Fraai feestje voor Bluesfestival Galerie T biedt breed vertaalde schoonheid Wereldvrouwen praten over vrede en vrijheid 20 Maandag 7 mei 2007 PZC Vijftiende Bluesfestival Kwadedamme ook met madam en oude baas door Ali Pankow KWADENDAMME - Peter Kempe, sa men met kompaan Kees Wielema- ker organisator van het eerste uur, is zeer tevreden over het program ma vooor het vijftiende Bluesfesti val Kwadendamme zaterdag en zondag. „Het moet tenslotte een mooi ver jaardagsfeestje worden, waarin de traditionele blues weer een duide lijke plek krijgt", vindt Kempe. Wat hem betreft wordt aan die voorwaarde ruimschoots voldaan met alleen al het optreden van de 85-jarige zanger/gitarist T-Model Ford uit de USA. Zijn echte naam luidt James Lewis Carter Ford. En die 85 jaar is overigens bij benade ring. Er bestaat twijfel over zijn juiste leeftijd. „We hadden T-Model Ford vorig jaar al graag hier gehad. Toen is het niet gelukt, omdat zijn platen maatschappij nogal lastig deed. Die wil nu niks meer met hem te maken hebben. Ik weet niet wat er gebeurd is, maar het komt ons goed uit", grinnikt Kempe. Het op treden van de ludieke bluesman staat zaterdagmiddag gepland. Naast zo'n oude baas dient er tij dens dit bluesfestival ook altijd 'een madam' op te treden. Ook aan die voorwaarde wordt weer voldaan. 'Gauw in m'n gympies schieten en hup on stage er tegenaan' Kempe is dolenthousiast over de Finse Erja Lyytinen, een getalen teerde en veelzijdig jonge dame in de bluesscene. „Zij is samen met twee andere jonge artiesten gepro moot met een toernee door een Duits platenlabel. Ik heb haar zien optreden tijdens de finale daarvan tijdens een bluesfestival in Duits land. Ja, echt geweldig hoor", zegt Kempe. Misschien wordt Finland niet direct gerelateerd met blues, maar volgens hem kennen de Skandinavische landen toch een rijke bluescultuur. Sinds eind oktober is hij samen met Wielemaker bezig geweest met de programmering. „Normaal streven we altijd naar een vers pro gramma met steeds andere arties ten, maar ter gelegenheid van de vijftiende editie willen we wat hoogtepunten laten terugkomen." Een van die toppers is bluesharp speler, zanger en gitarist Hook Her- rera. „Deze in San Jose California geboren bluesman maakte grote in druk op ons festival in 2004 en komt nu nog eens laten zien dat hij nog steeds tot de wereldtop be hoort." Het verjaardagsfeestje van de Blues in Kwadendamme begint vrijdagavond overigens met Stinky Lou 8c The Goon Mat. Volgens Kempe zijn deze Fransozen stilaan niet meer weg te denken van de Zeeuwse podia. Ze stonden op alle Zeeuwse bluesroutes met hun mi nimale bezetting van Stinky Lou's 'one string' washtub bas, basdrummer/gitarist en zanger The Goon Mat en het uitstekende harpwerk van Lord Benardo. In Kwadendamme is inmiddels ook wel bekend dat deze mannen met hun prima Joh Lee Hooker style boogies de tent bij het voetbalveld in korte tijd op zijn kop weten te zetten. Ook de afsluiting op de eerste festi valdag is toebedeeld aan een 'oude bekende': gitarist Monti Amundson. Zijn aan Johnny Win- De jonge zangeres Erja Lyytinen uit Finland. Gitarist/zanger Michael Katon komt met stevige R& B. ter en Stevie Ray gerelateerde gi taarspel ging er twee jaar geleden in als koek, memoreert Kempe. Een van de hoogtepunten op zater dag wordt naar verwachting po- werbluesrocker Michael Katon. Hij draait al jaren mee in de internatio nale bluestop. In Kwadendamme komt hij zijn net verschenen cd Li ve on the Prowl voorstellen. Dit bluesfestival zonder optreden van The Juke Joints zou ondenk baar zijn uiteraard. Zij spelen zaterdagavond rond half tien hun thuiswedstrijd met een mix van blues, swing, bluesrock en zydeco. Wat betekent zo'n optreden nou voor drummer/zanger Peter Kem pe die als medefestivalorganisator eigenlijk op alle fronten actief moet zijn? „Ach, het is wel te com bineren hoor. Vaak een kwestie van eerst backstage nog wat rom mel opruimen. Dan gauw in m'n gympies schieten en hup on stage er tegenaan." PROGRAMMA Vrijdag 11 mei - tent open: 18.30 uur. 19.00 - 20.00 Stinky Lou The Goon Gat (FR) 20.20 - 21.30 