Zeeland Wegwijzer spelen hoofdrol Brouwer Kastaar vertelt het verhaal van de bevrijding van Biervliet en tapt een biertje -é ilocal ijf zoeken?! www.ilocal.nl Zpzc Zaterdag 5 mei 2007 31 Een klassefoto uit 1930 van de honderdjarige basisschool De Wegwijzer. Inzet: directeur Adri de Croote met de voorzittershamer uit 1913. repro en foto Peter Nicolai Historisch besef is leidraad organisatie Geuzenfeesten. door Joeri Wisse biervliet - Biervlier heeft een rijk verleden, maar je staat versteld als je zou weten hoeveel geboren en getogen Biervlietenaren er hele maal niets van afweten. Dat consta teert Ronald Lippens, mede-orga nisator van de Geuzenfeesten in Biervliet. Historische onbenullen kunnen op de dorpsfeesten van donderdag 17 mei tot zaterdag 19 mei hun kennis van de streekge schiedenis bijspijkeren. Want een rijke historie, die heeft Biervliet zeker, verzekert Lippens. Neem nou alleen al die strategi sche ligging van weleer. „Biervliet lag vroeger op een eiland in de Honte, wat nu de Westerscheide is. Wie Biervliet in bezit had, kon controle uitoefenen op het vaarwa ter dat leidde naar Gent en Ant werpen, toen al belangrijke wereld havensteden." Dat hadden de Geuzen ook in de gaten. Ze veroverden het stadje op de Spanjaarden in 1573. De inwo ners van Biervliet werden dat jaar verlost van het schrikbewind van de lokale inquisiteur, Pieter Titel- mans. Die geschiedenis, het begin van de Tachtigjarige Oorlog, wordt dit jaar door de ogen van een inwo ner van Biervliet verteld: Kastaar, de plaatselijke bierbrouwer onder wiens leiding de inwoners van Biervliet ten strijde trekken tegen de overheersers en zelfs een aan- Wi Biervliet maakt zich op voor het zevende lustrum van de Geuzen feesten. Het dorp is in middel eeuwse stijl versierd en er is spe ciaal bier verkrijgbaar. slag beramen op Alva. Toeval of niet: voor de Geuzenfeesten is er ook een flinke hoeveelheid Kastaarbier naar Biervliet gehaald. Lippens: „Dat bier bestond al, het wordt al geruime tijd gebrouwen bij Brouwerij De Block uit het Vlaamse Peizegem. Het is een lek kere combinatie van gerst- en tar- webier met een zoete smaak." Het bier is op twee plaatsen verkrijg baar: bij benzinestation Lippens in Driewegen en bij Marnix van Dam me, Jacob Catsstraat 5. Kastaar wordt nu nog vooral gedronken door de meer dan honderd vrijwil ligers die druk bezig zijn om de laatste hand te leggen aan de wa gens die meerijden in de optoch ten. Tijdens die optochten in en rond het dorp wordt de beleving van de historische gebeurtenissen door Kastaar uitgebeeld. Dat zijn de be langrijkste activiteiten tijdens het driedaagse evenement. In die op tochten gaat ook het meeste werk zitten, zegt Lippens. „We hebben meer dan vierhonderd mensen ge registreerd die, allemaal verkleed in middeleeuwse stijl, meedoen aan de optochten." Voor het komende zevende lus trum van de Geuzenfeesten richt de organisatie zich voor het eerst op potentiële bezoekers uit Gent en de omgeving. Die stad speelt een belangrijke rol in de geschiedenis van Biervlie.t Hoe de organisatie de aandacht van de zuiderburen trekt? „Ga maar eens met zestig man in kos tuums én een kanon naar Gent om daar te roepen dat je het Gra vensteen gaat belegeren. Dan kij ken de mensen wel." ■Fj Voor meer informatie over het ver- haal en het programma van de 35ste Geuzenfeesten: www.geuzen- biervliet.nl 'Ophaalbedrijf glasbak morst glas in Hulst' hulst - Het Hulster gemeente raadslid R. de Kort (PvdA) vraagt bij wethouder C. de Kraker aan dacht voor de glasbakken die in de gemeente staan. Volgens De Kort ligt er vaak glas. „Dit komt volgens oplettende burgers door de firma die het glas ophaalt. Zij morst nog al wat glas." De Kort wil dat de ge meente het glas opruimt en afspra ken maakt met het bedrijf dat de bakken leegt. www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle 45e wandelvierdaagse in Kloosterzande kloosterzande - Van 21 tot en met 24 mei vindt in Kloosterzan de voor de 45e keer de wandelvier daagse (5 en 10 kilometer) plaats. Inschrijven kan de eerste avond vanaf 18.00 uur in woonzorgcen trum Antonius. Kinderen die jon ger zijn dan elf jaar mogen alleen meewandelen onder begeleiding. Mensen die meelopen met hon den moeten die kort aanlijnen. Het is ook mogelijk maar één of twee avonden mee te wandelen. Bevrijdingsfeest met popkoor in Ter Nose terneuzen - In café ter Nose aan de Markt in Terneuzen wordt van middag de bevrijding gevierd met een optreden van het popkoor Ei genwijs uit Philippine. Het koor zingt bekende nummers uit de popgeschiedenis. Uitbater Martin Ververs van Ter Nose ziet het con cert als een aanzet tot de terugkeer van de jaarlijkse bevrijdingsfeesten in Terneuzen. Het concert begint om vier uur. 1 Brandweer Terneuzen op pad met computers terneuzen Het brandweerkorps in Terneuzen gaat als een van de eerste korpsen in Nederland voortaan computers meenemen naar incidenten. Daarin is onder andere informatie opgeslagen over bedrijfspanden, huizen en gaslei dingen. Hierdoor kan het korps sneller en veiliger tot actie over gaan, stelt brandweercommandant J. Meijering. Nu worden daarvoor nog informatiekaarten gebruikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 129