Rechteroever juicht, linkeroever huilt Sarkozy's Frankrijk: werkhervormingen en autoriteit Cécilia Sarkozy grote afwezige Politie schiet met traangas op relschoppers PZC Maandag 7 mei 2007 7 Het hervormingsbeleid van de nieuwe president zal naar verwachting verzet oproe pen bij de vakbonden. Toen Nicolas Sarkozy (52) nog in de universiteitsban- ken zat, zei hij: „Op een dag ben ik president van Frankrijk." Nu is het zover. Wat staat Frankrijk de komende vijfjaar te wachten? Sarkozy heeft een duidelijke agenda: twee jaar hervormen, twee jaar kijken hoe het gaat - en een jaar om eventue le vergissingen te herstellen.Vooral ANALYSE door Olivier van Beemen de eerste twee jaar beloven vuur werk. Sarkozy's hervormingen staan garant voor fel verzet van de vakbonden: de Fransen zullen tot na hun zestigste door moeten wer ken, gunstige regelingen voor amb tenaren worden afgeschaft en bij stakingen is het openbaar vervoer verplicht een minimumdienstrege ling uit te voeren. Sarkozy belooft de hervormingen stelselmatig te zullen bespreken met de vakbonden. Veel zal afhan gen van zijn strategie: gaat hij de confrontatie aan of is hij bereid compromissen te sluiten? Met spanning wordt afgewacht hoe de werkgelegenheid zich ont wikkelt. De nieuwe president wil dat zijn land zich eindelijk aanpast aan de elders geldende normen. Fransen werken het minst, staken het meest en kennen een van de hoogste werkloosheidspercentages van Europa. Sarkozy belooft de werkloosheid terug te zullen dringen van 8,5 naar 5 procent. Hij zal het ontslag recht versoepelen, maar garan deert tegelijkertijd een hogere ver goeding en betere begeleiding voor werklozen. Die moeten snel weer aan het werk: ze mogen slechts twee keer een baanaanbod weigeren. Sarkozy, altijd netjes en voorspel baar gekleed, houdt van orde en gezag. Het moet klaar zijn met de volgens hem doorgeschoten vrij heid-blijheid die nog stamt uit de revolutie van mei 1968. Het strenge veiligheidsbeleid dat hij inzette als minister van Binnen landse Zaken, zet hij voort. Ook het immigratiebeleid wordt stren ger. Voor Europa heeft Sarkozy een soort miniverdrag voorzien, ter vervanging van de grondwet die Frankrijk en Nederland per refe rendum wegstemden. Voornaam ste doel is de verouderde EU-insti- tuties aan te passen aan het huidi ge aantal van 27 lidstaten. De oppositie vreest dat politiek, be drijfsleven en media te nauw met elkaar gelieerd zullen zijn in het Frankrijk van Sarkozy. Sarkozy's te genstanders vrezen dat hij het land zal verdelen. Dat werkenden tegenover werklozen komen te staan, de ambtenarij tegenover de privésector, 'gespuis' in de voorste den tegen 'zij die vroeg opstaan om te werken'. Of Sarkozy zijn beleid kan uitvoe ren, hangt af van de parlements verkiezingen in juni. Mocht zijn partij UMP die verliezen, dan zal hij moeten samenwerken met een linkse of centrumlinkse regering. Relatie met Franse president kent turbulent verloop. parijs - Cécilia Sarkozy was de gro te afwezige op de dag dat haar echtgenote Nicolas werd gekozen tot president van Frankrijk. De 49-jarige was gistermorgen niet aanwezig toen de centrum rechtse politicus ging stemmen in de Parijse voorstad Neuilly-sur-Sei- ne. Ook zat ze niet met hem in de auto toen hij gisteravond door Pa rijs werd gereden op weg naar de plaats waar hij zijn overwinnings toespraak hield. Sarkozy (52) had wel zijn twee zo nen uit zijn eerste huwelijk en Cé- cilia's dochters uit haar eerste hu welijk bij zich. Sarkozy trouwde in 1996 met Cécilia. Een jaar later kre gen zij een zoon, Louis. Hun rela tie kent sindsdien een