Meningen Nederland werkt aan vrede Oeganda 8 Maandag 7 mei 2007 PZC Minister Koenders trekt enkele miljoenen euro's uit voor Afrikaans land. door Yvonne Hamar GULU - Nederland gaat extra bijdra gen aan het vredesproces en de we deropbouw in Oeganda. Het gaat in totaal om enkele miljoenen eu ro's. Dat heeft minister Bert Koen ders (Ontwikkelingssamenwer king) zaterdag gezegd na zijn twee daagse bezoek aan het arme land in het oosten van Afrika. Nederland is al een van de groot ste donoren van Oeganda, met na me op het gebied van onderwijs en veiligheid. Oeganda staat op het punt van een doorbraak in het al twintig jaar durende gewelddadige conflict in het noorden van het land. Daar zaait het beruchte Verzetsle ger van de Heer (LRA) dood en verderf onder de bevolking. De re bellengroepering van Joseph Kony heeft naar schatting 20.000 kinde ren ontvoerd die mee moeten vechten of worden verkracht. De afgelopen maanden hebben de regering van Oeganda, de LRA en de regering van Zuid-Soedan inten sieve vredesbesprekingen gevoerd. Twee van de vijf onderhandelings horden zijn bijna genomen. Het derde punt, verzoening en gerech tigheid, is de volgende hobbel. Het Internationale Strafhof (ICC) wil Kony en vier andere LRA-lei- ders berechten voor hun misda den. Deze eis zou het vredesoverleg kunnen doorkruisen. Het vredesoverleg vindt plaats in Juba, in Zuid-Soedan. Dat buur land heeft baat bij vrede, omdat Oeganda de rebellen heeft ver jaagd naar zuidelijk Soedan. Nederland steunt de vredesbespre kingen al met bijna een miljoen euro, zodat alle delegaties steeds naar Juba kunnen komen. Minister Koenders is hoopvol ge stemd en verdubbelt dit bedrag. Volgens hem is een vredesakkoord nog nooit zo dichtbij geweest. Daarnaast wil Nederland extra bij dragen aan de wederopbouw van Noord-Oeganda, wat nodig is als de vele tienduizenden gevluchte Oegandezen terugkeren naar hun eigen gebied. Voordat Koenders over de brug komt, hij denkt aan 5 miljoen eu ro, wil hij eerst een plan dat op de lokale situatie is toegespitst en uit voerbaar is. Opmerkelijk is dat de bevolking in Noord-Oeganda zelf bereid is tot grote offers om het geweld te doen beëindigen. Rebellen zouden mogen terugke ren in de gemeenschap, zo geven maatschappelijke organisaties en regionale leiders aan. Er bestaan al projecten voor hon derden jongeren die soms na vele jaren aan hun gedwongen leven in het oerwoud wisten te ontsnap pen. Nederland is de grootste do nor voor deze kinderprojecten. 'Doorbraak nabij in conflict regering met Joseph Kony's Verzetsleger van de Heer' De internationale gemeenschap vindt echter wel dat er een vorm van berechting van de LRA moet komen. Districtsfunctionaris Norbert Mao van Noord-Oeganda pleit voor een onafhankelijk nationaal tribu naal. Niet alleen de LR A-top maar ook foute militairen moeten daar ver antwoording afleggen. Minister Koenders noemt deze zoektocht van Oeganda naar een juridisch afdoende oplossing inte ressant. Koenders ging gisteren naar Soedan vöor een driedaags be zoek. Hier brengt hij onder meer een bezoek aan Darfoer. Als laatste volgt woensdag een be zoek aan Tsjaad, waar aan de grens een groot aantal vluchtelingen uit Soedan zijn toevlucht heeft ge zocht. De situatie is er gespannen door recent geweld tussen Soeda- nese en Tsjadische strijdkrachten. Minister Bert Koenders praat met kinderen in Noord-Oeganda. Nederland gaat extra bijdragen aan het vredespro ces en de wederopbouw in Oeganda. foto Peter Busomoke/ANP LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Van Agt In de krant van 5 mei verwijt oud-premier Van Agt 'het Haagse establishment' dat zij in de ban is van de Israëlische pr-machines. Hijzelf ontpopt zich echter als een onderdeel van