Zeeland Duiken zonder zuurstoffles of brevet Jeugdsoos de Pul in nieuw jasje Muziek voor windmolens op Neeltje Jans Jeugddienst in Gasthuiskerk SPZC Maandag 7 mei 2007 1 5 Niet-duikers maken kennis met de onderwaterwereld. door Cornelleke Blok NEELTJE JANS - Krabben, anemonen en zakpijpjes. Normaal gesproken moet je diep de Oosterschelde in duiken om ze te zien, maar bij Neeltje lans kan je ze gewoon op het droge gras bekijken. Daar is geen zuurstoffles of duikbrevet voor nodig. Vijf keer per jaar hou den de Vereniging Natuurmonu menten, de Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Biologische werk groep van de Nederlandse Onder watersportbond een excursie Wan delen rondom de vloedlijn. Gister middag was de eerste excursie van het nieuwe seizoen. Zes bakken vol met onderwaterle ven staan klaar langs de Ooster schelde. De duikers van de biologi sche werkgroep zijn vanochtend het water ingegaan om een greep uit de natuur te doen. „Vanmiddag zetten we alles weer terug hoor", vertelt organisator Dominque Wil- lemse. Het waait stevig en warm kan je het niet bepaald noemen, maar toch heeft een tiental bezoe kers zich gemeld. „Normaal zijn er wel zestig tot tachtig mensen", ex cuseert Van de Velde zich. Hele maal niet erg, vinden de aanwezi gen. Nu hebben zij meer tijd. Geïn trigeerd wisselen de mensen blik ken uit met de krabben. 'Dat zijn ribkwalletjes, wij noemen ze altijd discolampjes' „Het is leuk om de onderwaterwe reld te zien die duikers ook zien", zegt één van de bezoekers enthou siast. „Moet je kijken, wat zijn dat voor doorzichtige rondjes? Het lij ken wel ballonnetjes." Duiker Paul Engel, die de bodem van de Oosterschelde op zijn duimpje kent, glimlacht. „Dat zijn ribkwalletjes. Wij noemen ze al tijd discolampjes. Tijdens het dui ken zijn ze heel mooi om te zien, als je er met een lamp op schijnt." In de bak ernaast kijken twee krab ben door het glas naar buiten. Ze lijken tegen elkaar geplakt te zit ten. „Dat zijn strandkrabben", legt Engel uit. „De bovenste is de man en de onderste de vrouw. Ze zijn nog niet aan het paren hoor." La chend: „Dit is het voorspel." Even verderop vertelt algoloog Her- re Stegenga de bezoekers honder duit over opgeviste wieren. „Dit is wakame. Het komt uit Japan." Hij houdt een prachtig bruin exem plaar omhoog. „In Japan eten ze de vellen zelfs op. Ze gebruiken de vellen om sushi van te maken. Het wier is per ongeluk meegekomen met geïmporteerde oesters." Wandelen langs de vloedlijn kan dit seizoen nog vier keer. Op zondag 17 juni, 7 juli, 19 augustus en 23 sep tember zijn er weer excursies. Meer informatie via de website http://biologischewerkgroep.nl. Tijdens de excursie Wandelen rondom de vloedlijn konden niet-duikers kennismaken met het onderwaterleven. foto Dirk-Jan Gjeltema NEELTJE JANS - 'Blaasmuziek voor Windturbines' is het motto van Windfestival Prettig WIEK-end. Drie muziekkorpsen uit de ge meente Veere maken op zaterdag 26 mei muziek op Neeltje Jans. Het festival vindt plaats in ver band met de feestelijke opening van de nieuwe windturbines op de Oosterscheldekering. Brassband Crescendo, fanfare Veere's genoe gen en de boerenkapel van EMM zijn tussen 12.00 en 15.00 uur te be luisteren aan de voet van de wind turbines op de havendam, aan de zeezijde van Neeltje lans. Behalve muziek is er op het gratis toegankelijke festival nog veel meer te doen. Er zijn demonstra ties van diverse