Zeeland in Nieuw-Namen ZONDAG GEOPEND Vrienden platteland beginnen campagne KEUKENADAAGSE Het is erop of eronder Brugman Klimaat Bodem van de schaapskooi wordt afgedekt GOES - Het platteland is een char me-offensief begonnen, onder het motto 'Ontdek je band met het platteland'. Het is een initiatief van de stichting Vrienden van het Platteland. Die zet zich in voor het behoud van het platteland en wil burgers bewust maken van de ver anderingen op het platteland en de bijbehorende problemen. De stichting wil verder duidelijk ma ken dat er op het platteland veel te beleven valt. Vaak zijn de mooiste ervaringen van een verrassende eenvoud: de wind door je haren, het knuffelen van dieren en de geur van pas gemaaid gras. De campagne duurt van mei tot en met oktober. Op de internetsite van de stichting zijn allerlei activi teiten te vinden zoals fiets- en wandelroutes www.vriendenvanhetplatteland.nl van 11.00 tot 17.00 uur WWW.BRUGMAJ^L KEUKENS BADKAMERS Goes Marconistraat 34. Telefoon 0113-246080 Hulst* Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 •UITSlUtTEND KEUKENSHOWROOM VAN 12.00 TOT 18.00 UUR.'KUK NAAR DE ACTIEVOORWAARDEN OP PZC Zaterdag 5 mei 2007 3 COMMENTAAR Naïef en veel te optimistisch. De reacties op het derde klimaatrapport van de Verenigde Naties zijn zo enthousiast dat het lijkt of de wereld ineens greep op de klimaatverandering heeft gekregen. Met achteloos gemak meldt minister Cramer van Milieu dat we 'ietsje' minder in welvaart zullen stijgen. Het gaat toch maar om 220 euro per hoofd van de wereldbevolking. Als we dan ook nog windmolens mooi gaan vinden, is het lek boven water. En het besparen van energie moet leuk worden. Tot zover de dagdroom. Somber bij de pakken neerzitten heeft geen zin. Daarom is het goed dat de minister enthousiasme toont voor de aanpak van het broeikaseffect. Maar dan wel graag met beide benen op de grond. Van het arme deel van de wereld mag geen 220 euro worden verwacht. Dat is voor veel mensen een jaarinkomen. Dus moet er een goede verdeling van de lasten komen. Dat is in de wereldpolitiek nog niet eerder vertoond. Verder grijpen de onderzoekers alle kansen aan om de C02-uitstoot te verminderen. Zelfs kernenergie. Daarvoor is echter nog lang niet overal draagvlak. Ronduit verontrustend is de constatering dat mensen geen schonere auto's zullen kopen. Want als een dergelijke, relatief simpele gedragsverandering nog niet haalbaar is, lijkt de rest van de maatregelen ook weinig kans te hebben. HEINKENSZAND - De schaapskooi aan de Nieuwe Kamersedijk bij Heinkenszand gaat op de schop. De kooi blijkt op een voormalige stortplaats te staan en die worden in Zeeland allemaal deugdelijk af gedekt. Dat er iets met de bodem aan de hand was, werd al duidelijk in de schaapskooi. Die was verzakt als gevolg van inklinking van het on derliggende stortmateriaal. Inmiddels is al met het werk be gonnen. Het moet voor de zomer vakantie klaar zijn. Onderdeel van het werk is aanvoer van driedui zend kubieke meter grond voor de afdekking; een betere fundatie voor de schaapskooi; een verhard de laag in en om de schaapskooi; beter afwatering; verbetering van de weg en het parkeerterrein en een afscheidingsmuur van oude be tonblokken tussen de kooi en het bezoekerscentrum. De totale kosten bedragen circa 75.000 euro. De stichting Zeeuwse Schaapskudde betaalt 25.000 euro. De provincie Zeeland de rest. Deel nemers in het project zijn Natuur monumenten, gemeente Borsele, Stichting De Zeeuwse Schaapskud de, Zeeuwgrond/KWS, Goetheer Huissoon en de provincie. Boomse klei 3?" mm SKïjsüiS sS In de groeve zelf stap je aan de hand van fossielen miljoenen jaren terug in de geschiedenis van de Kauter. Een bergje in het omringende landschap dat toevallig ontstond uit een schelpenbankje. foto M. van de Weghe door René Schrier Staatsbosbeheer wil nog één keer proberen de groeve te saneren en al het huisvuil er weg te halen. Dat is een omvangrijk en vooral kost baar karwei, waarvoor steun nodig is. Kees Mol, inmiddels gepensio neerd medewerker van Staatsbos beheer, is aangezocht om die kar te trekken. Hij realiseert zich dat het erop of eronder is: „Het is dui delijk dat als het nu niet lukt, het huisvuil waarschijnlijk nooit meer uit die groeve komt." Mol heeft Delta Milieu BV weten te interesseren in het project. Het bedrijf lijkt bereid in ieder geval met raad en daad steun te willen verlenen. Ook de gemeente Hulst is zeer positief en het is onder de aandacht van Gedeputeerde Sta ten gebracht. De Meester van der Heijden groeve in Nieuw-Namen In 1962 heeft de Rijksgeologische Dienst een boring verricht in de groeve bij Nieuw-Namen. Bij de boring tot een diepte van 25,4 meter onder het maaiveld (o.m.) zijn de volgende lagen aangetroffen. Nieuw-Namen groeve 1,40 m boven plioceen 5,332 tot 2,588 miljoen jaar geleden I Maar dat is niet voldoende. Omdat het een grensoverschrijdend pro ject betreft wil Mol ook aanklop pen bij de Europese Commissie en proberen andere sponsors te wer ven. Mol: „Mijn hoop is gericht op de Koegorspolder, want het schijnt dat die afgesloten stortplaats in het midden aan het inklinken is. Als we het huisvuil daar bij zou den kunnen storten ligt het op een goede plaats en zijn er niet te veel transportkosten." Richard Bleijenberg is de vaste gids van de Meester van der Heydengroeve. Hij heeft een droom, dat hij de situatie in de groeve vanuit zijn kinderjaren nog eens mee mag maken. „Ik heb nog gezien dat er een put was met schoon water en kikkers er in. En zwaluwen die er rondvlogen." 9,00 m o.m. I boven plioceen zanden van Kattendijke zanden van Deurne PZC Felix Binicewicz bron: Rijksgeologische Dienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3