Danny Bryant's Red Eye Band (UK) 22.00 - 23.15 Hook Herrera Band (USA) 23.45 - 01.00 Monti Amundson (USA) Zaterdag 12 mei - tent open 13.00 uur. 13.15 -14.15 Bradley's Circus (NL) 14.45 - 15.45 T-Model Ford (USA) 16.15 - 17.30 Michael Katon (USA) 18.00 - 19.15 William Clarke Memorial Band (USA/NL) 19.45 - 21.00 Erja Lyytinen (FIN) 21.30 - 22.45 The Juke Joints (NL) 23.15 - 01.00 Jim Suhler Monkey Beat (USA) Juke Joint Stage: Uggly Buggy Boys (B) Sur prise-act. MIDDELBURG - COS Zeeland houdt samen met Sociaal Cultureel Werk de Lichtboei woendagmiddag in de Drykkerij in Middelburg een in teractief programma met Wereld vrouwen, aanvang 14.00 uur. In het kader van de Maand van de Vrijheid vertellen drie vrouwen van verschillende nationaliteiten over wat de vier vrijheden voor hen betekenen. Na een gedeelte uit een documen taire over politieke zeggenschap van cineaste Malalai loya wordt in een ronde tafelgesprek ook gespro ken met vertegenwoordigsters van de landelijke vereniging van Af ghaanse vrouwen 'Rabe-i-Balkhi' en van de stichting studiefonds Ariana. Centraal daarin staat de vraag over hoe vrouwen in Zeeland een rol kunnen spelen bij vredesopbouw en conflictbeheersing in andere landen. Schilderij L'lmpulsion van Arthur Bernard bij Galerie T. foto Lex de Meester Kunst van Truus van den Heuvel, Ingrid Bom en Arthur Bernard. door Ali Pankow MIDDELBURG - Voor Truus van den Heuvel zit schoonheid in alledaag se dingen. „Het is slechts een kwes tie van kijken om het te zien", luidt haar credo. Simpele keuken- voorwerpen bieden haar dan ook een bron van inspiratie zodra zij er het spel van licht, schaduw en reflectie in ontdekt. Van den Heuvel is een van de drie kunstenaars van wie werk te zien is in de nieuwe wisselexpositie van Galerie T aan de Turfkaai in Middelburg. De twee andere expo santen zijn Ingrid Bom en Arthur Bernard. Naast twee series stillevens be staande uit kleine schilderijtjes, toont Van den Heuvel in de kelder van de galerie dat zij de laatste tijd ook met andere kunstvormen be zig is. 'Bindingen'noemt zij zelf de objecten waarin zij verschillen de materialen op verrassende wij ze bundelt. Zij maakt daarbij on derscheid in plat-, keper- en satijn bindingen afhankelijk van structu ren en glans. Ze creëert een soort 'geweven schilderijen'. Daarnaast maakt ze ook objecten waar speci fiek een draaiende beweging aan ten grondslag ligt. Zij vangt er ver schillende materialen in samen in het streven een verstild eindresul taat te bereiken. „Een workshop textile meets papers heeft mij een belangrijke impuls gegeven hier wat verder mee te gaan, zegt de kunstenares. Het bin den zal het schilderen niet geheel verdringen. 'Als de energie voor het ene stopt, begin ik weer aan het andere." Ingrid Bom heeft voorkeur voor het maken van abstracte en figura tie-abstracte beelden. Van beide zijn mooie resultaten te zien bij de ze expositie. Prominente plek is te recht toebedeeld aan Torso, een keramisch beeld van een vrouwen lijf met een houtachtige structuur. luist de gedurfde, puntige variatie op zachte, vrouwelijke rondingen maken het beeld boeiend. Meer abstract is haar interpretatie van de zomer met wisselende scha duw en lichtval afhankelijk van het gezichtspunt. Arthurt Bernard, beeldend kunste naar uit de Hoekse Waard, ver bindt een dichtregel van Willem Roggeman aan zijn recente werk: Ik maak een deur aarzelend open, stap er voorzichtig doorheen en sta weer midden in het niets. Tijdens het schilderproces stappen 'Als de energie voor het ene stopt, begin ik weer aan het andere' zijn figuren als het ware voortdu rend door die open deur en vertel len elkaar onderling hun opgeda ne ervaringen. Bernard biedt in zijn werk een prikkelend evenwicht tussen ab stracte en figuratieve verbeeldin gen. Wie voor zijn werk staat, ont komt er nauwelijks aan moeite te willen doen de sfeer en de emo ties te kunnen delen. Kenmerkend voor het werk van Bernard zijn ook de sprankelende composities. Mei-expositie, Galerie T, Middel burg t/m 26 mei, do. t/m zat., 11.00- 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20