VS vrezen meer dodelijke tornado's Gül wil dat Turks volk hem kiest Geen overlevenden vliegramp Kameroen 6 Maandag 7 mei 2007 PZC Een huis in Creensburg is door de tornado van zijn fundament getild en een paar meter verderop weer 'neergezet'. 90 procent van de panden in het 1500 zielen tellende dorp zijn door de tornado verwoest. President Bush heeft de getroffen streek tot rampgebied uitgeroepen. foto Orlin Wagner/AP Presidentskandidaat wacht op wijziging van grondwet. door onze correspondent Fidan Ekiz ISTANBOEL - De Turkse minister Abdullah Gül trekt zich voorlopig terug als kandidaat voor het presi dentschap. Gül, de enige kandi daat, gooit de handdoek in de ring omdat onvoldoende parlementa riërs op zijn komen dagen om een stemming te kunnen houden. Om dat de oppositie de stemming boy cot, werd gisteren het parlemen tair quorum voor de tweede keer niet gehaald. De eerste stemming was al ongel dig verklaard door het Constitutio nele Hofj nadat de grootste opposi tiepartij CHP een verzoek indien de om de legitimiteit ervan te on derzoeken. Dit weekeinde zijn in twee Turkse steden opnieuw grote demonstra ties gehouden tegen de gematigd islamitische regering van premier Erdogan. Tegenstanders van Erdo- gan en Gül vrezen dat hun AK-par- tij Turkije wil islamiseren. De par tij wortelt in een moslim-funda mentalistische partij. Om de impasse te doorbreken, schreef premier Erdogan vervroeg de verkiezingen uit voor 22 juli. De regering wil ook de grondwet aan passen zodat het mogelijk wordt de president direct door de bevol king te laten kiezen, en niet langer door het parlement. Het is de be doeling de grondwet nog voor juli te wijzigen, zodat het volk tijdens de parlementsverkiezingen met een kan stemmen op een nieuwe president. Gül zegt in een inter view met de Financial Times dat hij zich dan weer kandidaat zal stellen. „Zeventig procent van het volk staat achter mij, ik weet zeker dat ik in één ronde zou winnen." door onze correspondent llona Eveleens douala - Geen van de 114 mensen aan boord van de Keniaanse Boeing 737 die zaterdag neerstortte in Kameroen lijkt het ongeluk te hebben overleefd. Na een lange zoekactie werden gis teren wrakstukken van het toestel ontdekt in het regenwoud, zo meldde Radio Kameroen. Voor zo ver bekend bevonden zich geen Nederlanders onder de passagiers. Het is de tweede keer in zeven jaar dat een toestel van Kenya Airways in West-Afrika verongelukt. In 2000 stortte een Airbus van de maatschappij neer, kort na het op stijgen van de luchthaven van de Ivoriaanse stad Abidjan. Toen kwa men 169 van de 179 inzittenden om het leven. Het afgelopen week einde verdween het Keniaanse toe stel van de radar kort na het opstij gen van het vliegveld bij de Kame- Honderden tornado's treffen delen VS; zeker negen doden. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Delen van de Vere nigde Staten zijn het afgelopen weekeinde getroffen door bijna honderd tornado's. Zeker negen mensen kwamen om het leven. Huizen, kerken, vrachtauto's en bomen werden weggerukt. De vrees bestaat dat zich de komende dagen nog meer zware windhozen zullen voordoen in het centrum van de VS. De dodelijkste tornado verwoestte vrijdag al 90 procent van Greens burg, een dorp met 1500 inwoners roense havenstad Douala. De ver keerstoren pikte een noodsignaal op van de boordcomputer, maar geen mededelingen van de pilo ten. De weersomstandigheden wa ren slecht toen het toestel vertrok. Het vliegveld van Douala is vol gens een Keniaanse piloot berucht om de slechte weersomstandighe den. „Bijna altijd zijn er zware on weersbuien boven het regenwoud waarover de vliegroute loopt. Ook is het vaak mistig en is het wolken dek uitzonderlijk dik". De neerge storte Boeing was pas een halfjaar oud. Kenya Airways bezit nog twee toestellen van hetzelfde type. „We hebben de geschiedenis van de vliegtuigen nagetrokken en we geloven niet dat er reden is om het gebruik van de andere toestellen te staken", aldus directeur Titus Naikuni. Kenya Airways verzorgt vooral vluchten in Afrika. in de staat Kansas. De tornado was volgens ooggetuigen zo'n acht honderd meter breed en liet een spoor van vernietiging achter van ruim 2 kilometer breed. Bijna alle gebouwen werden weg gevaagd. De burgemeester