Borsele liet te veel toe op Stelleplas Nog altijd verliefd op stralende ogen Schip voor autistische kinderen krijgt plekje in Thoolse haven Winkels in Schouwse Westhoek al jaren illegaal 's zondags open Interesse R B voor woningen van Poelwijck 3 0 Zaterdag 5 mei 2007 PZCB p De vonk tussen Barend en Joke Blom sloeg over tijdens een protestbijeen komst tegen Hitler in 1940. foto Gerard van Offeren Echtpaar Blom uit Sint-Annaland viert 65-jarig huwelijk. door Maartje Huijben SINT-ANNALAND - „Zit mijn haar nog goed in model", vraagt Ba rend Blom (90) met glimmende ogen. „Nou, ik heb er vanmorgen nog de krulspelden in gedaan", lacht zijn vrouw Joke (89). De hu mor zit er bij dit echtpaar nog goed in. „Dat is ook heel belang rijk in het leven", vindt Barend. Het stel vierde gisteren haar 65-ja- rige bruiloft. Barend en Joke heb ben een bewogen leven achter de rug. „We kennen elkaar nu 72 jaar", zegt zij. „Op een jeugdkamp sloeg de eerste vonk over. We wa ren een jaar of zeventien. Het hield niet lang stand. We waren nog jong en er waren nog zoveel jongens op de wereld." In 1940 is het wel blijvend. „Op een protestbijeenkomst tegen Hit- Ier kwamen we elkaar weer te gen", herinnert Barend zich. „Het was en is een heelknappe meid. Ze had toen een mooie bos donke re krullen en van die fonkelende ogen. Af en toe heeft ze die blik nog." In 1943 stapt het stel in het huwe lijksbootje. „Een maand eerder dan gepland. Het was oorlog. Alle vrijgezellen moesten naar Duits land. Getrouwden niet, dus ver vroegden we de bruiloft." Niet veel later wordt Barend toch opgeroepen. „Ik ben niet gegaan en ondergedoken. We hebben ook altijd onderduikers in huis gehad. Als iemand met problemen aan klopt, laat je die binnen." Na ver loop van tijd wordt Barend opge pakt. „Samen met iemand die we in huis hadden, maar we zijn nog diezelfde dag op de vlucht gesla gen. We waren jong en dachten niet aan de gevolgen". Met één van de onderduikers heeft het echtpaar nog steeds contact. „Hij woont weer in Israël", zegt Ba rend. „We zijn voor onze hulp in Israël onderscheiden door Yad Vashem." Trots wijst het echtpaar naar de oorkonde en de foto. Het echtpaar heeft drie kinderen en vijf kleinkinderen. „We wonen pas acht jaar in de Vroonhof in Sint-Annaland", zegt Barend. „On ze zoon Luc, je weet wel: het TWee- de Kamerlid, had ons ingeschre ven. We hebben in Soest en Hilver sum gewoond. Mij bevalt het pri ma, want ik ben nog heel mobiel." Gemeente gaat paal en perk stellen aan illegale bebouwing. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Te lang mocht er te veel op recreatiepark Stelleplas bij Heinkenszand, als het gaat om bouwen en wonen. De gemeente Borsele trekt vanaf heden in over leg met verenigingen van eigena ren, onder meer met die van cam ping Stelleplas, de touwtjes strak ker aan. Een eerste daad is ver richt: de bouw van een chalet is stilgelegd, omdat er geen bouwver gunning voor was. Een schuurtje hier, een houten af dakje daar. Borsele heeft jarenlang door de vingers gezien dat op Stel leplas van alles werd gebouwd zon der toestemming. Het tegengaan van illegale permanente bewoning slokte de meeste aandacht op. Wet- Stichting Bijzonder Schuitje combineert vakantie en therapie. door Rob Paardekam THOLEN - In de haven van Tholen legt binnenkort een heel bijzonder schip aan. Autistische kinderen en hun mede-gezinsleden kunnen er vakantie houden, maar er wordt ook therapie gegeven. Het schip is van de Stichting Bij zonder