Buitengebied Zo doof als een kwartel Schorren en Slikken PZC Zaterdag 5 mei 2007 21 foto Chiel Jacobusse De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaai gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. Padden, patrijzen en egels wa ren ooit buitengewoon succes volle dieren omdat ze een ef fectieve manier hadden om aan belagers te ontsnappen. Ze dreigen aan hun eigen succes ten onder te gaan, want nu hun ontsnappingstruc allang niet meer werkt, vertrouwen ze er nog steeds op. Ooit was de egel opgewassen tegen vrij wel iedere bedreiging. Een opgerolde egel met zijn stekels naar alle kanten is zelfs een vos niet zelden te gortig. Ook honden gaan er met een boogje omheen. De nachtelijke leefwijze biedt nog een extra stukje bescherming en dus leek niets de egel te kunnen deren. Totdat de auto zijn intrede deed. Op een naderende auto reageert een egel zoals hij alle eeuwen door op naderend gevaar gereageerd heeft. Het dier rolt zich in een bal en zet zijn stekels op. Met het bekende en alom waarneembare gevolg. De egel wordt platgere- den, dikwijls zelfs zonder dat de chauffeur het in het nachtelijk duister in de gaten heeft. Met padden is het hetzelfde verhaal. Tijdens de voorjaartrek vertonen ze zich in alle openlijk heid. Vertrouwend op hun gifklier waarmee ze alle mogelijke vijanden van het lijf kunnen houden. Behalve onze heilige koe dan... Het zijn een paar voorbeelden uit vele. Onaan gepast gedrag vergt een hoge prijs van een dier. Zo was het ooit voor patrijzen -en voor hun verwant de kwartel- een puike strategie om doodstil op het nest te blijven zitten als er een potentiële belager naderde. Vertrouwend op hun schutkleur hielden de dieren zich gedeisd tot op het allerlaatste moment. Toen onze ver re voorouders begonnen om met de zeis het ko ren te maaien bleek de strategie niet altijd op te gaan. Landarbeiders waren er niet op uit om patrijzen en kwartels de kop af te maaien, maar alleen om de oogst binnen te halen. Niet temin moeten er toen al heel wat broedende vogels gesneuveld zijn. Maar vergeleken met de huidige manier van oogsten ging dat maaien op zijn elfendertigst. Je kunt je voorstellen dat een flink deel van de broedende vogels op het allerlaatste moment eieren voor zijn geld koos en aan de zeis ont snapte. Bij de moderne combines is die keuze niet meer aan de orde. De vogels worden dood gemaaid en met de oudervogels gaat ook het kroost of het legsel verloren. Dat tikt natuurlijk flink aan voor de stand en het mag dan ook vol strekt geen wonder heten dat patrijzen al lange tijd sterk achteruit gaan. Lang niet altijd onderkennen we de mechanis men die er voor zorgen dat een dier in de geva renzone komt. Onze voorouders dachten dat patrijzen en kwartels het gevaar niet aan hoor den komen en dat ze daarom op het nest ble ven zitten totdat ze vielen voor de "zeis des doods". Zo doof als een kwartel werd een vaste uitdrukking. Gebaseerd op een volstrekt onjuis te veronderstelling. Momenteel worden veel egels doodgereden, omdat de dieren erg mobiel zijn. Graag willen we een beter beeld krijgen van het aantal verkeersslachtoffers. Wie een do de egel aantreft wordt verzocht dat te melden via c.jacobusse@hetzeeuwselandschap.nl. Ook waarnemin gen van levende egels zijn welkom, ledereen die een waarneming instuurt krijgt een kort verslag. tekening Adri Karman De slikken en schorren van het verdonken land van Saeftighe. De eerste bewoners waren ±1200 jaar geleden de herders met hun schaapskudden. Later kwamen de bedijkers. Het land werdt ontgon nen en de welvaart groeide. Zo sterk was de waan van rijkdom de bewoners in de geest gedron gen dat hovaardigheid de boven toon ging voeren. Volgens de over levering uit de tijd waarin Saefting- he ten onderging was dat de reden dat het vruchtbare land teruggeno men werd door de zee. De geschie denis herhaalt zich en voert ons in dit oergebied terug in de tijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21