windsporten, een expositie van kunst rond het the ma wind, kinderwindexperimen- ten en een presentatie Beelden van de Bouw. Meer informatie via www.e-connection.nl. Bestuur lost ruimtegebrek op met efficiëntere indeling. door Cornelleke Blok BRUINISSE - Alleen de muren blij ven staan, maar verder gaat jeugd soos de Pul in Bruinisse helemaal op de schop. Het gebouw krijgt een hele nieuwe inrichting. „De boel gaat hard achteruit na vijftien jaar intensief gebruik", ver telt voorzitter Kees Verspoor. „De vloer is er slecht aan toe. In het portaal hebben we 'm al moeten vervangen door een rubberen on dergrond. Dat is geen gezicht." Ook de wc's, bar en draaitafel zijn hard aan vervanging toe. „Alles wat erin staat, gaat eruit." TVvee jaar geleden had het bestuur van De Pul vanwege ruimtegebrek al plannen om het gebouw uit te breiden, maar die zijn nu van de baan. „We hebben vooral een pro bleem met de opslag. Boven is er wel veel ruimte, maar het is niet handig om die kratten bier de trap op te sjouwen. We hebben des tijds een vergunning aangevraagd bij de gemeente voor de uitbrei ding, maar de opties die we zelf hebben aangedragen, bleken niet haalbaar te zijn." Door een efficiëntere inrichting hoopt het bestuur het ruimtege brek op te lossen. „De bar komt verder van de muur af te staan, zo dat we daar meer fusten kwijt kun nen. Op dit moment hebben we een loze ruimte onder de draaita fel. Die komt in de nieuwe opzet aan de andere kant van de zaal te staan, zodat we de ruimte beter kunnen gebruiken." Het podium gaat ook weg. „Dat neemt nu alleen maar ruimte in. We krijgen er een losstaand po dium voor terug, dat we alleen ge- Het hele interieur van de jeugd- soos de Pul wordt gesloopt. Er komt een nieuwe vloer, nieuw sa nitair, een nieuw podium en meer opslagruimte. bruiken als het nodig is. We krij gen ook vaste statafels. Nu staan die los. Op zaterdagavond gaan ze regelmatig door de soos heen." Hoeveel de verbouwing gaat kos ten, weet Verspoor niet precies. „Maar dan praat je al gauw over een ton. We betalen de verbou wing gewoon van onze eigen bank rekening. We hebben in die vijf tien jaar veel gespaard. Dat geld willen we nu investeren." Zaterdag 12 mei is de soos voor het laatst open. Het seizoen sluit daar mee twee maanden eerder dan ge bruikelijk. „We willen in de zomer activiteiten organiseren in de ca fés." Met een schuimparty nemen de Bruse jongeren afscheid van het oude gebouw. „Meteen na de sluiting beginnen we met slopen. Dat doen we met het bestuur en vrijwilligers, want dat scheelt een hoop in de kosten. Een aannemer doet de verbouwing, want het moet wel in één keer goed zijn. We hopen dat de jeugdsoos in sep tember weer open kan." DRESSED. TO WORK iA/ww. werkkledingtotaal.nl Kromme Elleboog 8 Zierikzee T. 0111-450751 F. 0111-450752 zierikzee - De Gasthuiskerk in Zie rikzee is aanstaande zondag in in ternationale sferen. Er is dan een jeugddienst, samengesteld door de projectgroep Schouwen. De groep Schouwse jongeren reist regelma tig af naar ontwikkelingslanden. De jongeren vertellen tijdens de dienst over de landen waar ze ac tief zijn. Bill Hillebrand heeft spe ciaal voor de dienst muziek gecom poneerd. Peter Riemens gaat voor en Mar van de Veer speelt piano. Na afloop zijn er internationale hapjes en is er gelegenheid om de jongeren te spreken. De dienst be gint om 18.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67