Elizabeth kijkt uit naar Kentucky Derby Frankrijk kiest nieuwe prins voor Andorra PZC Zaterdag 5 mei 2007 23 Cadetten van het Virginia Military Institute (I) en Virginia Tech (r) salueren voor koningin Elizabeth en de gouverneur van Virginia, Tim Kaine. Achter hen komen prins Philip and Kaine's echtgenote Anne Holton het parlementsgebouw van Virginia binnen. foto EPA Leuk zo'n etentje met George Bush, aardig zo'n bezoekje aan de voormalige Britse nederzetting in Jamestown. Voor de Britse koningin Elizabeth vormen de paardenraces toch echt het hoogtepunt van haar donderdag begonnen vierde staatsbezoek aan Amerika. door Hans Jacobs Na drie eerdere staatsbe zoeken aan de Verenig de Staten kan koningin Elizabeth de vaste pro grammaonderdelen wel dromen. Maar vandaag is de 8i-jarige vor stin ongetwijfeld klaarwakker, wanneer een lang gekoesterde wens in vervulling gaat. In Louis ville woont ze Amerika's belang rijkste en voornaamste paardenra ce bij, de 133e aflevering van de Kentucky Derby. De afgelopen dagen heeft het per soneel op de racebaan, Churchill Downs, een spoedcursus gehad in koninklijke etiquette. Van liftjon- gen tot kelner en portier: iedereen kreeg te horen dat een hand uitste ken naar Elizabeth en echtgenoot prins Philip uit den boze is. De ko ningin bepaalt zelf wie ze de hand schudt. Een lichte hoofdbuiging verdient ook aanbeveling, aldus de instructies. Chefkok Gil Logan is in zijn sas. Buckingham Palace keurde zijn menu voor de maaltijd goed. Een voltreffer, want de selectie was vo rig jaar al gemaakt toen van een ko ninklijk bezoek nog geen sprake was. Gebarbecuede garnalen, prime rib, gestoomde kreeft, kip en eend, en schalen vol met lokale groenten ko men op tafel. Uiteraard heeft de kok speciaal voor zijn gasten een nieuwe theemelange laten maken. Elizabeth heeft jarenlang zelf paar den op stal gehad in de Ameri kaanse staat Kentucky. Ze is er re gelmatig te gast geweest, maar de bezoeken vielen nooit samen met de Derby. De koningin zal even moeten wennen dat in Amerika paardenraces, in tegenstelling tot bij haar thuis, tegen de rich ting van de kiok in wor den gelopen. Maar ver der is de sfeer te verge lijken met Ascot en Epsom (de Engelse Derby), waar Eliza beth vaste gast is en ook zelf haar paarden laat ra cen. De rest van het programma van het staatsbezoek is minder fri vool. De eerste twee dagen zijn be- foto AP steed aan de viering van de vier honderdste verjaardag van de stich ting van een Britse kolonie in Vir ginia en na het weekeinde staan een bezoek aan Washington DC en Maryland gepland. Elizabeth en Philip bezochten de Verenigde Staten eerder in 1957 en werden toen ontvangen door presi dent Eisenhower. In 1976 ont moetten zij president Ford en in 1991 president Bush sr., de vader van de huidige presi dent. Elizabeth heeft zelf in haar 55 regeringsjaren zes Ame rikaanse presidenten op de thee gehad. door Hans Jacobs Frankrijk wikt en be schikt, Andorra slikt. Het is een eeuwenoude wijsheid die ook zondag weer opgeld doet. Het prins dom in de Pyreneeën heeft na melijk niets te zeggen over de opvolging van zijn co-prins, Jac ques Chirac. Het zijn de Franse kiezers die uitmaken of het mi- nibuurstaatje op de grens met Spanje de komende vijfjaar Sé- golène Royal als deeltijd staats hoofd krijgt of Nicolas Sarkozy. De 77.000 inwoners van het 468 vierkante kilometer grote An dorra stemmen zelf niet mee. De staatsstructuur van