itengebied en kleien op zolder Zingen Vaoder van mien Wullemien M Nieuwe raadkaart 20 Zaterdag 5 mei 2007 PZC Molens; het zijn vaak fraaie blik vangers in het Zeeuwse landschap en gewild als foto-object. Uit de collectie van verzamelaar Hans Lin- denbergh opnieuw een sfeervolle opname van een molen. Vraag is om welke plaats gaat het? Bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot uiterlijk donderdag to mei worden ge stuurd naar: Redactie PZC, Post bus 31, 4460 AA Goes; fax: 0113-315669; e-mail: redactie@pzc.nl Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verloot. De raadkaart van vorige week riep een stroom reacties op. Veel feiten vermengd met jeugd herinneringen. D. J. Van de Velde uit Tholen: „Dit is een gezicht op Tholen vanaf het vroegere 'meul- wegje', nu Gemaalweg. De molen rechts is tot 1971 eigendom ge weest van wijlen m'n vader. Hij werd gebouwd in 1848. Omstreeks 1930 zijn de in slechte staat verke rende wieken, kap en stelling ver wijderd. Deze waren al sinds 1924 buiten gebruik toen een ruwolie- motor werd geplaatst voor het maalwerk. Na de oorlog is deze vervangen door een elektromotor en is de molen in gebruik geweest tot 1964. In 1980 kocht huidige ei genaar Van Gorsel de molen en hij heeft grootse restauratieplannen om weer in volle glorie te kunnen malen." Veel inzenders vermelden de naam van de molen: De Ver wachting. Volgens C. F, Stevense uit Middelburg 'staand aan de Vlas- markt bij de Venkelstraat en ook wel Nieuwe Molen genoemd'. De foto was voor A. Soomers uit IJ- zendijke 'een aangename verras sing'. „Ik ben geboren vlak onder die enorme toren van de NH Lie- vevrouwenkerk, in de Walstraat nu Regentessestraat. Rechts van de kerk de molen van de familie Van de Velde. Hij was in mijn jeugd niet meer als molen in be drijf, je kon er graanvoeders kopen voor kippen en duiven en zang zaad voor parkieten en kanaries. De molen links is De Hoop en staat er nog steeds zo in volle glo rie. Molenaar Dorst hield de mo len in bedrijf tot ergens in de jaren vijftig. Ik ben nog lid geweest van de jeugdclub Op de molen; zin gen, figuurzagen, kleien en dat soort dingen op een van de zol ders." De witte walstellingmolen werd in de loop van de tijd met bijna zes meter verhoogd vanwege een slechter wordende windvang. Op de voorgrond de Molenweg met verderop de restanten van een stoomgemaal, nu omgebouwd tot een woonhuis. De waardebonnen gaan naar: M. vd. Poest, Nisse; W. van Dijke, Tholen; P. A. Corstanje, Goes. door Annemarie Zevenbergen V Hr, door Engel Reinhoudt Uit reacties is duidelijk geworden dat Pieter Traas uit 's-Heer Arendskerke de schrijver is van de liedjes "t Gat in d'aege' en 'Hannes van 't oef- je'. Traas was actiefin het muziekleven ter plek ke als dirigent en organist. Wie liedjes kan schrij ven die na zo'n tachtig jaar nog steeds populair zijn, heeft heel wat in de mars gehad. Ook het gedicht over moeders schort is terecht. Twee lezers stuurden het op. 'Moeders dure schort' is een echt Brabants volkslied. Ik kom er later nog eens op terug. Mevrouw van Damme uit Oost- Souburg, maar afkomstig uit Zuid-Beveland, bezorgde diverse verhaaltjes en gedichten, die ook een ruime be kendheid moeten hebben gehad, omdat ook an deren met dezelfde verhalen op de proppen kwa men. Een ervan is 'Leune op de bromfiets'. De schrijver ervan is niet losgekomen van 'Joane op de bromfiets' en het eindigt dan ook dat ze vuuf- tig keêr rond 't durp most toet a de benzine op was. Mevrouw van Damme droeg ook 'Vaoder van mien Wullemien' voor. Vermoedelijk is het ge dicht ook wel gezongen en het zou best ook van de hand kunnen zijn van de eerder genoemde heer Traas uit 's-Heer Arendskerke. Vaoder van mien Wullemien ik mö je es wat vraege 'k Glöve da 'k het an je zie, da 'k het wè kan waege. Ja, ik zegge 't joe voluut, zonder benauwd te 'wezen Geef toch Wullemien an mien, 't staèt op m'n snuut te lezen. Goed za 'k aoltied voe d'r weze, 't aolle dag en nachte. A ze soms es wig mocht gae, Za 'k wè op d'r wach- te. Krakeêle za 'k nie mie d'r doe en ok nie op d'r vitte. Eêl goed ken ik mienfersoen, mae ze mö mien elpe spitte. Komt 'r laeter zó 'n kleinen aap, dan spele ik wè voe minne. Oe a 'k dat werkje dan za doe, daè mö 'k nog wat op verzinne. 'k Geve 't aoltied dan de pap, meêr kan ik ok nie ge ve. 'k Zegge dat nie uutde grap, mae 'k zwere 't voe m'n leven. Vraag was er naar 'Tineke van Heule', ooit een be kend liedje van de Vlamimgen Emile Hulle- broeck en René de Clerque. Hier is het laatste coupletje in prachtig Vlaams. Tineke van Heule, mijn minneken, Op u staat mijn zoetste zinneken, U lust ik, u kust' ik, Op uw harteken bouw en rust ik. Tineke van Heule, mijn minneken, Mijn poezelig dubbel kinneken, Leg uw handeke in de mijn En een bruiloft zal het zijn Van een boer en een schoon boerinneken. Tenslotte nog iets anders. Een woordje Brabants overgenomen uit de gratis digitale nieuwsbrief Taalpost. (Taalpost is een gezamenlijk initiatief van het Genootschap Onze Taal en Van Dale Lexicografie bv). Het Brabants Dagblad publiceerde onlangs het Groot Bosch Dictee 2007 in het plaatselijke dia lect en in het Nederlands. In de tekst krijgt koningin Beatrix een advies voor haar aanstaande bezoek aan Den Bosch: dè nuuw marremer op de Mèrt leet d'r nonnie en die keikes die d'r nouw ligge, löpe nie mèkkelijk mee die smalle hèkskes van tegeswoordig. Nou ja, messchien heet uwes wel brejere hakke, want uwes bent van ons moeder d'rre leeftijd." Begrijpt u wat er staat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20