Kanker houdt boksster in wurggreep PZC KA! GEZOCHT w. Squashteams Oranje in finales EK 'OR PZC Zaterdag 5 mei 2007 149 Esther Schouten (29) levert strijd op leven en dood. door Marco Knippen hoorn - Als beroepsboksster draait ze voor een gevecht normali ter haar hand niet om. De strijd op leven en dood die Esther Schouten momenteel voert, was ze liever uit de weg gegaan. Al be tekent dat geenszins dat de 29-jari- ge atlete uit Hoorn zich zonder slag of stoot gewonnen geeft. Hoe wel lymfeklierkanker haar in een wurggreep heeft genomen, is de overlevingsdrang ongetemperd. De onheilstijding dateert van 22 maart. Op die bewuste donderdag middag kreeg Esther Schouten te horen dat kwaadaardige gezwellen zich in haar lichaam hadden genes teld. De boodschap kwam hard aan, maar gaf tevens antwoord op de vraag die haar al langer kwelde: Wat heb ik onder de leden? Eigen lijk sinds haar verloren wereldtitel gevecht op 24 november 2005 werd Schouten met fysieke mal heur opgezadeld. „In de ring adem de ik destijds zwaar, alsof iemand m'n strot dichtkneep." Vanaf dat moment was ze snel moe, miste ze in trainingen het uit houdingsvermogen en het venijn die haar als pugiliste kenmerkten. Een frustrerende zoektocht naar verklaringen sorteerde niet het ge wenste effect. De gang langs (huis)artsen volgde. Bij wie ze ook aanklopte, niemand kon uitsluitsel geven. „Iedereen stond voor een raadsel. Er werd weliswaar veelvul dig vastgesteld dat m'n ijzergehalte te laag was en dat zich ontstekings reacties voordeden, maar de oor Beroepsboksster Esther Schouten heeft lymfeklierkanker. Zij is vastbeslo ten de strijd tegen die ziekte te winnen. foto Marcel Rob/GPD zaak kon niet worden gevonden." Weken en maanden verstreken. Een petscan, waarbij het lijf minu tieus wordt doorzocht, bracht uit eindelijk duidelijkheid. „De uitslag zou een week op zich laten wach ten, maar 's middags kreeg ik al een telefoontje van een arts. Ik kreeg een adrenalinestoot, wist meteen dat ik iets ernstigs man keerde. M'n intuïtie bleek te klop pen, er waren meerdere opgezette kliertjes aangetroffen. Ziekte van Hodgkin luidde de diagnose." Na het ongewenste bericht heeft ze een 'potje zitten janken', om vervolgens haar moeder en vriend in te seinen. Niet haat vader, die zes jaar eerder door darmkanker werd getroffen. „Ik kon het niet, vond het te pijnlijk om hem er rechtstreeks mee te confronteren." Door emoties overmand, was ze volledig de kluts kwijt. „Enerzijds was het een opluchting dat ik wist wat er aan schortte, anderzijds was dit natuurlijk niet wat ik wil de horen." De verslagenheid was van korte duur. De volgende dag had ze een afspraak in het zieken- 'lk had nooit op zoveel betrokkenheid gerekend, ervaar het als bijzonder' huis, enkele etmalen later volgde een beenmergpunctie. In een mum van tijd ging de knop om. Aangejaagd door de statistieken, die uitwijzen dat 80 procent van de Hodgkin-patiënten het redt. Strijdvaardig: „Ik ga niet tot die 20 procent behoren, punt uit." De eerste chemokuur heeft ze in middels achter de rug. Er volgen er in ieder geval nog drie, plus vijf tien bestralingen. „En dan moet ik gewoon schoon zijn." De misselijkheid en botpijnen bant ze zoveel mogelijk uit haar ge dachten, hoe moeilijk dat ook is. En dat ze deze week de tondeuse hanteerde om. het in rap tempo uitgedunde haar te nivelleren, re sulteerde geenszins 'in een traan tje dat moest worden weggepinkt'. „Ik had verwacht dat het enorm confronterend zou zijn, maar het viel me achteraf reuze mee. Met een vriendin heb ik zelfs eerst gek ke kapsels vervaardigd, alvorens het weg te scheren. Ach, en de pruik die ik nu draag, is prachtig. Het heeft me zelfs een nieuwe look gegeven." Noodgedwongen is het boksen