Torenwachter Binnenstad Vlissingen langer onbereikbaar door bouwproject Nieuwe kwekerij zoekt personeel na overname failliet Blommendale Historische Veerse begraafplaatsen 'vol' Geen flitspalen op de kaaien in Middelburg 30 Zaterdag 5 mei 2007 PZC W Bouw van de Fonteyne in Vlissingen zou twaalf weken vertraagd zijn. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De bouw van het Fon- teynecomplex in de binnenstad van Vlissingen loopt drie maan den achter. Althans, dat zegt de ge meente. Volgens bouwer BAM is er geen sprake van vertraging. Eigenlijk zou de Fonteyne rond de ze tijd afgerond zijn. Dat is niet ge lukt. De achterstand telt twaalf weken, stelt J. Wiltenburg, projectleider bij de gemeente Vlissingen. „En als de BAM achterloopt, kunnen wij niet verder met bestrating, in richting en riolering. Dat zijn de ta ken van de gemeente. Tegelijk wer ken in het openbaar gebied gaat niet. Bovendien heeft de BAM nog overal bouwmateriaal liggen, elke dag rijden gigantisch veel vracht wagens af en aan. We hebben al zoveel mogelijk aangelegd, maar nu blijven we steken." Welke gevolgen dat heeft voor de Spuistraat, daar waagt Wiltenburg zich niet aan. „Die zou voor de zomervakantie openen. Dat gaan we nog steeds proberen te halen." Maar voor details moet je bij de be stuurders zijn, zegt hij. Echter, wet houder T. Verhage komt niet veel verder dan dat er 'inderdaad spra ke is van vertraging'. „Dat idee hadden we al een tijdje, maar het werd steeds ontkend door de BAM. Nu is het bevestigd. Ik weet dat er al bewoners inge trokken zijn, en dat nieuwe winke liers ervoor kiezen om al open te gaan, ook al is het gebied nog niet vrijgegeven. Maar hoe we aan die twaalf weken komen, weet ik niet. Of de Spuistraat later opengaat ook niet. Dat is niet mijn porte feuille." Wel die van collega T. Croné, al leen is die op vakantie. „En ik ben PW De bouw van de Fonteyne is ver- traagd. De gemeente weet niet hoe het komt, maar wijst wel naar bouwer BAM. Het bouwbe drijf is intern verdeeld. niet op de hoogte van vertraging. Het enige wat ik weet is dat de Spuistraat voor de helft open is." Dan BAM. Op de vraag of er ver traging is, reageert uitvoerder B. de Kroo geagiteerd. „Wij lopen op schema, op de mi nuut precies. De vijver, het pavil joen: alles. Bouwkundig is er niks aan de hand." Wat die laatste opmerking bete kent, zou T. Innemee van BAM Vastgoed kunnen uitleggen. Maar die wijst na de bevestiging van ver traging ('alleen geen twaalf we ken') naar BAM Utiliteitsbouw, de aannemer van het project. En wat zegt W. Abersen van die af deling? „Achterstand, het is maar hoe je het bekijkt. Dat er in een bouwtijd van tweeënhalf jaar wat verschui ving optreedt, is heel normaal. Die archeologische opgravingen kon den wij ook niet incalculeren. Maar zoals het er nu naar uitziet, is alles rond de bouwvak klaar. Dat wijkt niet ver af van de planning. Volgens mij wordt de gemeente nergens in belemmerd." door Maurits Sep SINT LAURENS - Kwekerij Blommen dale is overgenomen door 's Gra venhof BV. Het nieuwe bedrijf be gint zo spoedig mogelijk met de kweek van kalanchoës. De nieuwe eigenaar heeft de kas sen en de inventaris eergisteren overgenomen. Blommendale is op maart failliet verklaard door de rechter in Middelburg. Het perso neel dat op dat moment nog in dienst was, is toen ontslagen. Volgens curator J. Wind hebben meerdere bedrijven interesse ge toond in de kwekerij. Ook heeft hij zelf enkele potentiële kopers ge zocht. „Daarna was het een kwes tie van loven en bieden." Uiteindelijk is 's Gravenhof BV de eigenaar geworden. Onder die naam wordt in Blommendale het nieuwe bedrijf opgezet. Het is ei gendom van P.M. van der Hou wen Holding BV uit 's Gravenzan- de. Dat bezit nog een kwekerij: 's