor de re gio maar misschien zelfs voor het hele continent Nu worden echter vraagtekens gezet bij de legitimi teit van Umaru Yar'Adua, de nieuw gekozen Nigeriaanse presi dent Hoe kan hij in de toekomst landen in de regio aansporen tot grotere democratie? Christopher Formunyoh: „Nigeria is in staat om West-Afrika uit de modder te trekken maar tegelijkertijd ook bij machte om de regio omlaag te ha len. De recente ontwikkelingen in het land baren grote zorgen." Formunyoh vermoedt dat de gevol gen van de verkiezingen nog niet helemaal duidelijk zijn. „Veel hangt af van hoe de rechtbanken omgaan met de berg klachten van de oppositie in Nigeria. Vooraf gaande aan de verkiezingen toon de Justitie een grote onafhankelijk heid. Dat is een lichtpuntje in het hele proces." Het NDI en de Europese Unie be stempelden de verkiezingen als 'be neden de maat'. De groep van 50.000 onafhankelijke Nigeriaanse waarnemers eist zelfs nieuwe ver kiezingen. Maar Afrikaanse waar nemers zoals die van Ecowas, een West-Afrikaanse regionale organi satie, zijn milder in hun oordeel. Mohammed Ibn Chambas, het Ghanese hoofd van Ecowas, vindt dat de meetlat en de verwachtin gen voor de Nigeriaanse verkiezin gen te hoog lagen. „Het zijn pas de derde verkiezingen na het einde van de militaire dictatuur in het land." De stembusgangen in 1999 en 2003 kregen niet het predikaat eerlijk opgeplakt door de interna tionale gemeenschap, maar wor den positiever beoordèeld dan die van dit jaar. Afrika heeft bijna een halve eeuw ervaring met verkiezingen. In West-Afrikaanse landen zoals Ma li, Ghana en Benin lukt het verkie zingen te houden die voldoen aan internationaal afgesproken regels. De vraag is of Nigeria ongestraft wegkomt met de frauduleuze wij ze waarop de verkiezingen plaats vonden. Als er geen repercussies volgen, kan dat Afrikaanse landen met een laag democratisch gehalte aansporen het slechte voorbeeld te volgen. Maar Ecowas-baas Moham med Ibn Chambas vergoelijkt de hele gang van zaken en beschouwt het slechts als een oprisping. „Het belangrijkste is dat eind deze maand Yar'Adua wordt beëdigd. Het moet een vreedzame overgang worden." Kathleen Ferrier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9