Meningen Vechteconomie let niet op werknemer Invoering van het 'nieuwe leren' verloopt gebrekkig Geweldige 3-daagse lezersaanbieding! Vanaf 69,00 p.p. PZC 1 2 Zaterdag 5 mei 2007 PZC Werknemers van ABN Amro verzamelden zich donderdag bij het gerechts hof in Amsterdam. Zij vinden dat het bankwerk om mensen moet gaan en niet om geld. foto Rick Nederstigt/ANP 2 nachten ontbijt en 1 x 3-gangendiner Kijk voor alle lezersaanbiedingen op: www.HotelMoment.nl Elke week in de zaterdagkrant I Daar moetje naar toe. Macht aandeelhouders raakt door vonnis ABN Amro buiten proporties. door James McGonigal DEN HAAG - Ondernemingen wer den vroeger in balans gehouden door drie partijen: het bestuur, de aandeelhouders en de werkne mers. In de overnamestrijd rond ABN Amro is die balans zoek ge raakt. Alleen het belang van de aandeelhouders telt. „Dat is heel zorgelijk", zegt prof dr. Hans Schenk, hoogleraar econo mische wetenschappen aan de Universiteit Utrecht. „Dat bete kent dat uitsluitend financiële kor te termijnbelangen nog tellen. Aan deelhouders, zeker de opkoopfond sen, willen alleen maar geld zien." Schenk vind dat de bedrijven dat deels aan zichzelf te wijten heb ben. „In Nederland hebben we kort achter elkaar fusie- en overna megolven gezien. Zeker 10.000 sa menvoegingen en overnames in vijf jaar tijd (waaronder tachtig procent heel kleine - red.). Gezien de grootte van de Nederlandse eco nomie is dat ongekend veel." Schenk denkt dat veel van die fu Lesmethode loopt gevaar door onder meer ontbreken toezicht. DEN HAAG - Scholen, leerlingen en ouders onderschrijven de nood zaak van de nieuwe lesmethode waarin veel aandacht uitgaat naar de vaardigheden van scholieren. De invoering van dit 'nieuwe le ren' in het middelbaar beroepson derwijs (mbo) loopt echter gevaar door een gebrekkige regie, het ont breken van toezicht en slechte in structies aan leraren. Dat blijkt uit een rapport van adviesbureau Be renschot. Door problemen met de invoering dreigen bestuurders, leraren, ouders en leerlingen af te haken bij het competentiegericht leren, sies zijn mislukt en dat samenge stelde bedrijven nu weer uit elkaar worden getrokken. Hij verwacht ook in andere secto ren soortgelijke vechtpartijen om bedrijven op te knippen en in on derdelen te verkopen „De energie- en voedingsmiddelensector, bij voorbeeld, daar hebben fusies en overnames vaak alleen maar tot waardevernietiging geleid." Elke 'opstand van aandeelhouders' zal volgens hem veel banen kosten. Zijn collega prof dr. René Tissen van Nyenrode is dat met hem eens. „Er komt een grenzeloze 'Aandeelhouders hebben waardepapieren, die zoveel mogelijk moeten opleveren' vechteconomie, waarin alleen nog de belangen tellen van de aandeel houder, die zo snel mogelijk zo veel mogelijk geld wil zien." Tissen, hoogleraar bedrijfskunde, meent dat zo ook het bestuur van bedrijven vleugellam wordt. „Be stuurders moeten letten op alle be langen van de onderneming, niet alleen de portemonnee van de aan aldus Berenschot. Met de nieuwe vorm van onderwijs wil het minis terie van Onderwijs leerlingen be ter motiveren zodat zij minder snel uitvallen. Door de nadruk op vaardigheden, en minder op feiten kennis, moeten opleidingen beter aansluiten bij de beroepspraktijk. Een maand geleden stelde staatsse cretaris Marja van Bijsterveldt (On derwijs) de introductie van het competentiegericht onderwijs in het mbo met twee jaar uit. De ver plichte invoering per augustus 2008 gaat daarmee niet door. Re den voor het uitstel waren de pro blemen bij scholen die op dit mo ment al met de nieuwe onderwijs vorm experimenten. Tot augustus 2010 kunnen scholen op vrijwillige basis ervaring met het nieuwe leren opdoen. deelhouder. Dat mag nu dus niet meer! Ze kunnen elk moment wor den teruggefloten." Hij denkt dat ABN Amro nu 'geript' kan wor den, ofwel weerloos bestolen. „Nou, dat zijn wel heel zware woorden", reageert Alexander Rin- nooij Kan, voorzitter van de So ciaal-Economische Raad en oud-bestuurslid van ING Bank. „Maar het is wel duidelijk dat een forse verschuiving heeft plaats ge vonden." Rinnooij Kan vindt dat 'als de stofwolken zijn opgetrok ken' er een discussie op gang moet komen over korte en lange