Meningen Foutieve informatie: het is niet minder dan rampzalig voor een krant. Zeker als die informatie ten onrechte mensen, bedrijven of instellingen in een kwaad daglicht stelt. Zo'n ramp overkwam de PZC vorige week. In de raadsvergadering van Noord-Beveland werden donder dagavond vragen gesteld over de inkomsten uit toeristenbelasting. De antwoorden vestigden de aan dacht op een groot recreatiebedrijf in de gemeente. In de wandelgan gen viel de naam Roompot Recrea tie. In en om de raad werden te vens termen gebezigd als 'verge ten' overnachtingen en dat er 'ge schikt' was. Bij een journalist gaan in zo'n geval alle bellen rinkelen. Navraag vrijdag leek te bevestigen dat er iets mis was. Omdat de krant ervanuit gaat dat een partij die van iets wordt beschuldigd in staat moet worden gesteld weer woord te bieden, werd Roompot Recreatie om een reactie gevraagd. Het bedrijf gaf te kennen altijd keurig toeristenbelasting te beta len. Maar de overige bronnen van de krant hielden hun verhaal staande. Internet is grenzeloos s* sftm tik uhs Redactie PZC gaat in de fout UTOBAMN /hlggeh UNS tem pAsf ma PZC Zaterdag 5 mei 2007 1 1 De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl Op basis van deze informatie ont stond het gewraakte artikel, waar in werd gemeld dat Roompot Re creatie fouten heeft gemaakt met de toeristenbelasting. Kop en arti kel spraken van het achterhouden van toeristenbelasting, het niet op geven van overnachtingen en het treffen van een schikking over meerdere jaren. Allemaal onjuist. Het is niet verwonderlijk dat het bedrijf daarop meteen een advo caat inschakelde. Want de werke lijkheid was onschuldig. Tot deze conclusie had de redactie na wat meer onderzoek ook moeten ko men. In zo'n geval passen slechts veront schuldigingen en een grondige rechtzetting. Dat gebeurt vandaag op de voorpagina. Dus pas een week na de foutieve berichtgeving. Die vertraging zit 'm mede in de wens van Roompot Recreatie dat rectificatie in een gelijke editie van de PZC gebeurt, in dit geval in de zaterdagkrant. En voorts hebben partijen uitgebreid overlegd om geen fout op fout te stapelen. P" Wie LieB&i 2eciwo mMm mrUNS'^% Ml\F tf&uH AH Vj&SPXZICPeN AACÖZ In ie /Hf2& muhut ijHO ^chjoHe UNp$Au<ë£P£NAToC2^ DIE N- SIES6N UH0FÜH7K, In Nederland worden slachtoffers minder beschermd dan daders. Een Vlissingse vrouw richtte dit verwijt tot de krant. De naam en toenaam van het slachtoffer wor den vermeld, terwijl over de identi teit van de dader niets bekend wordt gemaakt, zei ze. Is die veron derstelling juist en valt dit inder daad de 'traditionele' media te ver wijten? De Raad voor de Journalistiek heeft recentelijk een leidraad vast gesteld over de maatschappelijke verantwoordelijkheid van de jour nalist. Over privacy meldt de Raad: „De journalist zal de privacy van personen niet verder aantas ten dan in het kader van zijn be richtgeving redelijkerwijs noodza kelijk is." En ook: „In publicaties over ernstige misdrijven dienen de tails van het misdrijf te worden weggelaten, indien voorzienbaar is dat zij extra leed toevoegen aan het slachtoffer of diens naaste fa milieleden en de details niet nood zakelijk zijn om de aard en de ernst van het misdrijf, dan wel de gevolgen ervan weer te geven." In formatie ligt snel op straat. Op journalisten wordt een beroep ge daan om terughoudend met dit soort ethische kwesties om te gaan. Van vakmanschap wordt uit gegaan. Maar hoe ging bijvoorbeeld de tra ditionele media om met het nieuws dat een jongen was