Buitenland Spionage China bedreiging voor het westen Iran haalt uit naar VS tijdens top over Irak Belgische politie zwijgzaam over moord op Annick Van Uytsel Bel voor onze scherpe prijzen! BOSCH Service Bosch Car Service Jongetje (3) stikt in plastic zak Oekraieners krijgen toch parlementsverkiezingen 8 Zaterdag 5 mei 2007 PZC Chinese spion 'Zeehond A' na 22 jaar in Amerika voor rechter door onze correspondent Erwin Tuil De spionagecarrière van de Chine se Amerikaan Chi Mak begon met een 'vlucht' uit communistisch China naar Hong Kong, destijds nog een Britse kroonkolonie. Chi werkte daar undercover in een een voudige kleermakerij. In 1985 ver huisde Chi naar de Verenigde Sta ten waar hij, na het verkrijgen van het Amerikaans staatsburgerschap, als ingenieur werkte in de defensie industrie. Hij kreeg zelfs toegang tot militaire geheimen. Nu staan Chi en drie familieleden in het Ca- lifornië terecht op verdenking van spionage voor China. Volgens de aanklager spioneert Chi Mak, code naam 'Zeehond A', al sinds zijn aankomst in Hong Kong. Daar ver zamelde hij inlichtingen over Ame rikaanse, Europese en Russische oorlogsschepen die in de stad voor anker lagen. Sinds China zijn eigen isolement heeft beëindigd, barst het van de militaire, politieke en economi sche ambities en zijn de spionage- activiteiten flink toegenomen. Bo vendien heeft China in toenemen de mate belangen te verdedigen. De belangen in de Stille Oceaan bijvoorbeeld, leiden ertoe dat lan den als de VS, Japan en Taiwan nauwlettend in de gaten worden gehouden. Andersom gebeurt dat trouwens niet anders. Vooral de VS staan in de belang stelling. Daar is militair, econo- 'China wil militair kunnen wedijveren met de VS en is bereid daarvoor te stelen' misch en wetenschappelijk zoveel te halen dat China er niet omheen kan. „China wil een militair appa raat ontwikkelen dat kan wedijve ren met dat van de VS en het is be reid daarvoor te stelen", aldus een anonieme FBI-agent vorig jaar. Dat stelen heeft inmiddels zo'n omvang aangenomen dat de VS en Canada de Chinese spionage de grootste toekomstige bedreiging van hun belangen noemen. Ook Europese landen maken zich zorgen. De Nederlandse inlichtin gendienst AIVD waarschuwt in haar rapporten voor Chinese stu denten en wetenschappers die naar Nederland komen om techno logie te verzamelen. Universiteiten lijken zich daar nauwelijks zorgen over te maken. Onterecht, zo me nen veiligheidsanalisten. Al het du re wetenschappelijk, industrieel en militair onderzoek dat door spio nage naar China verdwijnt, gaat ten koste van de landen die het be talen. Daarom neemt het bedrijfs leven de spionagedreiging serieus. In Frankrijk, Duitsland en België zijn de afgelopen jaren heel wat Chinese studenten en werkne mers ontmaskerd als bedrijfsspion nen. Uiteraard ontkent China al les. „China streeft naar een onaf hankelijke buitenlandse politiek van vrede. Het beveiligt zijn legitie me belangen en respecteert de legi tieme rechten en belangen van an dere landen", zei de vorige week af getreden minister van Buitenland se Zaken Li Zhaoxing. Maar daar wordt langzamerhand niet veel meer van geloofd. AXEL Autocenter Snoodijk Drieschouwen-Zuid 18 <"0115 - 56 20 45 BORSSELE Autobedrijf de Muynek Quistenburg 8 <"0113 - 35 08 63 GOES Bosch Car Service Goes Dirk Dronkersweg 15 <"0113 - 27 36 65 KAPELLE Garage Hoogesteger Dijkwelsestraat 59 <"0113-34 13 15 KOUDEKERKE Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4 <"0118-55 19 91 MIDDELBURG Auto Service Van Liere bv Voltaweg 33 <"0118 - 62 76 80 VLISSINGEN Autobedrijf Murre Gerbrandystraat 4 <"0118 - 46 46 44 VROUWENPOLDER Veersedam Auto Vrouwenpolderseweg 75 <"0118 - 59 15 24 ZIERIKZEE Autobedrijf Legemaate Boerenweg 4 <"0111 - 41 26 86 Compleet, goed, betaalbaar SHARM EL SHEIKH - De Iraanse mi nister van Buitenlandse Zaken Ma- nouchehr Mottaki heeft gisteren hard uitgehaald naar de Verenigde Staten tijdens een tweedaagse top in hef Egyptische Sharm el Sheikh. Daar stond de bestijding van het geweld in Irak centraal. Mottaki legde de schuld voor het sektarische geweld neer bij de Amerikanen. „Het voortduren en de toename van terreuractiviteiten