termijn beleggers. „In andere landen wordt aandeelhouderstrouw be loond met extra stemrechten. Mis schien is dat een oplossing." CNV-voorzitter René Paas maakt zich grote zorgen over de ruzies die komen over andere grote be drijven in Nederland. „Aandeel houders voelen zich geen eigenaar meer van een bedrijf Zij hebben waardepapieren, die zoveel moge lijk moeten opleveren." Het steekt hem dat beleggers vaak de mond vol hebben van maatschappelijk verantwoord ondernemen. „Nu zie je dat alleen de centen tellen." pagina 17: Groenink blijft Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Veto Zowel het Huis van Afgevaardig den als de Senaat van de VS stem men vóór een wet om nog dit jaar te beginnen met terugtrekking van de troepen uit Irak. Maar Bush, die zich kennelijk nog ziet als grote wereldverbeteraar, spreekt zijn veto uit (PZC 03-05). Dus het feest gaat niet door. Is er misschien een verband met de gro te bazen van de wapenindustrie aan wie Bush zoveel te danken heeft? Het is erg om te zeggen, maar ondertussen lees ik van de dagelijkse berichten over' bloedige aanslagen alleen nog de koppen. Jan Deguelle Paul Krugerstraat 326, Vlissingen Cultuurgeld Jaarlijks gaan honderden miljoe nen euro's gemeenschapsgeld naar de culturele sector. In deze krant verscheen een aantal artikelen waarin provinciale politici en met name de verantwoordelijke gede puteerde voor kunst en cultuur Harry van Waveren hun onvrede uitten over de verdeling van de lan delijke cultuurgelden. Zeeland kreeg te weinig was z'n klaagzang. In de praktijk blijkt echter, dat ver deling van de gelden in Zeeland buitengewoon onevenwichtig is. Alle culturele instituten zijn geves tigd op Walcheren. Daar concen treert zich dan ook de daaraan ver bonden werkgelegenheid. Eens flo rerende festivals als het Festival van Zeeuws-Vlaanderen en het Terneuzense Schelde Jazz Festival zijn langzaam uitgekleed. Subsi- die-aanvragen uit Zeeuws Vlaande ren worden niet of nauwelijks ge honoreerd, het geld blijft aan de overkant. In de Zeeuwse Culturele raden of adviesorganen zitten niet of nauwelijks Zeeuws-Vlaamse ver tegenwoordigers. Maar nauwelijks vijf procent van het beschikbare budget is bestemd voor de Zeeuws-Vlamingen. Van Waveren heeft boter op z'n hoofd en is geen haar beter dan de landelijke overheid die hij bekritiseert. Het wordt tijd dat er aan deze grove on rechtvaardigheid een einde komt. Frits Jansen Waterfront 276, Terneuzen Zeehaven Bij Westkapelle kan een jachtha ven worden aangelegd. Tot deze conclusie komen twee studenten. Wat een mooie onderzoeksuitslag voor de lokale economie en hore ca. Mooi voor het toeristisch pro- dukt Zeeland. Goed voor de water sport en de sportvisserij. Prima dat de reddingmaatschappij dan kan beschikken over een vaste lig plaats en bij calamiteiten direct kan uitvaren. Deze eenmalige en unieke kans die meteen oplossing voor een 'zwakke schakel' in de zeewering is, mag eigenlijk niet on benut voorbij gaan. Hopelijk zien de verantwoordelijke bestuurders de voordelen ook. Jan Sturm Molenwal 95, Westkapelle Sloop 4 De brief van G.J. Contant over de Vlissingse sloopplannen in deze rubriek (PZC 02-05) is mij uit het hart gegrepen. Ook naar mijn me ning is l'Escaut in sneltreinvaart een 'elitaire' verhuurder aan het worden, hetgeen reeds begint bij de naamgeving. Een voorbeeld van hun netto-huuraanbiedingen van 4-kamerflats in de 'Regen boogflats' in Paauwenburg is als volgt: Februari 2006 - Euro 388,01. Augustus 2006 - Euro 491,88 (na renovatie keuken en douche/toilet zonder verwarming). April 2007 - Euro 513,88. Per 1 juli a.s. worden de huren met 1,1 procent verhoogd om nog maar niet te spreken van de bijkomende service-kosten. De kreten 'sociale woningbouw en huurtoeslag' worden dus op korte termijn een utopie voor minder bedeelden, want dergelijke stijgin gen komen beslist niet tot uiting in hun inkomsten. Chr. Groen De Meesterstraat 15, Vlissingen V .1 Recreatie zomer 2007 23 juni 2007 4 Recreanten in de regio bereikt u met de PZC. Voor meer informatie neemt u contact op met uw accountmanager of bel (0113) 315 520. Of kijk op www.pzcadverteren.nl WeGeNeR dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12