Herdenking Pim: pijn en pret Tehuisbewoner houdt zijn hart vast Verzoek heropenen onderzoek Fortuyn Politie bij Son extra alert op stenengooiers pzc Maandag 7 mei 2007 5 Met Fortuyn verdween ook diens Droomland achter de horizon. door Rens Ulijn rotterdam - De stemming zit er gistermiddag goed in op de snel weg tussen Driehuis en Rotter dam. Op de begraafplaats van Drie huis was de sfeer een uur eerder nog plechtig geweest. Op de plaats waar Fortuyn na zijn dood enkele maanden begraven lag, werden bloemen gelegd en klonk het Ave Maria. Maar nu grijpt oud-LPF-minister Hilbrand Nawijn de busmicrofoon om uit volle borst de André Hazes- kraker Droomland ten gehore te brengen. „We hadden in een Bejaarden zien zomer met vrees tegemoet na hittegolf van 2006. door Peter de Leeuw schevenincen - „Op het ogenblik is er nog niets aan de hand, maar ik houd mijn hart vast voor een hete zomer", zegt locatiemanager Herman van Nieuwenhuizen van verzorgingshuis Deo Gratias in Scheveningen. In het huis, dat in 1978 is geopend, wonen 151 mensen, van wie de ge middelde leeftijd tussen 85 en 90 ligt. Op de bovenste etages kan de temperatuur oplopen tot boven de 30 graden. Een airco ontbreekt. Van Nieuwenhuizens herinnering aan de julimaand van vorig jaar, toen de gemiddelde temperatuur 6,6 graden hoger was dan nor maal, is nog vers. Bewoners die er niet zelf voor konden zorgen, wer den van ventilatoren voorzien. Al le bewoners kregen extra limona droomland kunnen leven", meldt Nawijn zijn gretige gehoor. „Maar nu Pim er niet meer is, kunnen we dat wel vergeten." Applaus. Vrolijkheid en verdriet wisselen el kaar moeiteloos af op deze Pim-herdenkingsdag. „Nawijn is oké, olé, olé", zingt de delegatie van de partij Nieuw Rechts onder leiding van voorman Michiel Smit op de achterbank. Een paar stoelen verder naar voren zit Marjan van der Scheer uit het Zuid-Hollandse Wateringen. Ze kan de joligheid niet waarderen. Fortuyn is voor haar niet zomaar iemand. „Ik denk altijd aan Pim", zegt ze met glazige ogen. „Als al leenstaande voel ik dezelfde een zaamheid als die hij voelde. Ze zeg gen wel eens dat op ieder potje de, ijsjes en extra fruit, de platte da ken van het huis zijn nat gehou den en de zonneschermen gingen al heel vroeg op de dag omlaag. Mocht de geschiedenis zich herha len, dan gaat het in de meeste ver- zorgings- en verpleeghuizen niet anders dan vorig jaar. Uitzonde ring zijn de tehuizen die de laatste jaren zijn opgetrokken. Bij nieuw bouw van verpleeghuizen geldt sinds 2001 dat de temperatuur er nooit hoger op mag lopen dan 25,5 graden Celsius. Voor nog te bou wen verzorgingshuizen is die regel sinds dit jaar van kracht. Met haar 69 jaar is Truus Kleinenberg de benjamin van Deo Gratias, waar ze ruim vier jaar woont. Het zon nescherm voor haar raam is op de ze ochtend begin mei al neergela ten. „Voor als de zon op het raam staat, want ik zit aan de warme kant", zegt ze. „Ik kan niet zo goed tegen de warmte. Hier in huis heb ik het geweldig naar mijn zin. Ik heb er geen dag spijt van gehad een deksel past. Nou, Pim was mijn dekseltje." In de bus beklaagt iedereen zich ondertussen over het niet door gaan van wat het hoogtepunt van de dag had moeten worden. Bij de gevangenis in Scheveningen, waar Fortuyns moordenaar Volkert van der G. vastzit, zouden een paar ste vige lawinevuurpijlen afgestoken worden. „We wilden Volkert toch nog iets van ons laten horen", legt Rien van den Heerik van de Stich ting Beeld van Pim uit. „De politie heeft er lucht van gekregen en heeft de hele bus doorgelicht." Een tevergeefse actie, want de pij len zouden door iemand anders meegebracht worden. Toch durft de organisatie het niet meer aan om nog naar Schevenin- dat ik hier woon." Volgens woord voerder Bas Kuik van het ministe rie van Volksgezondheid zijn pro blemen in oudere tehuizen zoals Deo Gratias niet op te lossen met koelinstallaties. „Ouderen zijn ook gevoelig voor koude luchtstro men", zegt Kuik. „Het is niet een kwestie van een airco aanbrengen in bestaande tehuizen. Alles plat gooien en nieuw bouwen, gaat 'Het is niet een kwestie van een airco aanbrengen in bestaande tehuizen' niet. Want waar blijf je dan met die mensen?" Juanita Bouman van ouderenbond Anbo voor 50-plus- sers: „Je kunt toch aan klimaatbe