De verdwenen erfenis van Pim Fortuyn Pim Fortuyn Spectrum j v17 PZC Zaterdag 5 mei 2007 Pim Fortuyn werd op 6 mei 2002 op het Mediapark in Hilversum vermoord. Wat is er vijf jaar later over van zijn gedachtegoed? „Van links tot rechts zie je zijn denkbeelden terug." door Wierd Duk en Erwin Buter foto's GPD/ANP De Rotterdamse politicoloog Rinus van Schendelen vindt dat Mat Herben niet hoeft te treuren. Fortuyns geest waait nog stevig door Den Haag, constateert hij. „Van links, bij de SP, tot rechts, bij Wil- ders, zie je zijn denkbeelden terug. Als twee duurzame effecten van Fortuyn zie ik zijn verbreding van de binnenlandse poli tieke agenda en zijn vernieuwing van de bestuurscultuur. Op de agenda staan nu on derwerpen die voorheen taboe waren, zo als 'inburgeren moet' en de menselijke maat in onderwijs, zorg en stedenbouw." Volgens Van Schendelen, die vijfjaar gele den in Rotterdam het college met de for- tuynisten van Leefbaar Rotterdam formeer de, is de bestuurscultuur sinds de Fortuyn- revolte veel meer dan vroeger gericht op uitvoering in plaats van op beleid: op tar gets (doelen) en afrekenen. „Neem de nu in Den Haag zo actuele kwestie van een ge neraal pardon. Daarvoor pleitte Fortuyn al in 2002." Met Fortuyn deed in Nederland de politi cus als BN'er zijn intrede. „Fortuyn was wellicht het eerste echte politieke idool dat Nederland heeft gekend", meent socio loog Dick Pels. Fortuyns maatpakken van Oger, zijn butler Herman, de dikke das- knoop, de twee hondjes, Palazzo di Pietro, de Daimler met chauffeur, de darkrooms, Fortuyns boeken en zijn klinkende oneli ners: het was allemaal onderdeel van één stijlpakket, dat met veel verve aan de man werd gebracht. Sinds de moord is er op dat gebied een va cature. Wouter Bos, Alexander Pechtold, Jan Marijnissen, Ayaan Hirsi Ali en Geert Wildere: als politieke sterren zijn zij allen schatplichtig aan Fortuyn, meent Pels. „Zij verbinden mediaspektakel met een ideolo gisch politieke inhoud." Maar zo flamboyant en charismatisch als professor Pim worden ze niet vaak gebo ren. Geert Wildere komt voor velen nog het meest in de buurt. Ook Wildere is een rechtse populist en hij is excentriek. Hij verft z'n haar blond en rijdt in een dure au to. Om veiligheidsredenen staat zijn zilver grijze Audi TT al een paar jaar in de gara ge. Volgens Tweede Kamerlid Fleur Age- ma van Wildere' Partij voor de Vrijheid (PW) doet die vergelijking 'zowel For tuyn als Wildere onrecht'. Agema, een ac tief vragenstelster in het parlement, zat na Fortuyns dood voor de LPF in de Provin ciale Staten van Noord-Holland. „Fortuyn was voor mij de man van de maakbaar heid van de samenleving", vertelt ze. Maar bij de LPF was de lol er voor haar snel af „Omdat iedereen zijn eigen winkeltje be gon." Ze haakte af en ging als eenmansfrac tie in de Staten door. Anderhalfjaar geleden nam Wildere met haar contact op. Ze had op dat moment nauwelijks nog politieke aspiraties, maar Wildere wist bij Agema het vuur weer op te poken. „Geert past qua persoonlijkheid het best bij me", vindt ze. De thema's die de PW aan het hart gaan, vindt Fleur Agema ook belangrijk: immigratie en integratie, zorg, veiligheid en onderwijs. „We zijn een stevige rechtse partij, maar we zijn links als het gaat om de zorg." De PW ziet ze niet snel uit el kaar vallen. Daarvoor heeft Wildere te veel parlementaire ervaring. „Geert werkt al zes tien jaar in de Kamer." Zet tien fortuynisten bij elkaar en je hebt tien meningen over het fortuynisme. „For tuyn liet geen ideologie na", analyseert Ri nus van Schendelen. „Zijn voorlopige erfe nis is dat tegenwoordig vertolkt wordt wat onder de burgers leeft, dat wil zeggen: pro blemen bij hun naam noemen en daar voor vlot oplossingen realiseren." Zo ziet Harry Wijnschenk het ook. De uit gever van glossy tijdschriften was in 2002 enkele roerige maanden fractievoorzitter van de LPF in de Tweede Kamer. Tot ook hij in één van de vele partijcoups werd ge wipt. „Het fortuynisme was voor mij geen ideologie, maar de opsomming van een reeks problemen die om een oplossing vroegen", zegt Wijnschenk. „Ik vind het geen punt dat thema's van Fortuyn elders onderdak hebben gevonden. Je gaat de po litiek in om iets te veranderen. Hoe, dat maakt niet uit." De onvrede in het land is nog altijd latent, meent Wijnschenk. „Zou er weer iemand als Fortuyn opstaan en voor de verande ring eens niet worden vermoord, dan heeft die ook succes." Waarom? „Door dat ge-eikel van de politiek. Iedereen is weer terug onder de kaasstolp. Neem Wouter Bos. Je vertrouwt zo'n jongetje de schat kist toe en na vier maanden maakt hij er al een puinhoop van." De LPF liet destijds anders ook behoorlijk wat kansen liggen, ondanks het reusach tige mandaat van de kiezers. Wijnschenk: „Ja, dat neem ik ook mijzelf kwalijk. Dat kwam doordat Fortuyn er zelf niet meer was. Hij was de ideeënmachine en het aan spreekpunt. Op die Lijst Fortuyn stonden allemaal mensen die helemaal niet capabel waren." 