1 i Mannentrouw is overbekend ijl* v42 Zaterdag 5 mei 2007 PZC TUINEN door Romke van de Kaa Mannentrouw, of Plumbago auriculata, is een overbe kende kuipplant met heel lichtblauwe bloemen. Over de herkomst van de naam Mannentrouw zijn ver scheidene theorieën in omloop. In de 19e eeuw scheef dichter Harme Bevoort uit Enkhuizen een lang gedicht waarin hij de meisjes en vrouwen van zijn woonplaats vergeleek met rozen, veldviooltjes en leliën der dalen. Het laatste couplet van zijn lofzang: 'Daar zal niets de band verscheuren, Die ons innig aan u hecht, Dan zien wij na ons stoffelijk treuren, Eeuwig heil ons weggelegd. Vrouwenschoonheid, mannenliefde, Vrou wenliefde, mannentrouw, Welk een pijl ons hart ooit griefde, Eeuwig staat dat hecht gebouw!' Het is verleidelijk om te den ken dat die mannentrouw verwijst naar de plumbagoblauwe ogen van de goudeerlijke Enkhuizer vissersmannen die hun le ven lang over de Zuiderzee hebben gestaard. Maar er is ook een andere verklaring mogelijk. Toen ik een Indisch dametje eens vroeg waarom de Plumbago toch Mannentrouw werd genoemd, begon ze te schateren. 'Omdat hij maar even bloeit, en daarna voor eeuwig blijft plak ken', was haar uitleg. Nu valt het met die korte bloei wel mee, maar wat de kleverige uitgebloeide bloemen betreft had ze vol komen gelijk. Trouwens - op 17e eeuwse schilderijen is het bijna altijd de dis tel die als symbool voor mannentrouw wordt gebruikt. Dus als de Indische verklaring niet ,u.. li -4. de correcte is dan is het in ieder Hl) bloeit even geval de meest gevatte. en blijft daarna voor Niet alle kuipplanten zijn even gemakkelijk in het gebruik. De eeuwig plakken klassieke kuipplanten, zoals si naasappel- en citroenboompjes zijn eigenlijk ondingen, 's Winters moeten ze naar binnen, waar ze koel, licht en vochtig moeten worden gestald. Kuip- plantenboeken hebben het altijd luchtig over de koele slaapka mer waarin het citrusfruit het naar de zin zou hebben. Nou, ik weet niet of u de slaapkamer weieens een winter lang gedeeld hebt met een sinaasappelboompje, maar als dat zo is dan weet u in ieder geval hoe zo'n boompje er aan het einde van de win ter uitziet: er zitten nog drie bladeren aan die dan ook nog eens onder de dopluis zitten. Ook minder klassieke kuipplanten zoals oleanders hebben een gebruiksaanwijzing. Het is wel mogelijk om een oleander in bloei te krijgen, maar in de meeste gevallen laat de plant in het voorjaar zijn bloemknoppen vallen in plaats van dat zij open gaan. De gemakkelijkste kuipplant is natuurlijk de eenjarige plant, zoals de hangjobelia of de wonderolieplant. Als die in het na jaar bevroren is dan kun je hem zonder schuldgevoel op de composthoop gooien. De potten maak je leeg en je zet ze on dersteboven onder een afdakje of in de schuur. Ook de Mannentrouw is gemakkelijk over te houden. Wie een vorstvrije schuur of garage tot zijn beschikking heeft, kan de plant daar na de eerste nachtvorst parkeren, om hem pas in april weer tevoorschijn te halen. Als u tijdens de winter een of twee keer per maand kunt gieten, dan blijft de plant meestal wel in leven. In het voorjaar snoeit u alle twijgen tot op twintig centimeter in en daarna kan de plant weer naar buiten. In een pot bereikt mannentrouw een hoogte van anderhalve meter, maar als u de plant met pot en al ingraaft kunnen de lange soepele tak ken wel drie meter halen. Snoei uitgebloeide bloemen met tak en al weg, en de plant zal weer nieuwe bloemknoppen ma ken. De bloemkleur van de Plumbago wordt meestal als hemels blauw omschreven, maar het is wel het uitgewassen blauw van een hemel die behoorlijk heiig is. Eigenlijk is de blauw- bloeiende Mannentrouw het mooist, maar voor wie exclusivi teit zwaarder telt dan schoonheid, is er ook een zeldzame wit bloeiende variëteit op de markt: Plumbago auriculata Alba. Plumbago auriculata foto Romke van de Kaa Spaarlamp Halogeenlamp Led-verlichting Lampen van boven naar beneden: Todo van Quasar (Edward van Vliet) Skygarden (Marcel Wanders) Plafondlamp Meteor (Jos Muller, Quasar) - De spaarlamp is in de jaren zestig ontwikkeld en kwam eind jaren tach tig op de markt. De eerste generatie van deze 'opgevouwen tl-buis die in een normale fitting past' was duur en had geen significant hoger ren dement. De huidige generatie is goedkoper en veel efficiënter. - Voordelen van de spaarlamp zijn het lagere energiever- I bruik (het licht dat een peer- i tje van 60 watt geeft is ver- gelijkbaar met dat van een 11 watt spaarlamp), de langere levensduur I (zo'n zesduizend tot tien- 1 duizend uur) en de ver- krijgbaarheid in verschillen- de tinten witachtige kleuren. - Nadelen van de spaarlamp zijn de relatief hoge aanschaf- prijs, de soms grote afmetingen van de lamp en het feit dat spaar lampen niet op gewone dimmers kunnen worden aangesloten. Boven dien bevatten spaarlampen kwik damp, een schadelijk zwaar metaal. - In halogeenlampen bevindt zich een beetje van een halogeen (bijvoorbeeld broom of jodium), dat door de hitte gasvormig wordt. Halogeenlicht is wat witter, sprankelender en feller dan licht van een 'peertje'. - Halogeenlampen werken op de normale netspanning of met een transformator op 12 volt. De nieuwste halogeenlampen hebben een coating tegen infrarode warmtestraling en geven hierdoor 30 procent meer licht dan gewone halogeenlampen. - Halogeenlampen hebber een iets beter rendement dan gloeilampen. De levensduur is kort: zo'n tweeduizend tot vierduizend branduren. - Led staat voor light emitting diode. Led-lampjes worden tegenwoordig onder meer gebruikt als indicatorlampjes van elektrische apparaten, digitale displays, verkeerslichten en autoverlichting. - Led-lampjes hebben een laag stroomverbruik, een lange levensduur (zo'n 50.000 tot 100.000 branduren) en zijn verkrijgbaar in steeds meer kleurvarianten. Nadeel: witte en warm-witte Led's - meest geschikt voor binnenverlichting - zijn beperkt verkrijgbaar en behoorlijk prijzig (tussen de 7 en 30 euro). - Om een bepaalde lichtsterkte te bereiken, hebben witte Led's een relatief hoog verbruik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 74