Prisma I v33 PZC Zaterdag 5 mei 2007 Kenmerk van de Bult Ring, de metalen achterkant. Deze reportage kwam tot stand met medewerking van BMIbaby. www.bmibaby.com en enjoyEngtand www2.enjoyengland.com Info Birmingham: www.beinbirmingham.com een grenzenloze eetcultuur gege ven, zoals in de Balti-driehoek. De 'Brummies' kunnen ook bogen op een traditie van juwelen ma ken. In het jewelry Quarter, maar ook elders in deze vibrerende stad vinden bezoekers heel veel win kels met sieraden en een bijbeho rend museum: Smith Pepper. Birmingham is ook een stad van heel veel water, kruispunt van ka nalen in alle richtingen. Om dat te ervaren brengt gids David ons eerst langs hec gouden standbeeld van Birmingham's grote mannen uit de industriële revolutie: Boul- ton, Watt en Murdoch. Ze staan op Broad Street, als het donker wordt het stampende en bruisen de kruispunt van dans- en drank culturen. Schuin tegenover het standbeeld ligt de ICC Symphony Hall, ultra modern, maar warm en vol hoe ken met cafés, een plek van cul tuur voor veel mensen waar ka nonnen als Sir Adrian Boulton and Simon Rattle de baton zwaai den. Maar ook de theaters met gro te faam als The Rep kunnen wijzen op overvolle zalen. Dan lokt het water. We stappen in een mooi be schilderde narrow boat en draaien door het nieuwe deel van Birmingham's centrum. Eenmaal daarbuiten rei zen we terug in de tijd, dooft het licht want de oude, ooit gebombar deerde en verwaarloosde fabrieks- emplacementen, die liggen te wachten op projectontwikkelaars, maken wat treurig. Na Brindleyplace met zijn vele en drukke rode bakstenen restaurants en kroegen en het pretentieuze The Mailbox, waar de absolute top- winkels een koel zelfbewustzijn uitstralen, leidt David Waite ons naar de Buil Ring. Op een hoog plateau met St. Martin's church in de diepte is dit Birmingham's mag netisch middelpunt en de voor naamste attractie voor invliegende weekenders en andere toeristen. Er zijn meer winkelplekken als the The Pallasades, The City Plaza en The Pavillion maar de Bull Ring is it! Ruim 600.000 lopers en kopers gaan elke week in dit enorme com plex van opgestapelde winkeleta ges naar binnen en worden gehol pen door achtduizend vrouwen en mannen. De winkels zijn niet spec taculair maar zo overvloedig dat we lichte duizelingen krijgen als we de tientallen roltrappen op- en afsuizen. We begrijpen wel waar om ons vliegtuig zo vol zat met Nederlandse vrouwen. infographic: FSvD Het vliegtuig naar Birmingham zit vol met groepjes vrouwen, van wie we er enkelen later terugzien in het bomvolle centrum van Engelands tweede stad. Shoppen in Birmingham neemt grootse vormen aan. Tekst en foto's Thom Olink Wanneer we met afgesleten be nen voor een pint neerplof fen in de fau teuils van Bennet's, grandcafé in een voormalige Art Deco-bankge- bouw, moeten we bluebadge gids David Waite helemaal gelijk ge ven. Zijn route door de binnen stad bracht bijna alles wat Birming ham de moeite waard maakt. De tocht was eigenlijk een grote cirkel die begon bij het station New Street, een van de oudste stra ten. Waite toonde ons vooral de kern van Birmingham, een mix van opgepoetst oud en vaak ge durfd modern met daar tussen door de architectonische dwalin gen uit de jaren zestig en zeventig. Aan de Piccadilly Arcade in New Street met zijn juweliers lopen ve len voorbij. Niet doen! De pla fonds zijn er prachtig in perspec- tiefbeschilderd. Het Victoria Square met zijn be roemde waterbeeldenpartij die 'Floozie (lellebel) in the Jacuzzi' wordt genoemd is omringd door bank- en overheidsgebouwen. Je hoeft maar rechtdoor te lopen langs het bijna geopende en voor tientallen miljoenen ge restaureerde stadhuis en Birmingham's Museum ir Art Gallery met veel grote oude meesters om te ervaren hoe zeer deze ooit zo donkere stad is aange pakt. Opvallend zijn de overvolle koffie zaken en terrassen met een zeer multicultureel publiek. 'Brum', om in het jargon te blijven, is de woon plaats van een heel grote groep rastafari's, van wie het merendeel van Pakistaanse afkomst is. Een op de drie bewoners heeft niet die echt witte gelaatskleur van au tochtonen uit de black country, ooit één en al industrie, schoorstenen en schaars zonlicht. De 'nieuwe be woners' hebben de stad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65