Schuitje, die enkele maan den geleden werd opgericht door Gabi Karten uit Utrecht en haar man Sander. Ze hebben een kind met autisme en zijn bijzonder te spreken over de zogeheten sonri- se-methode, waar zij alweer enige tijd geleden kennis mee hebben ge- houder M. de Bruijne (WD, bou wen en wonen) erkent dat vol mondig. Hij heeft in gang gezet dat er duidelijkere regels moeten komen voor bouwactiviteiten op Stelleplas. „Want illegale bouwwer ken doen afbreuk aan de kwaliteit van het park." Niet alleen de gemeente voelt dat zo aan, dat doet ook de vereniging van eigenaren van camping Stelle plas. De vereniging heeft het be heer van de camping kort geleden overgenomen van Hogenboom Va kantieparken. „We zijn ruim een maand in functie als bestuur", ver telt secretaris A. Wijnholds, „en hebben de gemeente gevraagd te praten over het recreatiepark. Ook Heldere bouwregels en investe ringen zijn nodig, vinden gemeen te en verenigingen van eigena ren, om de kwaliteit van recrea tiepark Stelleplas op te krikken. maakt. Hierin spelen de ouders met hun kind in een kamer waar bij een kind zo min mogelijk afge leid kan worden. Het kind is ook de leider en niet de ouder. Het echtpaar Karten begeleidt al gezin nen die de methode willen toepas sen, en wil dat een vervolg geven op het schip. „Dan kunnen we een hele week met zo'n gezin be zig zijn", aldus Gabi. „Maar het is ook meteen een vakantie. Wij zor gen wel dat er voor broertjes en zusjes genoeg te doen is." Gabi en Sander zijn allebei zelf- Het schip van de Stichting Bijzon der Schuitje, waarop autistische kinderen en hun familie kunnen logeren, mag van de gemeente aanleggen in de Thoolse haven. naar ons idee is een kwaliteitsim puls noodzakelijk." Wijnholds juicht het daarom toe dat Borsele heldere bouwregels wil opstellen voor Stelleplas. Wethou der De Bruijne hoopt die in juli of augustus op papier te hebben. Er zal overleg over plaatsvinden met de verenigingen van eigenaren. Dé vraag is wat met bestaande illegale bouwwerken moet gebeuren. De Bruijne geeft aan 'dat de kans klein is dat die moeten worden verwijderd'. Het opstellen van heldere bouwre gels is niet voldoende voor de vere niging van eigenaren van camping Stelleplas. Ook de openbare ruim te, onder meer het verwaarloosde parkeerterrein bij zwembad Stelle plas, is dringend aan een opknap beurt toe, aldus Wijnholds. De ge meente Borsele is bereid te praten over investeringen in onder meer het parkeerterrein. standig ondernemer. „Ons perso neel houdt de boel wel draaien de", zegt zij. „Zodat wij ons op het schip kunnen richten. Daar zit ove rigens al heel wat geld van onszelf in. Daarom zoeken we sponsors." Het kleine passagiersschip - dat on langs is aangeschaft en momenteel wordt omgebouwd - kan straks drie gezinnen per week huisves ten. Het gaat varen tussen verschil lende havens en zal dus niet con stant in Tholen liggen. Wanneer de eerste vaart een feit is, kan Gabi nog niet zeggen. De gemeente Tho len heeft het 'bijzondere schuitje' voorlopig tot het eind van het jaar een plek in de haven gegeven. ■Fjj meer informatie op de website www.stichtingbijz0nderschuitje.nl HEINKENSZAND - Woningcorpora tie R 8c B Wonen neemt mogelijk de Borselse seniorenwoningen van zorgcentrum Poelwijck in 's-Heer Arendskerke over. Stichting Poelwijck-De Kraaijert is in overleg met R 8c B Wonen en de gemeente Borsele over de toe komst van haar woningbezit in Nieuwdorp (25), Oudelande (12), Borssele (24) en 's-Gravenpolder (27). „ik sluit niet uit dat wij de wo ningen overnemen", meldt R 8c B Wonen-directeur C. Krijger. Waar nemend directeur W. van Santen van Poelwijck-De Kraaijert zegt het overleg af te wachten. Overname ligt voor de hand. Wo nen is de kerntaak van R 8c B, zorg die van Poelwijck-De Kraa ijert. Veel ouderenwoningen in Borsele staan overigens op de rol te worden gesloopt. In Nieuwdorp leeft de gedachte er starterswonin- gen van te maken. Openen winkels op zondag buiten seizoen is historisch gegroeid. