Fusie oppositiepartij en coalitiepartner in Hulst Kinderen De Breskens staat nog ieder jaar stil bij noodlottige bommenregen Lonink vreest vroege sluitingstijd Zelzate Hoek dag lang in het teken van de muziek 30 1 Zaterdag 5 mei 2007 pzc Z Algemeen Belang en Groot Hulst vallen elkaar in de armen. door Harold de Puysseteijr HULST - De lokale politieke par tijen Algemeen Belang Hulst en Groot Hulst/Gemeenschappelijke Belangen fuseren per t januari 2008. Voorzitters Fons Roctus (Al gemeen Belang Hulst) en Stephan Buijsse (Groot Hulst) hebben dat gisteren meegedeeld aan het colle ge van burgemeester en wethou ders. Beide partijen gingen in het verle den vrijages aan met andere par tijen, maar vonden elkaar zo'n vijf maanden geleden. Algemeen Be lang had bij de laatstgehouden ge meenteraadsverkiezingen een lijst- verbinding met de WD, Groot Hulst sloot een soortgelijk politiek pact met Groot Hontenisse. Volgens Buijsse zitten de fusiepart ners nu in hetzelfde schuitje; hun actieve aanhang vergrijst, ze heb ben moeite om geschikte partijle den te vinden en te houden, en hun regionale dekking laat te wen sen over. Zo is Groot Hulst voorna melijk sterk vertegenwoordigd in de voormalige gemeente Hulst, ter wijl de wortels van Algemeen Be lang in de oude gemeente Honte nisse liggen. „Wil je kunnen overleven ten op zichte van de landelijke politieke partijen, dan zul je als lokale partij tenminste de hele regio moeten be strijken", zegt Buijsse. Het politie ke huwelijk hoeft volgens beide partijvoorzitters niet van directe invloed te zijn op de machtsver houdingen in de gemeenteraad. Coalitiepartij Algemeen Belang heeft in het college van B en W een halve wethouderszetel, Groot Hulst zit in de oppositie. „In het duale bestel is daar ruimte voor", vindt Roctus. „Raadsleden kun nen altijd hun eigen politieke af weging blijven maken. In de aan loop naar de gemeenteraadsverkie zingen van 2010 komen we tot één partijprogramma en een nieuwe naam." Algemeen Belang levert de kandidaten voor de plaatsen één, drie en vijf op de verkiezingslijst. Negentien plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen herdenken de doden. door Wilma Valk breskens - Dodenherdenking. In Breskens betekent dit vooral: stil staan bij de ruim tweehonderd burgers die tijdens het noodlottige bombardement van tl september 1944 het leven lieten. In negentien plaatsen in Oost- en West-Zeeuws-Vlaanderen werden gisteravond de slachtoffers van de 1\veede Wereldoorlog herdacht. In Breskens kwamen familieleden van de toen getroffen hurgers, en andere belangstellenden bij de SOW Kerk in de Dorpsstraat bij een. Ruim 150 Bressiaanders slo ten, voorafgegaan door leden van de drumband, aan voor de stille tocht naar de Algemene Begraaf plaats. Daar, bij het monument met de namen van de slachtoffers en het massagraf, werd stilgestaan bij het verleden. Namens de ge Basisschool in Schoondijke viert 100-jarig jubileum. door Frank van Cooten schoondijke - De 99-jarige Wil lem van de Ree, oud-leerling van de protestants-christelijke basis school De Wegwijzer in Schoon dijke, heeft toegezegd er zaterdag 12 mei bij te zijn, bij de reünie van de school. Die bijeenkomst voor de oud-leerlingen is het slotstuk van het eeuwfeest. De Wegwijzer bestaat morgen pre cies honderd jaar. Voor de 42 leer lingen is het de hele week feest. „Want feestvieren doe je met zijn allen. Dat gaat heel goed op een kleine school als de onze", zegt di recteur Adri de Groote. In de school vertelt een fototen toonstelling de historie. Van de Ree staat op de oudste teruggevon den klassenfoto uit 1916. Veel tast bare herinneringen aan honderd jaar De Wegwijzer zijn er niet meer. Schoondijke is in de Tweede Wereldoorlog zwaar gebombar deerd. Ook de school werd met de grond gelijk gemaakt. De notulen van de vergaderingen van vereni ging Johannes, de oprichter van de school, zijn er nog wel. Die lagen tijdens het zware bombardement bij de secretaris thuis. Ook de voor zittershamer van de vereniging uit 1916 is bewaard gebleven. De Groote koestert het kleinood. Enkele vooraanstaande families be sloten in 1904 een christelijke school in Schoondijke op te rich ten om de normen en waarden thuis ook op school over te dra gen. Vereniging Johannes (Van God gegeven) werd opgericht. Drie jaar later was de school er. „De begintijd was best moeilijk. Ouders moesten tachtig cent per kind per maand betalen. Veel geld voor die tijd." Het aantal leerlingen schommelde in de afgelopen honderd jaar altijd tussen de 35 en 65. Ooit waren er vijf protestantse scholen in West-Zeeuws-Vlaanderen; Groede, Schoondijke, Oostburg, Sluis en Breskens. Door fusies in het onder wijs zijn De Wegwijzer en De Drieklank in Oostburg de laatsten. Vorig jaar nog leek een fusie van de drie bassischolen in Schoondij ke nabij maar de schoolbesturen zagen daar wederom van af „We hebben de meerwaarde niet echt in beeld gekregen. Wel werken we op een aantal terreinen samen zo als gezamenlijke gymlessen met de katholieke school." Wat in de afgelopen