'Gajes', zo omschreef Wijnschenk een aantal fractiegenoten ooit. Met oud-minister Herman Heinsbroek heeft hij nog wel contact, maar verder niet. „Je weet hoe dat gaat: druk met het eigen bedrijf, met je gezin. Ik ga ook niet naar de herdenking van Pim. Ik ben daar niet zo van." Mat Herben heeft soms heimwee: naar de Kamer, de collega's, het vragenuurtje op dinsdag, het politieke gekrakeel. Hij is, zegt hij, door alle drie de grote partijen ge vraagd. „Ik ben buitengewoon loyaal en plichtsgetrouw." Dus wacht Herben met een eventuele overstap naar een andere partij tot de LPF definitief is opgedoekt. Voor andere fortuynisten is die hectische periode, toen alles anders zou worden, al lang geschiedenis. „Ik koester de herinne ring", zegt Harry Wijnschenk. „Uiteinde lijk verwatert het en ga je door met je ei gen leven." HILBRAND NAWIJN Geboren 8 augustus 1948 Nog altijd politiek actief in z'n woonplaats Zoetermeer. K De oud-CDA'er en voormalig directeur van de Immigratie- en Naturalisatiedienst werd voor de LPF minister van Vreemdelingenzaken in het kabinet-Balkenende I en keer de met voorkeurstemmen terug in de Tweede Kamer. Zijn vrijage met het Vlaams Belang van Filip de Winter leidde tot een verwijdering van de LPF-fractie. Hij ging als eenmansfractie in de Ka mer door. Met zijn nieuwe Partij voor Nederland haalde hij vorig jaar geen zetel. Tegenwoordig lijkt Nawijn een rol als nar te vervullen. Nederland kent hem onder meer van de macarena-dans, die hij opvoerde in het tv- programma So you wannabe a popstar. MARCO PASTORS Geboren 10 september 1965 Rotterdammer die zich tus sen alle andere afsplitsingen binnen het fortuynisme, op wierp als de enige echte erf genaam van Pim Fortuyn. Was vanaf 2002 wethouder in Rotterdam, maar moest in 2005 tussentijds aftreden vanwege uitspraken over de islam. Pastors wilde het succes van zijn partij Leefbaar Rotter dam kopiëren bij de landelij ke verkiezingen van 2006. Dat werd een mislukking. Pas tors lijst EenNL, met onder anderen LPF-Kamerlid Joost Eerdmans, behaalde geen en kele zetel. De bedrijfseconoom wil nu niet reageren op vragen, zegt zijn woordvoerder. „Marco blijft in de luwte. Hij zoekt weer een baan." 19 februari 1948: Wilhelmus Simon Petrus (Pim) Fortuyn geboren in Driehuis (Noord-Holland). 1967-1971: studie sociolo gie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. 1972-1989: Als docent ver bonden aan de Rijksuniversi teit Groningen. 1990-1995: Bijzonder hoog- leraar in Rotterdam. 1992-2002 Columnist voor het weekblad Elsevier. 25 november 2001: Geko zen tot lijsttrekker van Leef baar Nederland. 2002 11 februari: Breuk met Leef baar Nederland na omstre den interview in de Volks krant, Fortuyn komt met ei gen Lijst Pim Fortuyn (LPF). 6 maart: Leefbaar Rotterdam- wordt de grootste partij in Rotterdam. In legendarisch tv-debat met landelijke lijst trekkers praat Fortuyn zowel gespreksleider Witteman als de fractieleiders Melkert en Dijkstal onder tafel. 14 maart: Presentatie van De puinhopen van acht jaar paars. Boek wordt gezien als het verkiezingsprogramma van de LPF. 22 maart: Lijsttrekkersdebat in Rotterdam. Fortuyn loopt boos weg en voegt bij de uit gang een tv-verslaggeefster de woorden toe: „Mens, ga toch koken." 6 mei: Kort na 18.00 uur schiet Volkert van der G. Pim Fortuyn dood op het Media park in Hilversum. 10 mei: Uitvaart van Pim For tuyn. Hij wordt tijdelijk begra ven op de begraafplaats Wes- terveld in Driehuis. Binnen de partij brandt de strijd om het leiderschap los. 15 mei: De Tweede Kamer verkiezingen worden gewon- nen door de LPF, die zonder Fortuyn 26 zetels haalt. 20 juli: Het lichaam van For tuyn wordt overgebracht naar Italië, waar het wordt herbegraven in Provesano. 15 november 2004: Fortuyn wordt in een tv-programma gekozen tot 'Grootste Neder lander aller tijden'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47