Oudste strand van Mosselvisserij beperkt Bins° ,Tf De krant 4 weken voor €9,95! PZC 2 Zaterdag 5 mei 2007 PZC MAIKEL HARTE Vorig weekeinde is er in de Rotterdamse discotheek de Baja Beach Club voor het eerst in Nederland een borst vergroting verloot. Daarnaast biedt het blad Santé sinds kort iedere nieuwe abonnee een gratis botox-behande- ling. „Dat is geen goede ontwikkeling", stelde hoogleraar psy chologie R. Vonk in deze krant. „Geen goede ontwikkeling?", dat lijkt me op z'n zachtst gezegd een understatement. Zijn we nou helemaal gek worden?! zou ik eerder zeggen. Het mes er in, nee niet in die borsten, in dat soort acties. Hoe kan een blad dat Santé heet en alleen al door de vertaling van de naam gezondheid lijkt te prediken, dergelijke aanbiedingen doen? Wanneer gaan we elkaar en vooral onszelf weer accepte ren zoals we zijn? Niet zolang dergelijke acties worden toege staan. Integendeel, dergelijke ac- ties impliceren dat het de ge- Vroeger was een woonste zaak van de wereld is handje vol het ideaal, ingrijpende chirurgische ingre- pen te laten doen om louter nu een armpje vol cosmetische redenen. Of je nou een worst of een borst wint bij een verloting, dat maakt toch niet uit? Voor Tamara, de winna res van de verloting, inderdaad niet. Dolblij was ze, want ze mogen best iets groter vond ze. Vroeger was een handjevol het ideaal, nu lijkt een armpje vol het streven. En waar ligt de grens bij dit soort acties? Zegeltjes bij de McDonald's en met een volgeplakt boekje een gratis liposuctie? Ik heb in een kleedlokaal ook wel eens gedacht: als ik het gereedschap hier zo zie hangen heb ik eigenlijk maar een klein beiteltje. M'n stamcafé moet er echter niet mee aankomen dat de prijs bij de volgende bingo een penisvergroting is. Stel je voor dat ik twéé keer een volle kaart zou hebben. Ik zie me al thuisko men zeg. Of zie ik het nou helemaal verkeerd en zou m'n vriendin dan bingo roepen? COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. In Nieuw-Namen bevindt zich een unieke oude zandgroeve, waar een miljoenen jaren oude aardlaag uit het Plioceen boven de grond komt. De groeve is echter volgestort met huisvuil. door René Schrier Het is tegen twaalven op een warme maandag morgen in Nieuw-Na- men. Een Belgische tou ringcar draait langzaam het dorp binnen. Het gezelschap dat uit stapt staat onder leiding van de grijze professor André Ozer van de Universiteit van Luik. In zijn kiel zog een bont gezelschap studen ten uit een twintigtal landen van herkomst. Mozambique, Kenia, Mali, Canada, Spanje, Frankrijk, Zambia, Madagascar, noem het maar op. Ozer bracht ze naar de groeve van Nieuw-Namen. De Meester van der Heydengroeve om precies te zijn. Dat lijkt gek, maar de Luikse pro fessor weet maar al te goed waar hij mee bezig is. Hij is er niet voor de eerste keer. Want wat heel veel mensen die er met hun neus bo venop wonen niet weten, is dat de ze oude zandafgraving een unieke plek in Europa is. Nergens anders kun je fossielen, schelpen en zand uit het Pleistoceen en het Plioceen, meer dan 2,5 miljoen jaar oud, ge woon in de bovengrond zien. De groeve is een meter of zes diep en je stapt er letterlijk in de prehisto rie. Als je de verschillende aardla gen in de groeve bekijkt en je laat het je uitleggen door iemand die er verstand van heeft, zoals gids Richard Blijenberg, kun je de mil joenen jaren oude historie lezen, aan de hand van de fossielen die er te vinden zijn. Eigenlijk is de groeve het oudste stukje strand van Zeeland. Dat die unieke plek is ontstaan heeft zeer waarschijnlijk gewoon met het toeval te maken. Heel Zee land en de verre omtrek beston den nog niet. Daar golfde ruim 2,5 miljoen jaar geleden een ondiepe zee. En toevallig ergens in de buurt waar nu