Zeeland Ik laat de molen voor mezelf draaien Briljant idee Dorpsstraat gezocht Goes pakt rotondes aan WOON PLAZA MIDDELBURG 299r rBedrijf zoeken?! www.ilocal.nl pzc Zaterdag 5 mei 2007 31 Maris Kodde op 'zijn' molen in Sint-Annaland. „Ik laat hem voor mezelf draaien. Daar kan ik echt van genieten." foto Mechteld Jansen Maris Kodde is trots op gerestaureerde molen in Sint-Annaland. door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Hij is de tachtig al een tijdje gepasseerd, maar wie Maris Kodde aan het werk ziet op 'zijn' molen moet denken met een jonge kerel van doen te hebben. „Ia, hij is altijd heel sterk geble ven", zegt mevrouw Kodde trots. Maris (82) is opgegroeid met mo lens. Pa was beroepsmolenaar in Sint-Annaland en ook zijn vier oudere broers - die inmiddels alle maal zijn overleden - werkten in diverse plaatsen op de molen. Het lot van Maris was dus al vroeg bepaald, maar daar heeft hij nooit goes - De gemeente Goes pakt vanaf maandag 7 mei drie roton des aan. Dat kan enige hinder ople veren voor het wegverkeer. Het Rotatieplein is het eerst aan de beurt. Die rotonde ligt op het snijvlak van 's-Gravenpoldersweg, Kloetingseweg en Buys Ballot straat. Daar begint het werk maan dag vanaf 19 uur tot donderdagoch tend 10 mei (6.00 uur). In die tijd spanne is de rotonde elke dag tus sen 19.00 en 6.00 uur afgesloten, behalve voor fietsers. De gemeente laat er het asfalt vernieuwen en de aansluitingen van de fietspaden verbreden. Hetzelfde recept geldt voor het Al- bertineplein ('s-Gravenpolderse- weg, Oostmolenweg en Beethoven- laan), waar het werk van donder dag 10 tot zaterdag 2.00 uur plaats vindt. Tot slot wordt het Admi raalsplein (Piet Heinstraat/ M. A. de Ruijterlaan) maandag 14 tot en met 16 mei. Vanaf 19 uur is de boel dicht en wordt verkeer omgeleid. mee gezeten. Molenaar is, zo vindt hij tot op de dag van vandaag, een prachtberoep. Maar ja, na verloop van tijd viel er gewoon geen droog brood meer mee te verdienen. Na heel wat goede jaren op de molen van zijn vader ging het in de jaren vijftig steeds slechter. Maris: „We hebben zwarte sneeuw gezien." In i960 was het echt niet meer te doen en besloot de inwoner van Sint-Annaland ander werk te zoe ken. Dat vond hij in de Rotterdam se haven, waar hij als bootwerker aan de slag ging. Zijn vorige baan hielp hem daarbij, want een boot werker moest veel sjouwen. „En dat kon ik wel", aldus Maris. „Ik reed op de fiets door het dorp met zakken van vijftig kilo op m'n rug. En dat terwijl ik maar een iel man netje was." De molen kwam niet veel later in handen van de ge meente en sindsdien is Maris vrij willig molenaar. Dat zal hij ver moedelijk blijven doen tot hij er bij neervalt, want de molen bete kent veel voor hem. Daarom is hij ook zo blij dat de gemeente hem onlangs zeer grondig liet restaure ren. „Hij ziet er weer prachtig uit, en dat is wel eens anders geweest. Ook in de tijd dat ik hier mijn bo terham verdiende. Het hout op de trappen was zo rot als wat, maar waar moest ik het geld voor een opknapbeurt vandaan halen?" Maris kan de rode standerdmolen - inmiddels een zeldzame soort - weer met een gerust hart elke dag laten draaien, al twijfelt hij er wel eens aan of de mensen dat nog we ten te waarderen. Er komt maar zelden iemand kijken. Het gasten boek, waar elke bezoeker iets in moet schrijven van Maris, spreekt boekdelen. Het eerste bericht da teert alweer van 1996, maar het schrift is elf jaar later nog lang niet vol. „Maar iedereen die de molen eens wil bekijken is van harte wel kom", is de uitnodigende bood schap van de molenaar. En dat het niet druk is, ach, hij ligt er niet wakker van. „Ik laat de molen vooral voor mezelf draaien. Daar kan ik echt van genieten." Het college heeft besloten de geres taureerde molen vrijdag 8 juni offi cieel weer in gebruik te nemen. „Maar daar ga ik niet op wachten, hoor", fluistert Maris. Buitenruststraat 20 4337 EH Middelburg 0118674010 www.woonplazamiddelburg.nl OP OP! heinkenszand - Wie een briljant idee heeft om de Dorpsstraat in Heinkenszand te verbeteren, mag het woensdagavond zeggen op een informatiebijeenkomst in De Sten- ge in Heinkenszand. Bedenk dan wel vooraf: het mag niet al te veel geld kosten. Dé winkelstraat van Heinkenszand is pas in 1998 nog helemaal op de schop gegaan, maar bevalt niet helemaal. Parke ren is een probleem. De straat is hier en daar te smal. Voetgangers, fietsers en automobilisten zitten el- Rommelmarkt steunt Terre des Hommes 's-heer hendrikskinderen - De lo kale werkgroep van Terre des Hommes in 's-Heer Hendrikskin deren houdt zaterdag 12 mei rom melmarkt. Aangeboden wordt on der meer antiek, meubels, planten, boeken en speelgoed. De rommelmarkt begint om 9.30 uur. Vanaf 10.30 uur wordt per op bod verkocht en om 11.30 uur is de kerktoren open voor beklimming. www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle Plezier met Lezen in Goese bibliotheek goes - In de bibliotheek van Goes wordt donderdag 10 mei de ten toonstelling Plezier met Lezen geo pend. Deze is gemaakt door kinde ren van de brede school De Symfo nie. Daarnaast hebben kinderen van De Zuidwesthoek en de Prin ses Beatrixschool gewerkt aan pos ters. Tijdens de opening wordt de winnende poster bekendgemaakt. Vanaf vrijdag 11 mei is de tentoon stelling open voor alle bezoekers. kaar soms in de weg. De gemeente Borsele wil op de informatieavond (aanvang_ 19.30 uur) de ervaringen van bewoners en winkeliers uit de Dorpsstraat horen. En of zij het briljante idee hebben waar Borsele nog niet aan heeft gedacht. Op stap met de herder en zijn schaapskudde heinkenszand - De stichting Zeeuwse Schaapskudde geeft zater dag 12 mei de mogelijkheid om mee te lopen met de schaapsher der en zijn kudde. De tocht duurt ongeveer drie uur. De herder ver telt onderweg over zijn werk. De tocht start om 09.00 uur en 14.00 uur bij één van de overnachtings plaatsen van de schapen. Meer in formatie en aanmelden voor de tocht kan bij Mieke Tinge via mie- ke.tinge@hetnet.nl of 0113-312249. Eerlijke handel-dag bij wereldwinkel Goes goes - De wereldwinkel in Goes, op de hoek Vlasmarkt-Waterstraat, viert zaterdag 12 mei de dag van de eerlijke handel. Het feest begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. De hele dag is er muziek, tus sen 13.00 en 16.00 uur van dj Sand storm van Radio 3FM. Sap, thee, koffie en 'iets lekkers' worden ge serveerd. Winnaars van een jonge- renfotowedstrijd worden bekend gemaakt om 14.00 uur. Er zijn ook demo's jumpstyle en streetdance.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 135