Tschüss! En bedankt voor alles hè! Publieksdag Nationaal landschap 0P|ossins v0°' ™zie 5ond r stiltecentrum Cadzand PZC Maandag 7 mei 2007 j 1 9 Vakantiegangers halen spullen op in ontruimd complex Ruimzicht. door Nadia Berkelder DOMBURG - Ze heeft echt heerlijk geslapen in het Badhotel, wie nim mer, zegt Irene Zielinski. Maar het doet toch pijn om haar wunderba- re appartement te verlaten. Ze was eind jaren zestig één van de eer sten die er één kocht in Ruim zicht. „Vanwege mijn zoon. Die had astma. Vrienden van ons zei den dat de Zeeuwse lucht daar goed voor was." Nu loopt haar dochter heen-en- weer met de spullen, zelf heeft ze ook niet genoeg adem. De dochter komt de trap af met een televisie, een kaasschaaf en een zakje met ei- eieren, boter en een bakje kwark. Ze gaan naar huis, net als alle ande re eigenaren in het complex. De nacht ervoor zijn ze rond half één door medewewerkers van de ge meente uit hun bed gehaald. Zater dagochtend kregen ze tot twaalf uur de tijd om hun spullen uit de appartementen te halen. „Mensen waren best emotioneel", vertelt wethouder Jan Bostelaar, die er 's nachts bij was. „Het was allemaal goed geregeld", zegt Zie linski. „Dat vind ik belangrijk om te zeggen." Een moeder maakt fo to's terwijl haar dochters zwaaien op het balkon. Even later staat ze zachtjes huilend op het binnenter rein. Als ze in de auto zit, kijkt ze nog één keer omhoog. 'We hadden net alles naar boven gesjouwd toen we er ineens uit moesten' De meeste mensen hebben geen zin in een praatje. „Ik zeg alleen dat hij als een feniks uit de as zal herrijzen. Ga daar maar van uit", zegt een meneer die zijn BMW vol laadt met huisraad. Een vrouw vertelt dat ze in eerste instantie weigerde te vertrekken. „Maar de burgemeester zei dat we geen risi co mochten lopen. En de rappor ten liggen er." Een echtpaar gaat de discussie aan met Bostelaar. „Er zijn mensen die hun appartement net voor 75.000 euro hebben ingericht", zegt me vrouw bits. „Dan kun je het toch niet maken om mensen hun spul len er niet uit te laten halen." Dat kunnen we wél, zegt Bostelaar. „Want er is een noodverordening." „Dan gooi ik de bedden nu wel naar beneden", zegt meneer. En hup, daar gaan ze weer de trap op. Meneer Cremers komt foto's ma ken. „We huren hier al jaren een appartement", vertelt zijn vrouw terwijl hij afdrukt. „We hadden gis teren net alles naar boven ge sjouwd toen we hoorden dat we eruit moesten." Cremers: „De bed den opgemaakt, de koelkast vol. En nu zitten we in het park hier te genover en kijken we tegen een heg aan. Die hebben we thuis ook. Ik hoopte vanochtend dat de boel was ingestort, zodat het niet voor niets zou zijn geweest." Zij: „Ge lukkig hebben we van de zomer iets in Zoutelande geboekt." Irene Zielinski vertrekt. „Tschüss", roept ze. „En bedankt voor alles hè!" De laatste mensen in het ge bouw wachten op een taxi. Een sloopbedrijf komt bouwhekken brengen om alles af te zetten. Ruimzicht gaat voorlopig op slot. Een bewoner kijkt nog eens naar de scheuren in de muren van het ontruimde vakantiecomplex Ruimzicht in Domburg. foto Lex de Meester Zak van Zuid-Beveland, Walcheren en west- Zeeuws-Vlaanderen. door René Schrier GOES - De inwoners van de Zak van Zuid-Beveland, Walcheren en west-Zeeuws-Vlaanderen worden volgende week uitgenodigd op nieuw kennis te maken met hun eigen leefomgeving. De provincie Zeeland, het water schap Zeeuwse Eilanden, gebieds- commissie West-Zeeuws-Vlaande ren en de gemeenten Borsele, Veere, Middelburg, Vlissingen en Sluis houden zaterdag 12 mei de eerste publieksdag van het Natio naal Landschap Zuidwest Neder land. Op Zuid-Beveland is de werk- schuur van Natuurmonumenten aan de Zwaaksedijk bij Kwaden- damme het centrale punt. Deze schuur is tussen 10.00 uur en 16.00 uur geopend voor informatie en vanaf 10.30 uur vertrekt er een gids voor een tocht door de Zak. Vanuit de schaapskooi aan de Nieuwe Kamerseweg bij Heinkens- zand vertrekt de schaapherder om 9.00 uur en 14.00 uur met zijn kudde. Belangstellenden kunnen meelopen en horen wat hij te ver tellen heeft. Een natuurgids ver trekt om 13.30 uur vanuit de kooi voor een tocht door de omgeving van Nisse. Op Walcheren is het natuur- en landschapsmuseum Terra Maris in Oostkapelle met korting te bezoe ken en vertrekt om 10.00 uur van uit Zoutelande vanaf het speeltuin- tje aan de Duinweg. In west-Zeeuws-Vlaanderen kan vanuit Oostburg een fietstocht van 45 kilometer gemaakt worden. Tus sen 13.00 en 16.00 uur is in het Bel fort in Sluis een informatiepunt in gericht over het Nationaal Land schap Zuidwest Nederland. door Jean-Lou de Gucht CADZAND - Twee barakken op het terrein van het boeddhistische stu die- en retraitecentrum Naropa in Cadzand mogen blijven staan. Daarmee is een einde gekomen aan jarenlang getouwtrek tussen het centrum en de buren, de fami lie Jongman-Provoost. De barakken staan illegaal op het terrein. Reden voor Naropa om bij de gemeente te verzoeken om lega lisering. De buren ijverden er voor dat ze gesloopt werden. De ge wraakte gebouwen zouden te dicht op het landbouwbedrijf staan. De familie Jongman-Pro voost vreesde dat Naropa zou gaan klagen over stankoverlast, wat zou kunnen leiden tot problemen met de milieuvergunning. Vorig jaar is het Besluit landbouw milieubeheer van kracht gewor den, dat van toepassing is op het bedrijf van de familie long man-Provoost. Er is volgens de ge meente geen sprake meer van een milieuvergunning die kan worden ingetrokken. Sluis wil nu een vrij stellingsprocedure opstarten om de gebouwen op het studiecen trum te legaliseren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19