om schreef zijn dorp als 'ground zero'. President Bush heeft de regio uit geroepen tot rampgebied. Volgens de meteorologische dienst in Amerika raasde de tornado met meer dan 400 kilometer per uur over het land. De meeste inwoners van de regio waren kort van tevo ren gewaarschuwd voor de storm. Toch kwamen nog zeker negen mensen om het leven. Vrachtwagens van 15 ton werden als veertjes opgetild, bomen knak ten als lucifers, mensen die be- Waarnemers gedood bij vliegtuigongeluk cairo - Een vliegtuigcrash in de Egyptische Sinaï-woestijn heeft gis teren negen levens geëist. De slachtoffers maakten deel uit van de internationale onafhankelijke waarnemersmissie MFO die ont stond na het vredesverdrag van 1979 tussen Israël en Egypte. Het ongeluk is te wijten aan een tech nisch mankement. De piloot had voor het ongeluk problemen ge meld met een motor. Spanje verbiedt Basken deelname verkiezingen madrid - Het Hoogste Gerechts hof in Spanje verbiedt honderden kandidaten mee te doen aan de re gionale verkiezingen in Basken land op 27 mei. Volgens het hof zijn de kandidaten lid van een Bas- kische partij die nauwe banden heeft met Batasuna, de politieke arm van de separatistische bewe ging ETA. Batasuna werd in 2003 verboden. schutting zochten in een kelder moesten later constateren dat hun woningen volledig waren verdwe nen. Tornadojagers, mensen die de stor men volgen om te kijken of ze be ter voorspeld kunnen worden, ver telden dat de inwoners na de storm als 'zombies' door het ramp gebied liepen. De gas- en elektrici teitstoevoer waren afgesneden. Het Congreslid dat het district ver tegenwoordigt in Washington zei dat 'we niet dezelfde fout zullen maken als bij Katrina in New Or- De wervelwinden die 'tornado al ley' dit weekeinde troffen, beho ren tot de zwaarste categorie en eisten negen levens. Het tornado seizoen duurt nog tot juni. Bush meest onbeminde president sinds Carter Washington - Nog maar 28 pro cent van de Amerikanen heeft een positieve mening over het beleid van president George Bush. Dat blijkt uit een opiniepeiling van het weekblad Newsweek. Bush is nog nooit eerder zo impopulair ge weest tijdens zijn presidentschap. De laatste president van de VS die even impopulair was in de News- week-peilingen als Bush nu, was Jimmy Carter in 1979. Belgische verdacht van moord op eigen peuter boussu - De moeder van de Bel gische peuter die vrijdag dood is gevonden met een plastic zak op het hoofd, is opgepakt. Ze wordt verdacht van het doden van haar 3-jarig zoontje. De moeder zou in scène hebben gezet dat het kind was gestikt bij het spelen. Volgens de eerste berichten ging het dan ook om een ongeluk. Justitie wei gert voorlopig nader commentaar. leans'. „We zullen déze mensen helpen en we zullen de stad op nieuw opbouwen." Na de dodelijke storm van vrijdag deden er zich zaterdag nog eens ruim zeventig tornado's voor. Noodhulp in het gebied werd daar door verstoord. Gisteren was het nog kalm, maar er werden opnieuw tornado's voorspeld voor de staten Kansas en Oklahoma. Dit gebied in het centrum van de VS (van Texas in het zuiden tot Nebraska in het noorden) staat bekend als 'torna do alley', de tornadolaan. In het tornadoseizoen, van april tot juni, doen er zich vele honderden zwa re wervelwinden voor. De torna do's van de laatste dagen behoren tot de zwaarste categorie. Berlusconi: kiezer links 'mentaal gehandicapt' palermo - Wie bij de gemeente raadsverkiezingen in Palermo later deze maand niet op rechts stemt, is mentaal gehandicapt en zou moeten worden opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Dit zei oud-premier Silvio Berlusconi tijdens een campagnebijeenkomst in de hoofdstad van Sicilië. Later gaf hij toe een 'overdreven term' te hebben gebruikt, hij had slechts 'een grapje' willen maken. Vier slachtoffers bij ongeluk sportvliegtuig flensburg - Een ongeluk met een sportvliegtuig bij het Noord-Duit se Flensburg heeft vier mensen het leven gekost. De oorzaak van de crash, die zich zaterdagochtend voordeed, is nog onbekend. Oogge tuigen hoorden een explosie. Dui kers borgen in de loop van de dag de lichamen van de piloot en drie passagiers. Het toestel was onder weg voor een rondvlucht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6