honderd jaar niet is veranderd, is het wekelijks 'Christelijke school heeft zijn bestaansrecht na honderd jaar bewezen in het dorp' ophalen van zendingsgeld onder de leerlingen. „Zendingswerk is nog steeds een traditie bij veel christelijke scholen. We hebben ook een adoptiekindje in Kenia. Ie dere eerste maandag van de maand stoppen de kinderen geld in een olifantenspaarpotje." Het vieren van een eeuwfeest met kinderen lijkt een tegenstrijdig heid in zich te hebben, beseft De Groote. „Maar toch hebben onze kinderen door de eeuw heen altijd de hoofdrol gespeeld. Het was om hen dat onze voorvaderen het no dig vonden een school op te rich ten waar de opvoeding in waarden en normen die ze thuis kregen, op school voortzetting zou krijgen." Voorafgegaan door drie trommelaars begeeft de stoet in Breskens zich naar de Algemene Begraafplaats voor de kranslegging. foto Peter Nicolai meente Sluis was raadslid Wim Kruidenier aanwezig. Na het weg sterven van de tonen van The Last Post werden twee minuten stilte in acht genomen en klonk het Wil helmus. Daarna volgde een rond gang langs de graven van de geallieerde soldaten. De meeste aanwezigen verspreidden zich daar na over het kerkhof om een be zoek te brengen aan het graf van een dierbaar familielid. Honderdjarige De Wegwijzer viert feest Een greep uit de feestelijke activiteiten van de 100-jarige basischool. De leerlingen mogen zich de hele week verkleden in ouderwetse kleren. Woensdag krijgen de kinderen ouderwets les. Zo is er een schrijfles waar in de leerlingen met een kroontjespen schrijven. Donderdag houden ze een sponsorloop voor een christelijke school in In dia die is opgericht door oud-leerlinge Addy Moggré. De school heeft een klas met gehandicapten en blinden, bovendien is er een kindertehuis. Cafés in buurgemeente voortaan al om één uur dicht vanwege overlast. door Wout Bareman terneuzen - Burgemeester J. Lo nink van Terneuzen maakt zich ernstig zorgen over de beslissing van de gemeenteraad van buurge meente Zelzate dat de cafés voortaan om één uur 's nachts de deur moeten sluiten. Hij heeft zijn collega F. De Vilder gisteren direct om uitleg gevraagd. Lonink vreest dat de overlast, die cafébezoekers bijna wekelijks in Zelzate veroorzaken, overslaat naar met name Sas van Gent. Daar zijn de horecagelegenheden, net als in de rest van Terneuzen, tot vier uur 's nachts open. „Je ziet na zo'n maatregel al heel snel een uitwaaiereffect. Dat moe ten we te allen tijde voorkomen. Daarover ga ik praten met m'n col lega." Volgens Lonink is de over last in Zelzate van een heel andere orde dan de drugsoverlast, zoals die zich in Terneuzen voordoet. „Er is wel eens gesuggereerd dat het drugstoerisme richting Terneu zen mede oorzaak is van de proble men in Zelzate, maar dat waag ik te betwijfelen. Daar is het een com binatie van drugs, alcohol en ge- weldadigheid." Het gemeentebestuur van Zelzate wordt al maanden overspoeld met klachten van inwoners over vanda lisme, alle mogelijke vormen van overlast en daarmee een stijgend gevoel van onveiligheid. De proble men concentreren zich rond de ca fés op de Grote Markt. Vooral in de nacht van vrijdag op zaterdag loopt het de spuigaten uit. Hang jongeren en drugsgebruikers groe peren zich rond de nachtwinkels, vernielen auto's, stelen fietsen en Caféterras in Zelzate. Hangjongeren en druggebruikers veroorzaken weke lijks grote overlast rond de cafés van Zelzate. foto Peter Nicolai bedreigen voorbijgangers soms met messen of zelfs pistolen. De politie moet wekelijks verschillen de keren ingrijpen. Substituut-pro cureur B. Baeyens uit Gent heeft de horecaondernemers opgeroe pen samen met de politie, de ge meente en de buurtbewoners naar oplossingen te zoeken. Maar de ho reca stribbelt tegen. De uitbaters vinden dat ze ten onrechte wor den gedupeerd door het raadsbe sluit. Ze spreken van broodroof en waarschuwen dat, als de jongeren voortaan om één uur de straat op worden gestuurd, de ellende nog veel groter zal zijn. Ze stellen ook vast dat de problemen zich vooral op straat voordoen en niet in de ca fés. De ondernemers hebben zich inmiddels verenigd en houden een petitie achter de hand. hoek - Zaterdag 12 mei wordt in Hoek de Tiende Dag van de Mu ziek gehouden. Die begint overi gens vrijdagsavonds al met een ge varieerd programma van klassieke en lichte muziek in de Protestant se kerk. Aanvang: kwart over ze ven. Zaterdagmiddag om twee uur begint het straatfestival voor de jeugd op en rond de Markt en is er een muziekroute uitgestippeld, waarbij het publiek op verschillen de locaties velerlei soorten muziek kan beluisteren, uitgevoerd door koren en tal van muziekgezelschap pen. Op het Molenplein treedt jong Axel op. Om vier uur sluit harmonie ENZK en een groep ac cordeonspelers het middagpro gramma af 's Avonds is er in Vremdieke een concert van De leugd van Toen. In het dorpshuis wordt dan een muziekquiz gehou den en zijn er optredens van Car- lie Reubens en RRRAAARRR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 128