heersing in oudbouw doen? Daar hoefje een gebouw niet voor af te breken. Klimaatbeheersing in kan toren is er ook niet van de ene op de andere dag gekomen." gen te gaan. „Ik hoor net dat het daar vol staat met politie". Lachend: „Onze bordjes met 'Vol kert kom je buiten spelen' hebben we dus voor niks gemaakt." Rond vier uur keert de bus terug bij Pa lazzo di Pietro, Fortuyns huis in Rotterdam. Langzaam zwelt de groep aan tot ongeveer tweehon derd man. In een lange sliert slen teren ze met grote rood-wit-blau- we vlaggen met de beeltenis van Fortuyn richting Museumplein, waar zijn standbeeld staat. Om zes over zes, exact vijf jaar na de moord, wordt het zestig secon den stil op het plein. Na afloop van de minuut laten de aanwezi gen witte en roze ballonnen op en schalt Lee Towers uit de boxen: You never walk alone. Nieuwbouw is de oplossing, stelt Van Nieuwenhuizen van Deo Gra tias. „Het is heel moeilijk om in dit gebouw klimaatbeheersing in te bouwen", zegt hij. „Zou je dat doen, dan is het zó duur dat je be ter nieuw kunt bouwen. Met na me in de grote steden wordt op het ogenblik gigantisch veel nieuw gebouwd. Wij mogen het tehuis in 2010 slopen en nieuw bouwen. We kunnen dan aan de eisen van de tijd voldoen. Klimaatbeheer sing hoort daar zeker bij, want dat het klimaat verandert, staat wel vast." In verpleeghuis De Geinsche Hof in Nieuwegein zijn vorig jaar zomer drie mensen gestorven me de door gebrek aan koeling. „We hebben de airco's in bestelling. Voor de zomer zijn ze geplaatst", zegt Irene de long van De Gein sche Hof „We hebben even ge wacht met bestellen in afwachting van een subsidieregeling van de overheid. Nu die er niet is, betalen we ze zelf" Moord was volgens agent te voorkomen met betere beveiliging. den haag - Een voormalig lijf wacht van de Dienst Koninklijke en Diplomatieke Beveiliging (DKDB) heeft gevraagd om hero pening van het onderzoek naar de moord op Pim Fortuyn. Hij vindt dat de moord te voorkomen was geweest als de politicus betere be waking had gekregen. Het verzoek is enige tijd geleden ingediend bij het Amsterdamse ge rechtshof, bevestigde gisteren een woordvoerder van het hof. De rechter doet binnenkort uitspraak in de zogeheten artikel-12-procedu- re. Met deze gerechtelijke procedu re kan een burger heropening van een afgesloten onderzoek vragen als de officier van justitie dat wei gert te doen. De voormalig politieagent en lijf wacht, Christian Boom, was niet betrokken bij de beveiliging van Fortuyn en is daarom geen belang hebbende in de zaak. Boom is toch naar de rechter gestapt omdat hij vindt dat de moord op Fortuyn te voorkomen was geweest als DKDB-agenten de LPF-voorman hadden beveiligd, zo zei hij giste ren in de Telegraaf Boom gaat daarmee in tegen de conclusies van de onderzoekscommissie-Van den Haak. Die concludeerde des tijds dat persoonsbeveiliging de aanslag op Fortuyn niet had kun nen voorkomen. Boom hoopt dat door heropening van het onderzoek duidelijk wordt bewindslieden en ambtenaren For tuyn ten onrechte beveiliging ont hielden. Hij doelt onder andere op oud-premier Wim Kok en de toen malige ministers van Justitie en Binnenlajndse Zaken, Benk Kort hals en Klaas de Vries. Zijn moe ten alsnog ter verantwoording wor den geroepen, vindt Boom. eindhoven - De politie houdt de wegen rond Son, waar vorige week stenen naar auto's werden gegooid extra goed in de gaten. De stengooiers zijn met name aan het eind van de zondagavond actief Vorige week zondag kwam rond middernacht op de Sonseweg in Best een 72-jarige vrouw uit Aar- le-Rixtel om het leven, nadat ie mand stenen naar de auto waarin zij zat had gegooid. Kort voor en na het dodelijke ongeval werden ook al twee auto's bekogeld. Ook dat gebeurde rond 23.30 uur. Vijf weken eerder, op zondagavond 25 maart raakte een echtpaar (27 jaar) uit Helmond gewond toen een steen door hun ruit vloog. Diezelf de avond kwamen later nog twee schadegevallen binnen die vermoe delijk ook door stenen waren ver oorzaakt. De politie heeft inmid dels 240 tips binnen, maar de gou den tip zit er nog niet bij. Vrienden van Pim Fortuyn herdenken de vijfjaar geleden vermoorde politicus bij zijn gedenksteen op de begraafplaats Westerveld. foto Cynthia Boll/CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5