Gravenhoorn in Hoge Zwaluwe. Wanneer de nieuwe kwekerij be gint, is nog niet bekent. Dat hangt volgens het bedrijf af van het mo ment waarop de stekken voor de planten aangeleverd worden. Ook moet nog bepaald worden wat voor soort planten er gekweekt gaan worden, 's Gravenhoorn kweekt, net als Blommendale deed, kalanchoës (een soort vet- plant). Het is de bedoeling dat ook in Sint Laurens te gaan doen. Het type kalanchoë (enkelbloemig of dubbelbloemig) en de potmaat, staat nog ter discussie, 's Gravenhof BV is op zoek naar personeel voor de kwekerij. Dat biedt perspectieven voor de vroe gere medewerkers van Blommen dale. Maar of en hoeveel mensen er een baan kunnen krijgen, kan het bedrijf niet zeggen. Ook dat hangt af van de beslissingen over de activiteiten. Kwekerij Blommendale wilde uit breiden van vijf naar acht hectare. Omdat de provincie dat niet toe stond, kwam het bedrijf in finan ciële problemen, verklaarde eige naar S. Marinissen destijds. De uit breiding was noodzakelijk om in vesteringen terug te kunnen ver dienen. Dat is niet gelukt. Vanwege restauratie deze zomer geen torenbezoek. door Selma Osman OOSTKAPELLE - Koster Cor de Voogd uit Oostkapelle bereidt zich voor op een ongewone zomer. Geen torenbeklimmingen meer en ook geen gasten ontvangen in de oudheidskamer. De kerktoren wordt gerestaureerd. Maandag ko men de steigers die het silhouet van Oostkapelle voor minstens acht maanden zullen veranderen. Na een halve eeuw is het hoog tijd, waarschuwt De Voogd. „Het voegwerk is zo slecht geworden dat de stenen er als het ware zó uit vallen." Terwijl de aannemer werkt, kunnen Cor en Tine de Voogd na 31 jaar ook op de dins dag- en de vrijdagavonden eten zonder zich te haasten. „We gaan in zomerslaap", grapt De Voogd. Ruim veertigduizend klimmers ontvingen ze al in de toren. De duizendste werd altijd onthaald met een aandenken, zoals een fles wijn met een afbeelding van Oost kapelle, babbelaars of een ontbijt koektrommel. Met een adembene mend uitzicht na 146 treden als be loning kwamen de toeristen meest al goedgeluimd de trap weer af Die vrolijkheid zal hij deze zomer missen. De adempauze biedt ook voorde len: „Het is ook altijd een heel werk om vrijwilligers te charteren. Per avond heb je drie tot vier man nodig om toezicht te houden. Eén keer vinden mensen het nog leuk om anderhalf uur boven te staan. Maar tegenwoordig hebben heb ben ze ook andere dingen te doen." Wat hij ook niet zal mis sen, is het regelmatig afstoffen van de Oudheidskamer van Oostkapel le. De Voogd richtte het minimu- seurn in de toren twintig jaar gele den zelf in. Het is een plek om even te rusten na de eerste 38 trap treden. In het zoldertje dat met een houten deur kan worden afge sloten, bewaart hij tientallen (ge bruiksvoorwerpen uit grootmoe ders tijd. Zijn verzameling groeide vanzelf want telkens kwamen er mensen die zeiden: 'De Voogd, ik heb hier nog iets voor je'. Het allegaartje werd later uitge breid met afgedankte spulletjes van de gemeente Oostkapelle (op geheven in 1966). Zoals het blauw-witte wapen dat ooit aan het bordes van het gemeentehuis hing. Nu pakt De Voogd het bord zorgvuldig in. Terwijl de bouwvak kers aan de buitenkant van de to ren aan het werk zijn, blijven de 'Het voegwerk is zo slecht dat de stenen er als het ware zó uitvallen' gutsen, wastobbes en andere curio sa waar ze zijn. „Het zou onbegon nen werk zijn om alles naar bene den te halen. Het was al een hele toer om de grotere spullen via de smalle draaitrap boven te krijgen. Bovendien hebben we geen opslag ruimte." ,,'t Is nu eenmaal zo. Dan maar een jaar niet", blikt de 73-jarige vooruit op de museumloze perio de. In werkelijkheid komt de res tauratie hem wel goed uit, want hij wacht op een oproep voor een