het prinsdom is een reliek uit lang vervlogen tijden en uniek in de wereld. Andorra heeft twee co-prinsen, naast de Franse pre sident ook de bisschop van het nabijgelegen Catalaanse Seu d'Urgell. De president is de rechtsopvol ger van de Franse koningen, die in 1607 op hun beurt de rechten overnamen van de graven van Foix. Die hadden het sinds 1278 samen met de bisschop voor het zeggen in het bergstaatje, dat tegenwoordig vooral bekend heid geniet als skioord en belas tingparadijs. President en bisschop be moeien zich niet met de dage lijkse gang van zaken in Andor ra. De Franse president komt hooguit eens in de vijfjaar langs. Chiracs voorganger Fran- qois Mitterrand stond in 1993 toe dat het prinsdom een mo derne grondwet kreeg, waar door een reeks van feodale rech ten van de co-prinsen verviel en het land ook in de ogen van de buitenwereld onafhankelijk genoeg werd om lid te worden van de Verenigde Naties. Maar meebeslissen over het nieuwe- staatshoofd is er nog niet bij. www.royalblog.nl ALLEMENSEN Denen klaar voor Zweedse koning Denemarken krijgt volgende week drie dagen bezoek van de Zweedse koning Carl Gustaf en koningin Silvia, vergezeld door kroonprinses Victoria. Opmerke lijk is dat er maar liefst drie ga- la-avonden op het programma staan: een staatsbanket woens dag, een balletvoorstelling don derdag en een ontvangst door de Zweedse koning Carl Gustaf vrij dagavond. Nog opmerkelijker is dat hij die houdt in eigen land, in het tegenover Kopenhagen ge legen Malmö. De Deense kroon prinses Mary doet niet mee. Zij is net bevallen van een dochter. Elizabeth wilde geen souvenir zakdoeken De gedachte dat gewone Britten hun neus zouden snuiten in haar afbeelding, bezorgde (toen nog) prinses Elizabeth zestig jaar geleden slapeloze nachten. Paleis- functionarissen werden in 1947 daarom op het ministerie van Binnenlandse Zaken afgestuurd om de zakdoekenfabrikant te ver bieden haar foto af te drukken. „De zakdoeken zijn alleen ge schikt als souvenir", luidde het geruststellende antwoord. „Bo vendien kunnen we het wette lijk niet verbieden." Geld maakt niet gelukkig, zegt Natasha Van geld en roem word je niet automatisch gelukkig, beseft Na tasha Bedingfield. De zangeres, bekend van het nummer These words, vertelt aan Novum Nieuws dat ze vroeger altijd dacht dat al haar problemen op gelost zouden zijn als ze geld zou hebben. „Ik dacht dat ik dan het perfecte gewicht zou hebben en er altijd perfect uit zou zien." Inmiddels weet de 25-jarige blon dine dat ook het leven van een popster niet altijd over rozen gaat. „Je hebt nog steeds dagen dat je niks hebt om aan te trek ken. En je hebt nog steeds wel eens relatieproblemen, net als ie der ander." Na Jim ook Bettina weer terug in Grease Bettina Holwerda maakt maan dag haar rentree in de musical Grease. De musi calster, die San dy speelt, maakt haar opwach ting in Theater Markant te Uden. Betti na en haar te genspeler Jim Bak kum (Danny Zuko) raakten op 25 februari gewond, toen de au to die lim voor een scène moest besturen van het podium reed en in de orkestbak van de schouwburg te Almere beland de. ]im liep een scheur in zijn schouderblad en een hersen schudding op, Bettina brak haar hand op diverse plekken. Jim hervatte zijn rol op 13 april. Bettina's terugkeer liet langer op zich wachten, omdat het herstel van haar hand minder spoe dig verliep dan ge hoopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23