Klimaat en groei gaan samen Minister: Wilders klapte uit de school Balkenende herdenkt Fortuyn in brief Koopzondag 6 mei! Nieuwe klimop voor Betuweroute Verzoek van Holleeder niet-ontvankelijk Politieman wordt verdacht van ontucht 'Geen bemoeienis met borden Schiphol' Wij zijn open van 12.00 tot 17.00 uur! PZC Zaterdag 5 mei 2007 5 Kamerlid 'mocht geen ruchtbaarheid geven aan terreurgesprek'. DEN HAAG - Geert Wilders heeft ten onrechte uit de school geklapt over een gesprek dat hij voerde met de Nationaal Coördinator Ter rorismebestrijding (NCTb). Dat meldt minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie in een brief aan de Ka mer. De fractieleider van de PW bestrijdt de lezing van Hirsch Bal lin en spreekt van 'een gemene brief waarin onwaarheden staan. Wilders zorgde vorige week voor ophef toen het Kamerlid zei dat hij zich geïntimideerd voelde door een gesprek met de NCTb over zijn veiligheid. Tijdens de ontmoe ting op het kantoor van de NCTb werd Wilders bijgepraat over de reacties, ook internationaal, op zijn kritische uitlatingen over de is lam. In een toelichting op die gang van zaken schrijft minister Hirsch Bal lin nu dat Wilders duidelijk te ver staan is gegeven dat het om een in formatieve bijeenkomst ging, die niet moest worden opgevat als een poging om hem de mond te snoe ren. Volgens Wilders is dat hele maal niet gebeurd. Minister Hirsch Ballin zegt het te betreuren dat bij Wilders alsnog de indruk is ont staan dat geprobeerd is zijn vrij heid van meningsuiting in te per ken. Wilders blijft erbij dat er wel dege lijk sprake was van intimidatie. Volgens Hirsch Ballin is afgespro ken dat het Kamerlid geen rucht baarheid geeft aan zijn contacten met de terreurbestrijder. Wilders weerspreekt dat eveneens. Volgens minister Hirsch Ballin klaagt Geert Wilders ten onrech te over een gesprek dat hij voer de met de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding. Wetenschappers: bij aanpak broeikaseffect is beperkte groei mogelijk. DEN HAAG - De economie kan on danks extra maatregelen om de kli maatverandering in de hand te houden, de komende decennia blij ven groeien. Om te voorkomen dat de temperatuur met meer dan 2 graden stijgt, is die groei wel be perkt. De extra inspanningen kos ten de wereldbevolking tot 2030 ongeveer 1.430 miljard euro. Dat stelt een team van klimaatweten schappers van de VN. De wetenschappers gaan ervan uit dat een stijging van meer dan 2 gra den Celsius voor veel gebieden le vensgevaarlijk is. Ook Nederland loopt bij een grotere stijging de kans om te overstromen, mede omdat door de draaiing van de aar de de oceaan bij West-Europa meer zal stijgen dan elders. De kosten van klimaatmaatregelen kunnen volgens de onderzoekers per gebied flink uiteenlopen. De uitstoot van broeikasgassen zal zonder strakker klimaatbeleid in 2030 vergeleken met 2000 met 25 tot 90 procent stijgen. De meeste uitstoot kan worden teruggedron gen door in de bebouwde omge ving energie te besparen. Opval lend is dat de onderzoekers weinig zien in het gebruik van schonere auto's. Die zorgen wel voor min der C02-uitstoot, maar hebben volgens hen weinig kans op de markt, omdat consumenten com fort en een mooie auto belangrij ker vinden. In het rapport staat dat ontwikkelingslanden, waar ook China en India onder vallen, 60 procent van de vermindering van de uitstoot van broeikasgassen voor hun rekening zouden moe ten nemen. Vooral over een toena me van het gebruik van kernener gie en het onder de grond opslaan van kooldioxide is door de samen stellers verhit gediscussieerd, zeg- VN-rapport: economie kan we- reldwijd beperkt blijven groeien. Ook als er 1.430 miljard euro no dig is om het probleem van kli maatverandering aan te pakken. gen ingewijden. Om C02-uitstoot terug te dringen moeten productie én gebruik van duurzame energie worden gestimuleerd. Ook wordt gewezen op energiebesparing in de industrie. Bovendien kan de aanleg van meer bos helpen om kooldioxide uit de lucht te halen. Minister Cramer van Milieu zei gis teren dat kernenergie geen optie is