operatie. Volgend jaar hoopt Cor de Voogd de draad weer op te pak ken. „Ik raak er niet jonger op, maar als het aan mij ligt, hou ik het nog best lang vol." Restauratie kerktoren Oostkapelle - Herstel van de 14e-eeuwse toren en het torenuurwerk kosten de gemeen te Veere ruim 438.000 euro. Bouwgroep Peters vervangt de leien dakbe dekking en ongeveer driekwart van het voegwerk plus loszittende stenen. Het uurwerk gaat naar een specialist en komt in het najaar terug. Het duurt een maand voordat de toren rondom in de steigers staat. Laatste groot onderhoud was in 1954. De toren stond drie jaar in de stei gers, uit angst voor neerstortende stenen werd de kiok niet meer geluid. Gemeente Veere wijst alle verzoeken voortaan af. door Selma Osman VEERE - De gemeente Veere geeft geen nieuwe graven meer uit op de historische begraafplaatsen. Omdat moeilijk is vast te stellen of er nog plaats is, zijn ze vol ver klaard. Een uitzondering wordt ge maakt voor graven die al eerder ge reserveerd zijn. Gemiddeld een keer per jaar krijgt de gemeente een verzoek om op een van de oude begraafplaatsen een graf te mogen kopen. „Men sen hebben daar een bijzondere re den voor. Ze vinden het een heel leuk plekje of er ligt nog familie van vroeger", zegt ambtenaar K. Fi- lius. Hoeveel van die oude begraafplaat sen Veere telt, kan hij niet zeggen. De plekken waar in het verleden werd begraven, zijn nooit geïnven tariseerd. Het gaat om graven rond de kerk, maar ook om veldjes met soms nog maar een enkele steen. Aan de Noorddijk in Vrouwenpol der bijvoorbeeld is al in geen tien tallen jaren meer begraven. „Soms is niet eens duidelijk wie de zeggenschap heeft", schetst Fi- lius de problematiek. „Vroeger had je veel kerkelijke begraafplaatsen. De gemeente gaat alleen over de al gemene gemeentelijke begraaf plaatsen." Een ontbrekende of gebrekkige ad ministratie maakt het er niet mak kelijker op om vast te stellen of er nog ruimte is. Het is voorgekomen dat een tijdrovend onderzoek werd gestart en dat mensen onder tussen afzagen van hun wens om op die plek begraven te worden. Om teleurstellingen te voorko men, heeft de gemeente besloten Aan de Noorddijk in Vrouwenpolder is al in geen tientallen jaren meer be graven. foto Lex de Meester dat op alle historische begraafplaat sen geen nieuwe graven meer wor den uitgegeven. De begraafplaatsen worden niet of ficieel gesloten. „De Wet op de Lijkbezorging biedt daar wel moge lijkheid toe, maar dat betekent dat we er ook niet meer kunnen begra ven in graven die gereserveerd zijn", legt Filius uit. Volgens de ambtenaar zijn bijvoorbeeld op de monumentale begraafplaats in Zanddijk bij Veere nog niet alle uit gegeven graven benut. In de gemeente Veere worden geen graven geruimd. In 2004 koos de gemeenteraad voor het scheppen van meer ruimte op de begraafplaatsen. Serooskerke en Vrouwenpolder zijn de eerste twee, in een reeks van uitbreidin gen voor de komende jaren. MIDDELBURG - Op de kaaienroute in Middelburg worden geen extra maatregelen genomen om hardrij den tegen te gaan. Dat schrijft wet houder F. Streng (WD) in een brief aan de bewoners. De gemeente heeft onderzocht of er stelselmatig te hard gereden wordt op de kaaien. Dat blijkt niet zo te zijn. Er zijn wel hardrijders, maar zij vormen een klein percen tage van het totaal. De meeste au tomobilisten houden zich aan de maximumsnelheid De gemeente is niet van plan om maatregelen te nemen die automo bilisten afremmen, omdat die maatregelen ook de doorstroming belemmeren. Ook worden geen flitspalen geplaatst. Bewoners had den gevraagd of dat mogelijk was. Flitspalen worden alleen neergezet op plaatsen waar veel ongelukken gebeuren doordat mensen te hard rijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 92