de Palestijnse pr-machine. In deze rol schroomt hij niet om de waarheid te mani puleren. Hij noemt Israël een bezetter, om dat ze haar land en volk be schermt tegen organisaties die ver nietiging van de staat Israël als doel hebben. De Palestijnse regering mag dan langs democratische weg aan de macht gekomen zijn, de Palestijn se staat is nog lang geen democra tie. Alle hulp verdwijnt door corruptie of wordt aangewend voor wapens om elkaar en Israëlische burgers te vermoorden. In 2006 ontvingen de Palestijnen 1,2 miljard dollar aan steun (20 meer dan in 2005), hierbij was 700 miljoen euro van Europa (30 meer). Voor Van Agt valt dit on der stopzetten van alle hulp. P. Dieleman Aalscholver 15, Terneuzen Fonteyne Of er al of niet vertraging is opge treden bij de bouw van dit com plex (PZC 5 mei 2007) kan ik niet beoordelen. Wat ik wél kan beoor delen is het volgende: Uit het arti kel blijkt de volledige desinteresse voor de materie van bestuurders Verhage en Croné inclusief het af schuiven van verantwoordelijkhe den op/naar elkaar. De getroffen burgers/ondernemers zoeken het maar uit... Tevens moet ik constate ren dat projectleider/ambtenaar Wiltenburg gedurende de bouw waarschijnlijk heeft zitten sla pen; dit in het licht gezien van de feestelijke (vervroegde) enigszins bombastische ingebruikname van de parkeerkelder slechts enkele maanden geleden in het bijzijn van vele bobo's. Dat de BAM vertraging ontkent is - zakelijk gezien (claims...) - lo gisch en te verwachten. Waarvan (wederom) akte. Geert B.L. van Kesteren Boul.Bankert 584, Vlissingen UW MENING Is de invloed van Pim Fortuyn vijfjaar na de moord nog steeds merkbaar of nagenoeg verdwenen? Enkele reacties die binnenkwamen op de website van de PZC. 'Waarom heeft de dood van maar één persoon nog jaren later zo een gigantisch en onmisbaar effect op de Nederlandse samenleving?', vraagt David zich af. 'Is die zo kwetsbaar en zwak, dat Nederland niet gewoon door kan gaan, vooral de politiek? Is Neder land zo smal dat zij echt de dood van een enkele persoon, hoe be langrijk wij hem nu beschouwen, niet aan kan? Maakt het niets uit dat er nog meer dan 16 miljoen an dere mensen bestaan, waaronder veel die heel wat invloed uitoefe nen? Fortuyn was maar één politi cus, misschien invloedrijk, maar toch blijft hij een gewone politi cus. Hij had een grote bek, en hij durfde dingen te zegen die ande ren gewoon niet konden zeggen. Maar waarom gaan wij niet verder, in plaats van altijd in de schaduw van één dode man leven? Kunnen wij niet zeggen wat wij willen zeg gen, omdat wij het zelf willen, en niet omdat Fortuyn het een keer tje deed lang geleden? Zijn wij mis schien kinderen? Hij is dood. En de aarde blijft doordraaien... Zoals ze in Amerika zegen, 'Get over yourself.' Peter is 'het volledig met David eens, hij is nu eenmaal dood en dat hoeft niet elk jaar weer op 6 mei opgerateld te worden.' Een geheel andere mening is A.P. vd Hoeven toegedaan: 'De in vloed van de heer Fortuyn is geluk kig nog steeds niet verdwenen. Hij was een van de grootste politici van deze tijd, die de vastgerotte va derlandse politiek weer wat in be weging bracht. Zou hij nog in le ven zijn dan had hij zeker de politieke hobbyisten en kakkerlak ken ontmaskerd en op hun num mer gezet. Zijn sociale opvattingen waren niet altijd even gewenst, maar wat kan men verwachten van een sociaal conservatief ie mand. Hij noemde dingen bij de naam en dat schijnt nog steeds niet de gewoonte te zijn in de lan delijke politiek. Hij was niet mijn politieke keus,maar heeft de ploblemen van deze tijd in ieder geval benoemd.' Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 -0231231. t lf,t het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8