Schuldvraag over dood na dropping Kransen worden bewaakt Zondag 6 Mei 2007 Koopzondag Brocante Boekenmarkt Middelburg... is gezellig winkelen! Buitenlandse Zaken in beroep in zaak Arjan Erkel Beatrix en Willem Alexander leggen krans op de Dam A 6 Zaterdag 5 mei 2007 PZC Gedenkkransen beschermd tegen mogelijke vandalen. AMSTERDAM - De kransen die gis teravond tijdens de dodenherdenk ing werden neergelegd bij het Na tionaal Monument op de Dam in Amsterdam, zijn vannacht binnen gehaald. Vanochtend keerden ze te rug bij het monument en zullen toezichthouders of buurtvaders ze een week lang bewaken, liet een woordvoerder van de gemeente Amsterdam gisteren weten. Ook bij enkele herdenkingsplaat sen in andere Amsterdamse stads delen halen toezichthouders de kransen 's nachts binnen of zullen ze die bewaken. Met de veiligheidsmaatregelen wil de gemeente vandalisme voorko men. De afgelopen jaren vonden enkele incidenten plaats waarbij kransen en bloemen werden ver nield. In 2003 voetbalden jongeren in stadsdeel De Baarsjes met her denkingskransen en riepen antise mitische leuzen. Tevens werden er kransen in de gracht gegooid. Vier jaar eerder werden ook al kransen vernield in het stadsdeel Osdorp. Het stads deel had destijds bewaking gere geld tot half één 's ochtends. Later die nacht werden de kransen als nog vernield. Bij de herdenking waren veel mili tairen, veteranen en jongeren aan wezig. DEN HAAG - Buitenlandse Zaken heeft hoger beroep ingesteld bij het Zwitserse Hooggerechtshof in Genève, in de zaak over het los geld dat is gebruikt om Arjan Erkel vrij te krijgen. Dat maakte het mi nisterie gisteren bekend. Het Hooggerechtshof oordeelde in maart dat Erkels voormalige werk gever Artsen zonder Grenzen de Nederlandse staat geen geld hoef de terug te betalen. Nederland moest de internationale hulporga nisatie ruim 45.000 euro terugge ven. In totaal was 1 miljoen losgeld betaald om de voormalige AZG-medewerker, die was ont voerd in Dagestan, vrij te krijgen. Buitenlandse Zaken betaalde daar van 770.000 euro en AZG 230.000 euro. Beide eisten dat vervolgens van elkaar terug. Nederland zei het geld te hebben voorgeschoten, maar AZG sprak dat tegen. Buitenlandse Zaken heeft uit prin cipiële gronden besloten hoger be roep in te stellen. Het vonnis wekt de schijn dat de Nederlandse staat meewerkt aan het betalen van los- geld. Meisje dat door auto werd geschept, week af van officiële route. door Marieta Kroft NIEUWKOOP - Enkele dagen na het tragische ongeval in Ede, waarbij de 13-jarige Laura Brouwer uit Woerdense Verlaat (ZH) tijdens een dropping werd doodgereden, is de discussie over de schuldvraag opgelaaid. De 20-jarige automobi list uit Ederveen, die haar woens dagavond schepte, is aangehouden voor 'dood door schuld'. Maar vol gens de woordvoerder van het poli tiekorps Gelderland-Midden staat daarmee nog niet vast dat hij ook daadwerkelijk schuld heeft. Onderzoek moet nog uitwijzen of de man te hard heeft gereden. In elk geval had hij niet gedronken. „Alle verklaringen en bevindingen gaan naar het Openbaar Ministe rie", aldus de woordvoerder. „Dat besluit uiteindelijk of de automobi list wordt vervolgd." In Woerden- se Verlaat, dat tot de gemeente Nieuwkoop behoort, is de dood van Laura Brouwer als een bom in geslagen. Bovendien is Laura de dochter van de wethouder van ver keer, die tevens een rijschool heeft. Laura maakte deel uit van een groep van 63 kinderen tussen de 8 en de 16 jaar die afgelopen woens dag voor drie dagen op een door kerken georganiseerd kamp gin gen. Die avond was er een drop ping in de bossen. Een groepje van tien kinderen, waarvan Laura ook deel uitmaakte, besloot op gege ven moment een andere weg te ne men dan de leiding. Ze hebben de van achteren komende auto niet gezien. De automobilist heeft hen ook niet opgemerkt, verklaarde hij