naar het tweede plan verwezen. „Het is nu zaak de offers te breng en die nodig zijn om weer beter te worden. M'n verzwakte lichaam moet op mij kunnen rekenen. Straks dient dat weer andersom te zijn." Ze fietst dagelijks, om haar conditie op peil te houden. En slaapt veel, om de broodnodige rust in te bouwen. „Het kost me geen enkele moeite. Wat dat be treft is het lekker om een topsport achtergrond te hebben. De discipli ne zit er ingebakken." Op de piano in de woonkamer staan tientallen kaarten uitgestald. Het zijn die steunbetuigingen die haar kracht geven. Dat haar hoofd sponsor en haar nieuwe promotor Schouten evenmin in de steek heb ben gelaten, beroert haar nog het meest. „Het is een enorme opste ker dat ze onvoorwaardelijk achter me blijven staan." Om dat vertrouwen terug te beta len, is het niet de vraag of maar wanneer Schouten weer de ring betreedt - benadrukt de diva, die door een optelsom van schoon heid en rake klappen een bekende verschijning is geworden. Een sta tus die, door haar mondiale heer schappij, verder werd ingekleurd. „Ooit zal ik weer met een kam pioensgordel pronken. Daar ben ik van overtuigd." riccione - De Nederlandse squash teams zijn al verzekerd van zilver op de Europese kampioenschap pen voor teams. De mannen be reikten gisteren in het Italiaanse Riccione voor het eerst in de histo rie de finale door Frankrijk te ver slaan. De vrouwen haalden voor de vijfde keer op de rij de eind strijd na een zege op Denemarken. De mannen treffen vandaag in de eindstrijd het Engelse team dat Wales in halve finale versloeg. Ook de vrouwen spelen tegen En geland, dat nog nooit verloor en opgaat voor de dertigste titel. Nederlandse karateka's staan met lege handen Bratislava - De kleine, maar kans rijk geachte Nederlandse karatese- lectie staat na de eerste dag van de Europese kampioenschappen in Bratislava nog met lege handen. Al leen Timothy Petersen kwam in de buurt van een medaille. De titel- gegadigden Daniël Sabanovic en Vanesca Nortan moeten, na een te genvallend optreden in hun eigen gewichtsklasse, zaterdag hun heil zoeken in de open klasse. Willem II ziet drie voetballers vertrekken tilburg - Willem ii raakt drie spe lers kwijt. De Tilburgse voetbal club heeft besloten de contracten van Geert den Ouden en Edwin Hermans niet te verlengen. Voorts heeft Cristiano aangegeven dat hij om familieredenen terug wil naar Zwitserland. Den Ouden en Her mans speelden allebei één seizoen bij Willem II. Cristiano werd sinds de winter gehuurd van FC Basel. Ajax slaat bod Valencia op Wesley Sneijder af amsterdam - Valencia Club de Fut bol heeft een bod uitgebracht op Wesley Sneijder. Het bedrag waar voor de Spaanse topclub de mid denvelder van Ajax wil overne men, vindt de Amsterdamse club echter te laag. Dat zegt Martin van Geel, technisch directeur van Ajax. Volgens de Spaanse krant Las Pro- vincias bedroeg het bod twaalf mil joen euro, maar dat ontkent Van Geel. Hoorzitting van Landis is openbaar los angeles - De van dopingge- bruik verdachte Tour-winnaar Flo yd Landis heeft zijn zin gekregen. Zijn hoorzitting voor de arbitrage commissie van het Amerikaanse antidopingbureau (Usada) is half mei openbaar. Het is de eerste keer dat USADA een dopingzaak van een sporter publiekelijk behandelt. „Floyd wil een transparant pro ces", liet de woordvoerder weten. Word vakantiebezorger bij PZC. Dat kan al vanaf mei! Dan heb je geld en tijd om vakantie te vieren! Minimumleeftijd 15 jaar. Kijk voor informatie op www.deleukstebijbaan.nl of bel 076 - 531 23 14 Kandidaat-bezorgers dienen zich bij aanmelding te identificeren Indien van toepassing moet een tewerkstellingsvergunning worden overlegd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 111