stormachtig verloop. parijs - De Parijse politie heeft gis teren traangasgranaten afgescho ten op stenengooiende demon stranten in het centrum van Parijs. De relschoppers demonstreerden tegen de verkiezing van Nicolas Sarkozy tot president van Frank rijk. Op de Place de la Bastille, waar aanhangers van de verliezende Sé- golène Royal bijeen waren geko men, staken demonstranten een beeltenis van Sarkozy in brand. Zwaaiend met zwarte en rode vlag gen scheurden zij ledematen van de pop en vertrapten die. In de nacht voorafgaand aan de verkie zingen zijn in de Franse hoofdstad 34 auto's in brand gestoken. Bij on lusten in de herfst van 2005 wer den in Frankrijk duizenden auto's in brand gestoken. Sarkozy, toen nog minister, had de onlusten aan gewakkerd met denigrerende uit spraken over buitenlanders. Aanhang president ziet uit naar hervormingen Franse maatschappij. door onze correspondent Olivier van Beemen parijs - Het is even voor acht uur 's avonds en het aftellen is begon nen. De aanhangers van Nicolas Sarkozy zijn met duizenden sa mengekomen aan de rechteroever van de rivier de Seine in Parijs, op de Place de la Concorde. Ze zwaaien met Franse vlaggen en zingen het volkslied 'la Marseillai se". Nog enkele seconden en de aan hangers van Nicolas Sarkozy we ten of hun favoriet de komende vijf jaar Frankrijk mag besturen. Fran^ois-Xavier, die voor de gele genheid zijn 'I love Snrfeo'-T-shirt uit de kast heeft gehaald, durft nauwelijks te kijken. Het is acht uur. Het gezicht van Sarkozy verschijnt op het grote tv-scherm. De exit-poll geeft hem 53 procent van de stemmen. Zijn aanhangers, vooral jongeren, val len elkaar in de armen. Champag- nekurken knallen. „Eindelijk verandering", zegt Renaud Bouvet, een jonge dokter die uit Rennes in Bretagne is over gekomen. Hij draagt de affiche van Sarkozy in zijn hand: 'Samen wordt alles mogelijk'. „Met zo'n hoge opkomst en een ruime over winning hebben de vakbonden geen enkele legitimiteit om hervor mingen nog langer tegen te hou den", zegt hij. „We moeten af van de verplichte 35-urige werkweek, we willen minder ambtenaren en Frankrijk moet weer een land wor den waar Europa en de wereld re kening mee zullen houden." Frank rijk zal zich nu ontwikkelen zoals andere Europese landen, voorspelt Fran^ois-Xavier. „We zullen ons aanpassen aan de mondialisering. Het werd tijd." Het contrast met de sympathisan ten van de verslagen Ségolène 'Nicolas Sarkozy zal als president iedereen tegen elkaar opzetten' Royal is bijzonder groot. Enkele honderden meters verderop, aan de overzijde van de Seine, zijn zij samengekomen voor het hoofd kwartier van de Socialistische Par tij. Ook hier vallen jongeren elkaar in de armen, om elkaar 'te troosten. „Nog vijf jaar wachten", zegt een jongen die een fles rode wijn heeft geopend om zijn verdriet met zijn vrienden weg te drinken. De schok is niet zo groot als vijf jaar geleden, toen de linkse kandi daat Lionel Jospin al in de eerste ronde werd uitgeschakeld en de rechts-extremist Jean-Marie Le Pen doorging naar de tweede ron de. Maar na twaalf jaar Jacques Chirac wilden ze zo graag weer eens een linkse president. Sarah Mérino wil gaan emigreren. „Sarkozy zal iedereen tegen elkaar opzetten. Het geweld zal alleen maar toenemen", denkt ze. De wat oudere Bernard Guyot: „Het wordt een samenleving met aan de ene kant de rijken die het goed voor elkaar hebben en aan de an dere kant de armen." Aanhangers van Nicolas Sarkozy vieren in Parijs diens verkiezing tot president van Frankrijk. foto Maya Vidon/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7