aan de politie. Hij schepte drie kin deren. Laura stierf ter plekke. Twee jon gens van dertien en vijftien jaar raakten lichtgewond. Ze mochten het ziekenhuis weer snel verlaten. Donderdag konden ze met de an dere zestig kinderen en de leiding terug naar huis. De kinderen die aan de nachtelijke dropping meededen, droegen geen veiligheidsvestjes of andere vorm van reflectie of verlichting bij zich. De verkeersveiligheidsorganisatie 3VO vindt het te ver gaan om nu 'Dragen van reflecterende vestjes buiten bebouwde kom is niet verplicht' voor dergelijke vestjes te gaan plei ten. „Dan zouden u en ik, zodra we in het donker de straat op gaan, een vestje moeten dragen", zegt Simone Berkhout van 3VO. „Ik heb begrepen dat de tieners zich uit baldadigheid hebben afge scheiden van de rest van de groep. Zouden ze dan wel die vestjes heb ben gedragen?" Het dragen van reflecterende vest jes of een andere vorm van verlich ting door wandelaars die buiten de bebouwde kom op de weg in het donker lopen, is wel wenselijk, zegt de woordvoerder van het poli tiekorps Gelderland-Midden. „Maar het is niet verplicht. De re gels zeggen dat als er geen voet- of fietspad is, de wandelaars links van de weg moeten lopen. Dan kunnen ze auto's aan zien komen. Deze kinderen liepen rechts." In elk geval valt de leiding van het kerkkamp niets te verwijten, zegt predikant Laurens Jan Vogelaar van de hervormde gemeente in het dorp Noorden, die samen met de gereformeerde kerk in Woer dense Verlaat het jongerenkamp had georganiseerd. „De leiding heeft er alles aan gedaan om ze weer bij de groep te voegen. Deze jongeren waren toch al in de leef tijd van 13 tot 16. Die geef je toch een bepaalde vrijheid." De begrafenis is dinsdag. Groningse universiteit wil geen kleed zijn GRONINGEN - De Rijksuniversiteit Groningen wil niet langer geassoci eerd worden met een vloerkleed. Daarom zal de afkorting RuG van af september verdwijnen uit de huisstijl. Rug betekent in het En gels vloerkleed. De instelling wil voortaan internationaal onder de naam University of Groningen be kend staan, zei een woordvoerder gisteren. De kosten van de veran dering belopen 500.000 euro. Minister verwerpt tolsysteem Enkhuizen ENKHUIZEN - Minister Camiel Eur- lings (Verkeer) is tegen het plan van Enkhuizen om met een came rasysteem automobilisten geld te laten betalen als zij het centrum in rijden. Enkhuizen ziet de heffing als parkeergeld. Eurlings ziet dit echter als rekeningrijden. Omdat in 2011 een nationale regeling voor het rekeningrijden komt, is hij te gen gemeentelijke heffingen. 1 JÉf AMSTERDAM - Koningin Beatrix en prins Wil- lem-Alexander arriveren op de Dam in Amster dam. Ze legden er een krans voor de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog op het monument op de Dam. In heel Nederland zijn gisteravond om 20.00 uur met twee minuten stilte de slacht offers herdacht van de Tweede Wereldoorlog, la tere oorlogshandelingen en vredesmissies. Het was de 62e keer dat stil werd gestaan bij dege nen die het leven lieten. Na de twee minuten stil te hield burgemeester Job Cohen van Amsterdam een toespraak. Hij zei dat ook volgende genera ties de angst en de spanning van een oorlog blij ven voelen. „Wie nu militairen spreekt die in oor logsgebied hun bijdrage hebben geleverd aan het tot stand brengen van vrede, hoort, ziet of voelt de indrukken die zij van die tijd meedragen, hun leven lang. En die, gewild of ongewild, overdra gen aan hun kinderen." De 18-jarige Karen van der Aalst droeg het zelfgeschreven gedicht 'Hoop' voor. Zij was de winnares van de poëzie wedstrijd voor jongeren die het Nationaal Comité 4 en 5 mei elk jaar organiseert. Daarna legden veel organisaties van oorlogsbetrokkenen een krans bij het Nationaal Monument, gevolgd door het défilé. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6