Buitenland Sarkozy lijkt zeker van de overwinning Labour verliest in lokale stembusgang minder dan verwacht MIDDELBURG BOEKENSTAD Meer dan 125 kramen boordevol boeken, boekenen nog eens boeken Noodtoestand uitgeroepen voor centraal Italië vanwege droogte Gumball 3000 rally stilgelegd na ongeval met dode PZC Zaterdag 5 mei 2007 9 Rechtse kandidaat kan Peiling Franse presidentsverkiezing Ségolène 44 45,5 Royal (PS) ,1/l12 ,2 12/13 10 30 3 dec. feb. mrt. apr. apr. mei bogen op voorsprong van 7 tot 9 procent. door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - De rechtse kandidaat voor het presidentschap van Frankrijk, Nicolas Sarkozy, heeft de voor sprong op zijn linkse concurrente Ségolène Royal in de laatste peilin gen gisteren verder uitgebreid. Vol gens onderzoeksbureaus kan hij morgen in de beslissende tweede verkiezingsronde rekenen op 53,5 a 54,5 procent van de stemmen, 7 a 9 procent meer dan Royal. Zij deed gisteren nog een ultieme poging het tij te keren. Ze zei dat het een 'risico' was op Sarkozy te stemmen, omdat dat zou leiden tot een nieuwe golf van geweld in de Franse voorsteden, zoals ander half jaar geleden. Sarkozy is niet populair in de probleemwijken, omdat hij criminele jongeren als 'gespuis' betitelde. Sarkozy noemde de uitspraak van Royal een teken van 'nervositeit' en zei het te betreuren dat de cam pagne zo 'gewelddadig' eindigde. Royal leek sinds de eerste kiesron- de twee weken geleden op weg haar achterstand goed te maken. Ze nam het initiatief door in debat te gaan met de uitgeschakelde cen trumkandidaat Francois Bayrou en kreeg zelfs een verkapt stemadvies los: „Ik stem niet op Sarkozy", zei Bayrou donderdag. Bovendien gaf rechts-extremist Jean-Marie Le Pen zijn 3,8 miljoen kiezers uit de eerste ronde het ad vies thuis te blijven, wat in theorie in haar voordeel moet werken. Ook maakte ze een sterke indruk in het eerste en enige tv-debat van woensdag. Ze viel aan en liet zien dat ze verbaal niet onderdoet voor Sarkozy. Waarschijnlijk is het me de aan het sterkere campagneteam van Sarkozy te danken dat meer kiezers hem uiteindelijk toch als winnaar van het debat beschou- Laatste pogingen van Ségolène Royal om Sarkozy af te schilde ren als een man die nieuwe rel len over Frankrijk afroept lijken te stranden. infographic: ANP bron: Institut BVA, TNS-Sofres wen. Tijdens een boze tirade van Royal bleef hij kalm, wat gewaar deerd werd. Volgens een peiling in de krant Le Figaro heeft Royal met haar toena deringspoging tot het politieke cen trum van Bayrou krediet verspeeld bij de aanhang van de ex treem-linkse kandidaten, van wie er morgen meer thuis zullen blij ven. Tegelijkertijd zouden de meeste 'middenstemmen' naar Sarkozy gaan, terwijl de aanhang van Bayrou vorige week nog zei vaker voor Royal te kiezen. Zij lijkt een klein wonder nodig te hebben om morgen de sleutel van het presi dentiële Elyséepaleis in handen te krijgen. Blair kan met gerust hart laatste weken als premier ingaan. door onze correspondent Esther Gotink LONDEN - De opluchting binnen Labour is enorm. Hoewel de Brit se regeringspartij in de lokale ver kiezingen donderdag heel veel ze tels verloor, was de schade aanmer kelijk kleiner dan werd gevreesd. Champagne werd er ook weer niet ontkurkt, want er was geen reden voor euforie. Maar Tony Blair kan met een gerust hart zijn laatste we ken als premier ingaan. Hij is er uiteindelijk zonder al te veel kleer scheuren vanaf gekomen. De meningen over de verkiezings uitslagen die gisteren binnendrup pelden, waren hevig verdeeld. De Conservatieven riepen dat Labour een flinke klap heeft: gekregen en haar greep op Noord-Engeland ver liest. Ook de Schotse partij SNP, die in Schotland 47 zetels haalde tegen Labour 46, oordeelde dat Labour legt het in Schotland af tegen de nationalistische SNP. Ook de Conservatieven deden het goed, maar veel minder dan ze vooraf hoopten. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - De Italiaanse regering heeft gisteren besloten de noodtoe stand af te kondigen voor de noor delijke en centrale regio's in ver band met de droogte van de afgelo pen maanden. Er zal een speciale commissaris worden benoemd die volmachten heeft om in te grijpen. Dat zal met name nodig zijn in de landbouw opdat de energievoorzie ning deze zomer zo weinig moge lijk gevaar loopt. Het besluit treft Blairs partij aan de rand van de af grond staat. Maar zelf meent La bour dat de partij zich er keurig doorheen heeft geslagen. „Met de ze resultaten hebben we nog vol doende tijd om terug te komen bij de landelijke verkiezingen", zei Blair, die