Plantjes kijken bij meneer Cactus Palazzolihuizen in de knel door geldgebrek Discussie over sloop woningen WPZC Maandag 7 mei 2007 1 5 Bezoekers kijken naar cactussen tijdens de open dag in cactushof Santa Laurentica. foto Lex de Meester Open dag cactushof Santa Laurentica van Tonnie de Rijke. door Nadia Berkelder SINT LAURENS - Zijn moeder wilde een cactus die ze voor moederdag had gehad weggooien. „Geef die maar aan mij, zei ik. En zo is het begonnen." Veertig jaar later heeft Tonnie de Rijke vijf- tot zevendui zend cactussen. Gewoon in een kas in de achtertuin in Sint Lau rens. Zaterdag hield hij open dag. Santa Laurentica, heet zijn hof, de letterlijke vertaling van zijn woon plaats in het Spaans. Want hij heeft zich beperkt tot Mexicaanse soorten. „Uiteindelijk is dit nog maar een klein deeltje. Als je ziet hoe groot de cactuswereld is... Je moet een keuze maken, want je kunt moeilijk je hele tuin overkap pen." Even een paar tips voor de bezoekers: water geven doe je het beste als het mooi weer is. En dan het liefst een heleboel in één keer. Daarna kun je ze gerust een hele tijd droog laten staan, tot de pot grond helemaal uitgedroogd is. „Net als in de natuur. In Mexico re gent het ook maar een paar keer per jaar." En in de winter koel weg zetten, anders krijg je nooit bloe men. Cactusgek is hij. Eén keer per jaar gaat hij op cactusreis, met andere cactusgekken naar cactusland Mexico. En alles wat in zijn kas staat, komt ook in de natuur voor. „In de cactuswereld heb je geen hy briden, zoals in de plantenwereld. Wij kweken cactussen door in de 'Die gele voetbal is mijn eerste, die heb ik begin jaren zeventig gezaaid' natuur zaadjes te oogsten. Zoals de ze." De Rijke trekt iets wat op een rood pepertje lijkt van een cactus. Aan de binnenkant zit zwart zaad. „Of dat mag? Daar geef ik geen ant woord op, maar als je wat zaad in je sok of je onderbroek stopt, dan ziet niemand dat. Ik ben er wel op tegen als mensen planten meene men. Duitsers en Tsjechen doen dat veel. Zie je deze? Die is zeld zaam en kost dertig euro in Tsje chië. Eén koffer vol en je hebt je vliegreis eruit. Maar als iemand in ons gezelschap planten uittrekt, la ten we hem in Mexico achter." Twintig soorten staan er in zijn kas. Kleine bolletjes, slangen, hari ge bonken en bloemkoolvormen. Een vrouw draait met haar vinger een cirkel boven tafel. „Hoe lang duurt het nou", vraagt ze. „Voor dat je zo'n groep hebt?" „Een jaar of twintig", lacht De Rijke. „|a, ja", mijmert de mevrouw. Zelf kweken is de sport. Een sport die veel geduld vraagt. Want cac tussen zijn trage groeiers. „Die ge le voetbal. Dat is mijn eerste. Die heb ik begin jaren zeventig ge zaaid." Liefkozend legt hij zijn hand op de stekels. Pijn doet dat al lang niet meer. „Als je het maar met je vlakke hand doet." Bezoekers krijgen vandaag alle maal een cactus mee, want De Rij ke heeft er eigenlijk altijd over. („Ik hoop soms dat niet alle zaad jes opkomen") Hij ruilt ze bij Suc- culenta, de cactusvereniging, of geeft ze weg. „En soms komen de kinderen van de school hiernaast om een plantje vragen bij meneer Cactus." Steunpunt voor mensen met kanker doet beroep op gemeenten. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De stichting Palazzo- li vraagt de Zeeuwse gemeenten om financiële steun. Het voortbe staan van de organisatie die steun biedt aan kankerpatiënten en fami lieleden komt in gevaar doordat de provincie de subsidie stopzet. Pa lazzoli heeft vestigingen in Goes, Hulst, Terneuzen en Oost-Sou- burg. De stichting heeft zestigduizend euro per jaar nodig. „Eerst was ons jaarbudget hoger", zegt waarne mend voorzitter C. Dijkhuis. „Maar we hebben al gesnoeid. We hebben bijvoorbeeld al twee vaste medewerkers moeten ontslaan." Het werk dat Palazzoli doet, moet volgens de provincie betaald wor den door de gemeenten, zegt woordvoerster M. van Stijn. „De provincie heeft de stichting een paar jaar financieel gesteund met allerlei subsidies. Vorig jaar was al besloten om het niet meer te doen. Toen hebben de Staten be sloten om de subsidie nog één jaar te geven." De stichting heeft alle gemeenten - op Schouwen-Duiveland na - om subsidie gevraagd. In de Palaz zolihuizen kunnen kankerpatiën ten en familieleden terecht voor in formatie, steun van lotgenoten of een persoonlijk gesprek. Er zijn bij eenkomsten en lezingen. Vrijwilli gers die bij de stichting werken gaan bovendien op huisbezoek. Of de stichting het werk in de toe- De stichting Palazzoli komt in de problemen doordat de provincie de subsidie volgend jaar stopzet. De stichting doet een beroep op de Zeeuwse gemeenten. komst op dezelfde manier blijft: doen is onzeker, zegt Dijkhuis. „Het is de vraag of een inloophuis nou zo'n goede formule is. Men sen blijken toch veel schroom te hebben om zomaar binnen te lo pen. Maar volgens de verhalen die ik van de vrijwilligers hoor, is er wel veel behoefte aan de dingen die we doen." Dijkhuis sluit niet uit dat de stich ting zich aansluit bij een andere or ganisatie. „We vragen ons af in hoeverre het verstandig is om de krachten te bundelen. We hebben geïnvesteerd in onze vrijwilligers, dat zijn deskundige mensen." VLISSINGEN - De PvdA in Vlissin- gen houdt vanavond een debat over de plannen van de gemeente en de woningbouwverenigingen om een groot aantal huizen te slo pen. Eerder had de SP al zo'n de bat georganiseerd. De fractie van de PvdA laat weten dat ze na de discussie van van avond een definitief standpunt in neemt. De woningbouwverenigin gen en de gemeente Vlissingen wil len de komende drie jaar 576 socia le huurhuizen slopen en vervan gen door nieuwbouw. Tegen dt plannen is veel verzet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15