in Irak komen voort uit de gebrek kige benadering gekozen door bui tenlandse troepen. In de voortdu rende bezetting ligt de oorsprong van de crisis", zei Mottaki op de top volgens de BBC. Door de harde woorden lijkt een ontmoeting op de top tussen Mot taki en zijn Amerikaanse collega Condoleezza Rice onwaarschijn lijk. Wel hebben Amerikaanse en Iraanse deskundigen met elkaar ge sproken in de marge van de top, zei de Iraakse minister van Buiten landse Zaken Hoshiyar Zebari. Vooral de regering van Irak had ge hoopt op toenadering tussen de VS en het buurland Iran. KIEV - Oekraiense betogers verzamelen zich bij het ge bouw van het constitutionele hof in Kiev dat zich buigt over de eerdere ontbinding van het parlement door pre sident Joesjtsjenko. Joesjtsjenko en zijn rivaal premier Janoekovitsj bereikten gisteren, na wekenlange politie ke strijd, een akkoord over vervroegde parlementsver kiezingen om de crisis op te lossen. Een datum is nog niet bekend. foto Sergei Doltsjenko/EPA Openingstijden maandag t/m vrijdag 09.00-17.30 uur, zaterdag 09.00-16.00 uur. karcher www.raabkarcher.nl De badkamer de ontspanningsruimte in uw huis. Bij heerlijk ont spannen in uw badkamer hoort sfeer om er te kunnen genieten van uw welverdiende rust. Natuurlijke materialen weerspiegelen rust. 'Ze vormen de basis van authentieke sfeer. Ze brengen balans in uw badkamerinterieur zonder afbreuk te doen aan comfort. Laat u vrijblijvend adviseren in onze inspirerende showroom. Laat u inspireren en bezoek onze showroom aan de Waldammeweg 2, Middelburg. Een afspraak maken met één van onze medewerkers kan natuurlijk ook, telefoon 0118 625 055. BRUSSEL - Een kleuter in het Bel gische plaatsje Boussu is gisteren gestikt toen hij een plastic zak over zijn hoofd trok. De moeder van de driejarige Etan zorgde op dat moment voor nog vijf andere kinderen. De vrouw had de kleu ter thuisgehouden van school om dat het kind wat ziek was. Bij de dood van het kindje is geen kwade opzet in het spel, meent de burge meester van Boussu, Jean-Claude Debiève. Volgens hem gaat het om een ongeval. De onderzoeksrech ter uit Bergen kwam ter plaatse om de zaak te bestuderen. door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische politie wil weinig bijzonderheden kwijt over de moord op de 18-jarige Annick Van Uytsel uit Diest. Nadat het meisje vorig weekend verdween, werd haar levenloze lichaam don derdag uit het Albertkanaal gevist. Een voorbijganger zag rond een uur of vijf's middags iets liggen in het kanaal ter hoogte van Genen- bos, bij Lummen. Het bleek om de stoffelijke resten van het verdwe nen meisje te gaan. Haar lichaam was verpakt in twee blauwe vuil niszakken en verzwaard met ste nen, maakte de Leuvense politie gisteren bekend. Volgens de lijkschouwing heeft het meisje een flinke klap tegen haar hoofd gehad. Het is echter on duidelijk of dat de doodsoorzaak was. Ook wil de politie niet kwijt of Annick seksueel is misbruikt. Annick Van Uytsel foto ANP „We willen zo weinig mogelijk de tails geven", zei Patrick Vits, woordvoerder van het Leuvense parket. Volgens hem is de jacht op de dader in volle gang. Annick Van Uytsel verdween in de nacht van vorige week vrijdag op zaterdag toen ze na afloop van een feestje naar huis fietste met enkele vriendinnen. Die gingen bij de spoorlijn in Schaffen hun eigen weg en Annick fietste alleen ver der. Toen ze om half zeven 's och tends nog niet thuis was, probeer de haar moeder haar tevergeefs te bellen. Het lichaam van Annick werd uit eindelijk teruggevonden op der tien kilometer van de route die ze gefietst moet hebben in de nacht van haar verdwijning. Grote vraag is of het meisje toevallig slachtof fer is geworden of dat ze door ie mand werd opgewacht. Gisteren ging de zoektocht door naar haar fiets, mobiele telefoon en enkele verdwenen kledingstuk ken van het meisje en eventuele andere sporen die naar de dader kunnen leiden. De komende da gen worden ook haar vrienden op nieuw ondervraagd. Premier Guy Verhofstadt heeft 'ge schokt en verbijsterd' gereageerd op de moord en zijn medeleven ge toond aan het gezin Van Uytsel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8