om het klimaatprobleem aan te pakken. Energiebesparing moet dé insteek zijn: „Mensen moeten het als een sport zien om energiezui nig te leven." Natuur en Milieu is blij met die mening, maar advi seert Cramer wel om bedrijven en burgers 'enige spelregels te geven'. De stichting: „Het rapport toont aan dat vrijwilligheid niet werkt." KERK-AVEZAATH - De geluidswal van klei langs de Betuweroute bij Kerk-Avezaath wordt momen teel beplant met klimop (Hedera's). Dat is in 2004 al eens eerder gebeurd. Later zijn die 52.000 Hedera's er allemaal weer uitgehaald om dat ze niet wilden groeien. Nu worden er op nieuw Hedera's in gezet en wel op een dusdanige manier dat de plantjes beter naar elkaar toe kun nen groeien. Het aanplanten gebeurt over een af stand van bijna 1,5 km en er worden ditmaal 10.000 Hedera's geplant. foto William Hoogteyling/GPD DEN HAAG - De kortgedingrechter in Den Haag heeft het verzoek van Willem Holleeder om versoepe ling van het gevangenisregime niet-ontvankelijk verklaard. Het maakt Holleeder en zijn advo caat Kuijpers niet uit dat de rech ter geen inhoudelijke beslissing heeft genomen: donderdag wer den de strenge regels al versoepeld door de gevangenisdirecteur. De rechter heeft de beslissing nog niet gemotiveerd, de uitleg volgt volgende week, zei een woordvoer ster van de rechtbank. Holleeder had het kort geding aangespannen omdat hij vreest dat hij door de strenge regels niet goed kan herstel len van de openhartoperatie die hij op 12 april onderging. Hij is op genomen in het ziekenhuis van de gevangenis in Scheveningen. Daar valt hij nog wel onder het regime van de Extra Beveiligde Inrichting in Vught, waar hij gedetineerd zat. Premier steekt familie vermoorde politicus hart onder de riem DEN HAAG - In een persoonlijke brief aan de familie van Pim For tuyn, die deze week werd ver stuurd, schrijft premier Jan Peter Balkenende opvallend lovende woorden over de vermoorde LPF-lijsttrekker. Fortuyn 'had het karakter en de moed om tegen de heersende opinies in te gaan', al dus Balkenende. „Ook heeft hij za ken aan de orde gesteld die te lang onderbelicht zijn gebleven. Daar mee heeft hij veel mensen weten te inspireren." Pim Fortuyn werd op 6 mei 2002 vermoord, nog geen tien dagen voor de verkiezingen waarbij hij met zijn LPF postuum 26 Kamerze tels in de wacht sleepte. De lijst trekker had voor zijn dood veel aanvaringen met de gevestigde po litieke partijen, onder meer over zijn uitspraken over de islam. Volgens een woordvoerder van de premier schrijft Balkenende de brief om de familie een hart onder de riem te steken, nu vijf jaar na dato de moord media en anderen terugblikken op de moord. In de brief schrijft de premier ver der over Fortuyn: „Thema's die hij op de agenda zette - zoals het be lang van de integratie van nieuw komers, en de noodzaak tussen po litiek en burgers kleiner te maken - bepalen ook nu nog het politieke debat en zullen dat in de komende jaren blijven doen." Broer Marten Fortuyn zegt de brief bijzonder op prijs te stellen en er troost uit te putten. „Dit is een erkenning voor wat Pim heeft gedaan. Spectrum 16/17: verdwenen erfenis TILBURG - De politie Midden- en West-Brabant heeft een 34-jarige agent van het eigen korps aange houden op verdenking van on tucht met een minderjarig meisje. De man zou het meisje hebben meegelokt naar huis. Of hij toen in functie was, wilde een woord voerder niet zeggen. Onderzoek moet uitwijzen wat zich in de wo ning precies heeft afgespeeld. De agent is buiten functie gesteld. DEN HAAG - Het kabinet gaat geen actie ondernemen om in het En gels gestelde informatieborden op Schiphol door Nederlandse te ver vangen. De ministers Bos van Fi nanciën en Plasterk van Onder wijs antwoorden dat op Kamervra gen van het CDA. Die partij vreest dat het Nederlands op de luchtha ven in de verdrukking komt en wil maatregelen. De ministers vin den dat echter geen overheidstaak. MIDDELBURG Mortiereboulevard 4 Tel. 0118 - 60 70 00 www.mediamarkt.nl Ik ben toch niet gek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5