neerge slagen op een schoolplein in Alk maar. De PZC meldde de naam en leeftijd van het slachtoffer, Gerd Nan van Wijk en de naam van de school. De berichtgeving was vrij afstandelijk. Over de vermoedelij ke dader berichtte de PZC dat het om een 17-jarige Alkmaarder ging die geen leerling van de school was. De Telegraaf ging een stap verder. Die krant bracht de naam van het slachtoffer naar buiten, de voornaam van de dader en plaats te een foto van hem met een balk je over de ogen. Ook verzamelde de krant veel details over de ver moedelijke oorzaak van het ge vecht en schreef over zijn vrien den- en familiekring. Het was niet moeilijk om informa tie over beiden te vinden. Op inter net werd heel snel meer dan een bescheiden inkijkje gegeven in het dagelijkse leven van de twee jon gens. Speciale sites, ook de vriendensite hyves van Gerd Nan werd ge bruikt als condoleancesite. In de virtuele wereld geldt geen leidraad en vervaagt gemakkelijk de grens tussen het publieke en persoonlij ke domein. Het is een nieuwe reali teit voor dader en slachtoffer. De hang naar Zeeland blijft. Ook voor de wereldzeeuwen die al jaren in het buitenland verblijven. Jan Kokelaar is zo'n wereldzeeuw. Hij woont met zijn vrouw al meer dan 40 jaar in het buitenland. Maar toch, als er bericht komt uit Zeeland, dan reageert hij. Want je afkomst moet je nooit verge ten of verloochenen. „Ik ben een geboren en getogen Vlissinger, zoon van Katje Koke laar", schrijft hij aan de PZC. Katje was een bekende voetballer van de VC Vlissingen in de jaren '20 en '30. Zo introduceert Jan Koke laar zichzelf De 'zoon van' ziet de PZC als een onontbeerlijke bron van nieuws voorziening 'waar je gewoon niet buiten kan en die er mede voor zorgt dat er een band blijft bestaan met mijn geboorteland en stad'. „Met Vlissingen dus, waar ik nog steeds heel erg gesteld op ben." Jan Kokelaar en zijn vrouw Emmy Voorhorst verhuisden jaren gele den alweer naar Engeland, waar het echtpaar een dochter en zoon kreeg. Kokelaar veranderde van werkgever en werd overgeplaatst naar Rio de Janeiro in Brazilië en later naar Valparaiso in Chili waar het echtpaar en hun zoon nog wonen. „Onze dochter en veel familie wonen in Vlissingen", schrijft hij. „Wij hebben geleerd dat je je afkomst niet moet vergeten. Maar je moet natuurlijk ook weer niet proberen om op Hollandse wijze te blijven leven in het buitenland en de lokale gebruiken te negeren. Want dan heb je binnen de kortste keren heimwee en is de Tol er snel vanaf om in het buitenland te wonen." „We halen nieuws over Nederland uit tijdschriften en kranten. Vaak bellen we ook naar Holland en de laatste jaren volgen we nieuws over Nederland natuurlijk via internet." De Kokelaars lezen dagelijks de PZC op internet, met speciale be langstelling voor Walcheren. „Het prettige van de lokale krant is dat je lokaal nieuws leest dat het wereldnieuws niet haalt. De lekke re nieuwtjes over Zeeland lezen we in de PZC en nergens anders. Dat zijn de berichten waaraan eigenlijk alleen de lokale bevolking wat heeft en wij dus ook." Maar waarom lezen zij dan als niet-lokalen de PZC? Door de krant te lezen 'houden ze voeling met de Zeeuwse samenleving' en we ten ze wat er leeft in Zeeland. „Dat is voor ons verreweg het voor naamste doel om de PZC elke dag even te lezen." Een van zijn favoriete rubrieken is de Zeeuwse Almanak. „Heerlijk die korte verhaaltjes en een ware verademing tegenover de zware en taaie politiek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11