Nieuw-Namen ligt verzamelden zich onder invloed van stroming en bij laag water de wind, wat schelpen. Dat schelpen bankje groeide aan; er bleef wat zand tussen de schelpen hangen en zo ontstond een bultje. Op die manier zijn veel later elders in Zee land ook wel duinen ontstaan. Om een lang verhaal kort te maken; zo'n bult was in die tijd een aantrekkelijke ofwel veili ge plek voor mensen om te vertoe ven. Steentijd, bronstijd, alles kwam en ging. Het landschap ver anderde in de loop van de hon derdduizenden jaren, er ontston den nederzettingen (we hebben het over een plek die ter plaatse be kend staat als de Kauter, een woord dat bebouwd land bete kent) en nu is daar het dorp Nieuw-Namen. Deze geschiedenis is geen verzin sel. De groeve heeft hem met fei ten gestaafd. Ze gaf fossiele schel pen prijs, evenals pijlpunten, bron zen potstukken en andere vond sten die de historie van de Kauter vertelden. Wie echter nu in het gebied direct bij de groeve gaat gra ven vindt iets heel anders. Inder daad stukjes menselijk geschiede nis, maar niet bepaald iets om trots op te zijn. Aanvankelijk werd de bult gewaar deerd als een plek voor de zand winning. En zand was er niet zo veel in het Zeeuwse zeekleigebied. Zo ontstond in de eerste helft van de vorige een diepe kuil waar nie mand veel belang aan hechtte. Het zand werd gebruikt als verhar dingsmateriaal voor wegen. Zo zijn dus tonnen aan fossielen links en rechts onder wegen in het Zeeuws-Vlaamse landschap ge stort. De kuil werd vervolgens op gevuld met huisvuil, want Nieuw-Namen moest zijn rommel ergens kwijt. Omstreeks die tijd ontstond ook de belangstelling van wetenschappers voor het plek je. Zij wisten de aandacht te vesti gen op de historische waarde van het gebied en in 1955 kocht Staats bosbeheer de stortplaats. Ruim twintig jaar geleden is de groeve gerestaureerd en is de miljoenen ja ren oude groevewand goed zicht baar gemaakt. Maar het is slechts het topje van de figuurlijke ijsberg. Op die oude vuilnisbelt zit nog een belangrijk stuk prehistorische Zeeuwse geschiedenis in de grond. Nieuw-Namen zit op een unieke waardevolle archeologische schat, maar het lijkt wel alsof bijna nie mand dat in de gaten heeft Ja. ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai rorgvqW'g o"1 met persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie Raad van State haalt éénderde van vergunde kilo's af. door Harmen van der Werf den haag - Mosselkwekers mogen op de Waddenzee op mosselzaad en halfwas mosselen gaan vissen, maar minder dan het ministerie van Landbouw hen had vergund. De Raad van State heeft dit giste ren bepaald in een rechtszaak aan gespannen door de Waddenvereni ging, stichting WAD (de vroegere actiegroep Wilde Kokkels) en Vo gelbescherming. Tweederde van de vergunde kilo's mag worden opgevist, oftewel 18,6 miljoen kilo halfwas (kleine) mos selen en 1,8 miljoen kilo mossel zaad. Het vonnis is hetzelfde als in het voorjaar van 2006. De Raad van State schrapte toen ook één derde van de vergunde kilo's. Over deze kwestie is 2 augustus de defi nitieve rechtszaak. In afwachting van die zaak heeft de rechter zich gisteren niet willen branden, denkt H. van Geesbergen (mosselsector). „De situatie nü is anders dan in 2006. Dat maakt de uitspraak z'n zachtst gezegd op merkelijk." Volgens hem kwamen de natuurorganisaties alleen met emotionele argumenten. M. Tentij (Vogelbescherming) zag in het vonnis de erkenning dat dieperge- legen mosselbanken bescherming verdienen. De visserij begint dins dag. De oogst wordt verzaaid op kweekpercelen in de Waddenzee. Professor André Ozer uit Luik wijst aan waar de Meester van der Heydengroeve te vinden is. foto M. van de Weghe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2