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Winkeliers in de West hoek blijken al jaren onbewust de deuren illegaal op zondag te ope nen. Onlangs werd bij toeval ontdekt dat dit volgens de gemeentelijke verordening niet mag. Volgens de verordening mogen de zaken in toeristenkernen tussen 1 april en 1 november op zondag open en daarbuiten niet. Maar in de praktijk zijn veel win kels ook buiten de aangewezen maanden open tijdens drukke weekeinden zoals in de krokusva kantie of met kerst. Tot nu toe kraaide daar geen haan naar. Nooit heeft de gemeente ingegrepen en veel ondernemers verkeerden dan ook in de veronderstelling dat dit gewoon mocht. Wethouder Verseput is inmiddels aan de slag gegaan om een nieuwe regeling te maken zodat de histo risch gegroeide situatie opgelost kan worden. De kwestie is aan het licht geko men toen een ondernemer vorig jaar officieel toestemming vroeg om op de zondag voor kerst open te kunnen gaan. De toestemming werd geweigerd op grond van de verordening en vervolgens is het balletje gaan rollen. De Verenigde Ondernemers Vere nigingen (VOV) op het eiland is daarop naar wethouder Verseput gegaan om te pleiten voor toepas sing van de twaalfdagen-regeling. Het college is volgens deze rege ling bevoegd twaalf zondagen aan te wijzen waarop de winkels wel open mogen zijn. Dat is als het aan de VOV ligt vol doende. „De VOV-leden hebben geen behoefte aan iedere zondag open", zegt W. van den Akker na mens de VOV. In de nieuwe regeling die er aan zit te komen, wordt meegewogen dat de gemeente inzet op seizoens verlenging en dat er daardoor in de toeristencentra vaker behoefte is aan het openen van de winkels op zondagen om de toeristen van dienst te zijn. Maar ook - legt Verseput uit - wordt rekening gehouden met de gevoelens die ook op het eiland heersen over de zondagsrust. In sommige kernen hechten bewo ners zeer aan de zondagsrust Verseput geeft aan dat hij binnen kort met een nieuw voorstel voor de sluitingstijden naar het college gaat. Welke kant dit voorstel op gaat wil hij niet zeggen. „Ik wil eerst de discussie in het col lege afwachten", aldus Verseput. Rabobank en Ter Weel houden seniorenmarkt GOES - Internetbankieren, een treinkaartje kopen of een simpele computer bedienen: iedereen kan het, maar voor ouderen is het soms moeilijk. Daarom is er don derdag 10 mei een seniorenmarkt in Ter Weel in Goes van 9.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Rabobank en NS werken mee en er is een rollatorkeuring. Zaklopers rennen weer langs de meidoorns NISSE - Hardloopclub De Zaklo pers in Nisse houdt zaterdag 12 mei in samenwerking met atletiek vereniging AV'56 de Meidoorn loop langs de mooiste plekken in de Poel rond Nisse. Hardlopers starten voor 7,5 en 15 kilometer om 15.00 bij het Dorps huis. Vanaf 12.00 uur kunnen fiet sers en wandelaars ook voor 25 ki lometer starten. De jeugd loopt vanaf 14.15 uur de snoepzakloop of de dorpsloop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 134