W 'Wat ik doe in mijn werk, is de dood aanpakken, blauwe plekken bezorgen' Bart Chabot v15 PZC Zaterdag 5 mei 2007 of een Nikon. Ik zeg, ik zou een Nikon Géén idee!! Hoe lang die foto's vu., in de ontwikkelaar moesten. Tja, een minuutje of zes, dat is denk ik wel genoeg! Ik heb in die tijd ook nog gewerkt op de postkamer van de Rijks Psychologische Dienst, de RPD, die test mensen die voor een baan bij de overheid in aanmerking ko men. Komt er 's ochtends een totaal ver knipte figuur binnen, een man die ver kleed ging als indiaan, met verentooi en al les. Waarop ik zeg: Wat een merkwaardige man. Buigt mijn baas zich naar me toe: 'Ik werk hier al veertig jaar en ik kan je zeg gen, er zitten hier meer gekken binnen dan dat er buiten rondlopen'. Bleek die in diaan één van de psychologen te zijn! In die tijd leerde ik dus ook Herman Brood kennen. Door de drank kan ik me van die beginperiode maar weinig herinne ren. Soms kwam ik na drie dagen thuis en had dan géén idee waar we hadden uitge hangen. Sinds 1989, toen ons eerste kind werd geboren, dronk ik overdag natuurlijk niet, maar 's avonds, of als ik van huis was, ging het gewoon door. Tot die ene dag. Ik lag twee dagen op bed. Alcoholvergiftiging gooit je hele systeem plat. Ik had geen hoofdpijn, was niet misse lijk, maar ik kon nog geen duim bewegen zonder dat ik helse pijnen leed. Jolanda, mijn vrouw, stelde me voor de keus. Ze zei: 'Ik hou teveel van je om jou voor mijn ogen naar de verdommenis te zien gaan, en ik wil óók niet dat mijn kin deren een alcoholist als vader hebben'. Nu drink ik alleen een glaasje champagne met oud en nieuw, en dan val ik meteen om, ik kan er niet meer tegen. Ik ben 52, dus ik ben mijn energie sowieso anders gaan gebruiken. Die energie blijft tomeloos, maar ik kan niet meer dag en nacht doorrausen. Ik ben wel nog steeds weet je: ik hoef maar één stapje te doen en het is einde verhaal. Zo heb ik ook extre me hoogtevrees. Als ik op een hoog punt sta, heb ik namelijk nog maar één ding in mijn hoofd: ik wil naar beneden, naar be neden! I k stond een keer op de Notre Dame in Pa rijs. Op dat dak werd ik dus ook overvallen door dat gevoel. Die torens begonnen lang zaam om me heen te slingeren. Toen ben ik op mijn buik naar de trap bij de ingang mijn eigen amfetaminefabriek. Ik ben geen ADHD-er, ik heb gewoon heel erg het ge voel dat ik haast heb. Tomeloze haast. Ik weet namelijk niet of het me gegeven is om alle dingen te doen die ik me heb voor genomen in mijn leven. De meeste men sen leven in het besef dat aan het eind van de rit de dood wacht. Ik leef in het besef dat de dood al voortdurend in mijn omge ving aanwezig is, in afwachting om toe te slaan. De dood heeft ook een zekere aantrek kingskracht. Als je op een perron staat, teruggeschoven. Op een bergpad op Sicilië boven de boomgrens heb ik het ook ge had. Hoogtevrees, maar ook ruimteangst. Gingen opeens al die planeten als een gek om me heen draaien. Op een gegeven mo ment lag ik in een berghut met het gevoel dat de hele planeet in mijn rug drukte. Toen ik een jaar of acht was ontdekte ik de rock-'n-roll. Toen zag ik het al als een ma nier om te ontsnappen aan al die verstik kende regeltjes. Vrijheid. Dat werd mijn ijkpunt. Al mijn helden gingen wel alle maal binnen de kortste keren de pijp uit: Elvis, Joplin, tot aan JefFBuckley toe. Je wint het niet van de dood. De dood wint altijd. Wat ik doe in mijn werk, is de dood aanpakken, blauwe plekken bezor gen, schade toebrengen. Dat kan ik doen als schrijver. Op het moment dat ik van de dood een karakter maak dat aanbelt aan je voordeur of met je uit wandelen gaat, ie mand die je tegenkomt op een berg in Noorwegen, op dat moment sta je op voet van gelijkheid. Dan wordt-ie namelijk net zoals jij, een persoon van vlees en bloed. Ik zeg dan tegen de dood: nee, we gaan niét wandelen op het Scheveningse strand. We doen het zoals ik wil. Op papier, in de kunst, heb ik de mogelijk heid om het initiatief te nemen in plaats van gelaten af te wachten tot ik aan de beurt ben. Ik ben fan van het werk van Achterberg, hij probeerde in zijn poëzie de gestorven geliefde tot leven te wekken. Ik ga nog een stap verder: ik probeer de dood zélf letsel schade toe te brengen. De biografie van Herman is als document van al die levenslust en tomeloze daden drang een overwinning op de dood. Dat boek laat zien: het leven moet je aanvallen. Niet gaan zitten afwachten. Zo'n instelling brengt chaos, maar je maakt ook ontzet tend veel mee. Je moet het leven bij de strot grijpen." Publiceerde tientallen boeken en bundels, waaronder de bio grafie over Herman Brood 1954 Geboren Den Haag 1974 Diploma Atheneum A 1977 Ontmoeting Herman Brood 1981 Debuut op tv, de Nood zaak van Voordracht, met Freek de Jonge 1981 Debuut bij uitgeverij De Bezige Bij met Popcorn (gedich ten) p-1987 huwelijk met Jolanda van den Burg, waaruit vier zoons: Se- bastiaan, Maurits, Storm en Splinter 1989 Theaterprogramma met Remco Campert en Jan Mulder 1992 Theaterprogramma met Maarten Spanjer p-1998 Theaterprogramma met Jules Deelder en Herman Brood 2000 Theater met Jules Deelder p- 2007 Dancing with the Stars, RTL4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45