gisteren een opgewekte en zorgeloze indruk maakte. Ze hebben allemaal gelijk. Veel kie zers hebben hun afkeer van La bour laten blijken door op de op positie te stemmen. Met de helft van alle stemmen geteld, blijkt dat Labour 168 zetels en de controle over vijf gemeentes heeft verloren. De Conservatieven wonnen 318 ze tels en vijftien raden meer. De der de partij, de liberaal-democraten, heeft vooralsnog 97 zetels verloren en er slechts één gemeenteraad bij gekregen. In Schotland wonnen de nationalisten nipt, maar de uitslag verhindert dat ze alleen kunnen gaan regeren. De Conservatieven deden het stuk ken beter dan Labour, maar veel minder dan ze zelf hoopten. Het zelfde gebeurde bij de laatste ver kiezingen. Eén groot verschil is dat partijleider David Cameron, een 'jonge hond', toen nog flink aan de weg moest timmeren. Nu weet het volk wat het aan hem heeft: hij maakt niet de gewenste indruk. vooral het gebied rond de grootste rivier van het land, de Po, waar veel landbouw is maar ook veel elektriciteitscentrales staan, die het water gebruiken voor het koe len van hun turbines. De rivier heeft nu al het niveau bereikt van eind vorige zomer, toen een nega tief record werd gevestigd. Als het water nog een meter zakt, kunnen de meeste centrales niet meer wer ken. De noodtoestand wordt afge kondigd op een moment dat het in Noord-Italië eindelijk regent. Zondag 6 mei 2007 van 10-17 uur op de Middelburgse Markt De grootste en leukste boekenmarkt van ZW-Nederland. Belgische bisschop in huis overvallen DOORNIK - Bisschop Guy Harpigny van het Belgische Doornik is in de nacht van donderdag op vrijdag overvallen in het bisschopshuis. Hij heeft kneuzingen in zijn ge zicht opgelopen. Wat er precies is gebeurd, wilde de woordvoerder van het bisdom nog niet zeggen. Harpigny (59) is bisschop van Doornik sinds 2003. Hij is de hon derdste bisschop van het Waalse diocees. Dachau-prijs voor 100-jarige vrouw DACHAU - De Beierse stad Dachau heeft zijn jaarlijkse prijs voor men sen die moedig voor hun overtui ging zijn uitgekomen, dit jaar toe gekend aan de 100-jarige Lina Haag. Zij zat als communiste en verzetsstrijdster in de Tweede We reldoorlog gevangen in de vrou wenconcentratiekampen Morin- gen en Lichtenburg. Ze vroeg met succes om vrijlating van haar man. VS presenteren nieuw veiligheidsplan Israël TEL AVIV - De VS hebben Israël en de Palestijnse Autoriteit gisteren een plan voorgelegd dat het leven van de Palestijnen en de Israëli sche veiligheid moet verbeteren. Het plan voorziet in de opheffing van Israëlische wegblokkades en het stoppen van raketbeschietin gen door Palestijnse groepen. De Palestij nen hebben positief op het voorstel gereageerd. Verzet kwam er evenwel van Israël. Negen gegijzelden in Nigeria vrijgelaten LAGOS - Van de 21 mensen die de afgelopen week waren ontvoerd in het zuiden van Nigeria, zijn er gis teren negen vrijgelaten. Op een na zijn alle ontvoerden buitenlan ders. Onder hen is een Nederlan der (een werkloze oliewerker) die gisteren nog werd vastgehouden. De ontvoeringen werden woens dag en donderdag op drie verschil lende plaatsen uitgevoerd. Coureurs poogden uit Macedonië te vluchten na fatale botsing. LONDEN - De organisatoren van de Gumball 3000, de jaarlijkse rally dwars door Europa over gewone wegen, hebben de wedstrijd giste ren stilgelegd na een dodelijk onge luk in Macedonië. De race van Londen naar Athene en terug, die in de nacht voor Ko ninginnedag ook Amsterdam aan deed, eiste eergisteren het leven van een 67-jarige Macedoniër. Vol gens Britse media veroorzaakten twee Britse deelnemers een aanrij ding met de auto van de Macedo niër, die later in het ziekenhuis overleed. Een Macedonische vrouw raakte daarbij zwaarge wond. De twee Britten werden door de Macedonische politie eer gisteren bij de grens met Albanië opgepakt wegens doorrijden na een ongeval en het achterlaten van zwaargewonde mensen. Na de bot sing van hun Porsche 911 met de Deelnemers aan de Gumball 3000 geparkeerd in Bratislava, waar de race gisterochtend voortijdig aan een eind kwam. foto Tomas Hudcovic/EPA Volkswagen Golf van een ouder Macedonisch echtpaar zouden zij hun sportauto hebben verlaten. Zij stapten bij een andere deelne mer aan de Gumball in om Mace donië te ontvluchten. De race geldt als een speeltje voor rijkelui met dure auto's, die over dag over de snelwegen racen en 's nachts uitbundig feesten. De Ne derlandse politie nam op 29 april dan ook geen risico en wachtte de deelnemers met veertien poli tieauto's en zeven burgerauto's op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9