v16 ;u::. Zaterdag 5 mei 2007 PZC De laatste rustplaats van Pim Fortuyn, in het Italiaanse Provesano. Hij heeft zojuist een column afgerond voor een tijd schrift. Mat Herben, oud fractievoorzitter van de Lijst Pim Fortuyn (LPF), consta teert daarin dat in Den Haag vijfjaar na de moord op Fortuyn alles weer bij het oude is. „We zijn terug bij het blokdenken in ter men van links en rechts." Herben - de geboren nummer twee, zoals hij zichzelf noemt - moet het hebben van opiniestukken en openbare optredens, nu hij geen podium meer heeft in de Kamer. De LPF kwam in 2002 vanuit het niets met 26 zetels in het parlement, maar is inmid dels van het Binnenhof weggevaagd. Tot eind mei zit senator Rob Hessing welis waar als laatste der Mohikanen nog op een bankje in de Eerste Kamer, maar voorma lig politiecommissaris Hessing is zelf de eerste om toe te geven dat hij als afgevaar digde van een uitstervende partij 'helemaal niets heeft kunnen uitrichten'. Waar zijn de fortuynisten vijfjaar na Pim gebleven? „Negen van onze zetels zijn naar Wilders gegaan en de rest naar de SP", meent Mat Herben. Destijds, ten tijde van het Grote Oproer, nam Herben zelfs de boeken van Pim mee naar de koningin. Goed als ook de majesteit kennis zou ne men van Fortuyns gedachtengoed, vond hij. De ideeën van 'de Goddelijke Kale', zo als Theo van Gogh Fortuyn noemde, zou den immers voor lange tijd de Nederland se samenleving en politiek beïnvloeden, zo luidde de verwachting. Dat pakte anders uit. „Ik zag onze recente verkiezingsnederlaag ver van tevoren aan komen", bekent Herben. „De kiezer accep teert geen verdeeldheid. Als je dan écht nie mand hebt om je dossiers aan over te dra gen, geen opvolger, verdorie, dat is toch wel zonde." Eigen schuld, erkent Herben. „Ja, de LPF is in de beeldvorming alleen be zig geweest met ruziemaken. Maar er is nog altijd behoefte aan het moderne den ken van Fortuyn." toch niet mee aan de verkie zingen van 2003. Trok zich terug uit de poli tiek, maar liet in interviews nog nu en dan van zich ho ren. Was voor de verkiezin gen van 2006 plotseling com mentator voor de KRO. Beschuldigde de rechter die moest oordelen over Volkert van der Graaf, de moorde naar van Pim Fortuyn, ervan een linkse activist te zijn. Was binnen de LPF al snel omstreden. Verdween in 2003 uit de Kamer. lijsttrekker van Conservatie- ven.nl. Om stemmen te trek ken voor haar nieuwe partij werkte ze mee aan een pikan te fotoserie in het weekblad Panorama. Het mocht niet ba ten. Sindsdien niets meer van vernomen. HERMAN HEINSBROEK Geboren 12 januari 1951 Zakenman uit de platenbusi- ness die z'n schaapjes al op het droge had toen hij via zijn Naardense buurman Fer ry Hoogendijk in contact kwam met de LPF. Kwam in zijn Bentley het Binnenhof oprijden als minister van Eco nomische Zaken. Ruziede najaar 2002 met col lega Eduard Bomhoff over het leiderschap van de partij, wat indirect leidde tot de val van het eerste kabinet-Balken ende. Samen met Harry Wijn schenk begon hij de Lijst Nieuwe Politiek, maar deed FERRY HOOGENDIJK Geboren 23 november 1933 Oud-hoofredacteur van week blad Elsevier. Gepromoveerd politicoloog, WD-lid en in de jaren zeventig fel bestrij der van Joop den Uyl. Ver wierf bij Elsevier de bijnaam Mister Schnabbel. Raakte on der meer in opspraak we gens een verzwegen adviseur schap bij oliemaatschappij Gulf Oil. Ging na de journalistiek in de kunsthandel in Het Gooi. Bood per fax zijn hulp aan Fortuyn aan. Werd fractielid en woordvoerder economi sche zaken van de LPF. WINNIE DE JONG Geboren: 9 oktober 1958 Landbouwspecialiste, voor malig fotomodel en actrice. Was nummer drie op de Lijst Pim Fortuyn in 2002, maar haalde zichzelf als politieke belofte onderuit door op de dag van de verkiezingen voor de camera's in te storten. La ter bekende De Jong een 'bi polaire stoornis' te hebben, wat geldt als manisch-depres- sief. p- Met fractiegenoot Cor Eber- hard stapte ze in oktober 2003 na kritiek op fractie voorzitter Harry Wijnschenk uit de LPF-fractie en werd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46