Als mensen elkaar willen bezitten gaat het mis Sonja Bakker rui iin m n 111 ynunMij i Architectuur en ruimte in opmerkelijke vormen haar nieuwste boek www.sonjabakkeractie.nl pzc Zaterdag 5 mei 2007 45 Will van Kralingen over haar rol van Ilonka in stuk van Sandor Marai. door Ingrid Bosman den haag - In het nieuwe tv-sei- zoen speelt Will van Kralingen een kordate hoofdinspecteur in de politieserie Flikken. Nu staat de ac trice nog op het toneel als de labie le representante van de Hongaarse bourgeoisie. In Kentering van een huwelijk, naar de gelijknamige ro man van Sandor Marai, is ze de ob sessieve Ilonka, die haar echtge noot verliest aan dienstmaagd Ju- dit. De voorstelling is dinsdagavond te zien in de Stadsschouwburg Mid delburg (20.00 uur). Wat is de grootste attractie van dit stuk? „De taal. Wat Marai zegt. Het wordt vaak vergeleken met Gloed, dat Ursul de Geer eerder voor to neel bewerkte. Sommigen vinden dat spannender, vanwege het ver haal. Dit is meer een boek dat wordt verteld. Maar de taal is zó wonderbaarlijk mooi. Er zitten ge dachten en overpeinzingen in die je raken, zeker als je op een leeftijd bent als ik. Maar zelfs mijn zoon van achttien bleek hele zinnen te hebben onthouden." Het stuk gaat ook over eenzaam heid? „Het laat die heel mooi zien. De eenzaamheid van de mens, die er ook is. Je kunt de ander niet ten diepste kennen. Als mensen elkaar willen bezitten, zoals Ilonka Peter totaal wil bezitten, dan wordt het benauwend en gaat het mis. Je moet elkaar verrijken, niet verar men." Het gaat met twee huwelijken mis. Ook met dat van Peter en zijn vroe gere minnares judit. „Ja, maar Peter zegt dat hem dat niet eens raakt. Hij wordt er niet sentimenteel van. Uiteindelijk heeft Peter rust en vrede gevon den in zijn eenzaamheid. Ervaart hij het als een bevrijding om met zichzelf te zijn." Is dat mogelijk? „Het zou mij niet liggen, ik hou van veel mensen om me heen. Maar ik moet ook denken aan Chi nese monniken die zich afzonder den om in eenzaamheid te ster ven. Zoals de indianen de bergen in trokken. Misschien is het wel een heel mooie, natuurlijke ma nier om afscheid van het leven te nemen. Je hoeft aan niemand ver antwoording af te leggen. Maar, zo als Peter zegt, misschien is het ook wel laf Omdat je je niet helemaal durft te geven. Eigenlijk zou je die rust en vrede in jezelf moeten vin den voordat je met iemand anders kunt zijn. Wat opvalt is dat u het meer over Peter heeft dan over Ilonka. (lacht) „Dat komt eigenlijk door dat het stuk vooral is bewerkt van uit het gezichtspunt van Peter. Het zijn ook vooral zijn overdenkin gen. Hij en Ilonka verliezen ook een kind, maar dat komt eigenlijk vrij snel voorbij. Als ik het als vrouw bewerkt zou hebben was dat anders geweest. Je proeft bij Ilonka een ontzettende eenzaam heid, Peter suggereert dat ze zelf moord heeft gepleegd en eerlijk ge zegd zou me dat niet verbazen. Die berusting van Peter heeft ze ze ker niet. Mij maakt het altijd erg verdrietig." 1 1 luwtii m A 9 1 Verwantschap door architectonische vormen. foto Marijke Folkertsma Will van Kralingen door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Hoe divers het werk van beeldend kunste naars Ruth van de Pol en Elt de Boer ook is, de expositie ervan bij Galerie/atelier Jan Eikenaar in Burgh-Haamstede getuigt van eni ge verwantschap. Ruimte en vooral architectuur blij ken voor beide exposanten belang rijke inspiratiebronnen. Van de Pol dwingt de beschouwer met haar schilderijen eens met andere ogen naar lijnen en vlakken te kijken. Tijdens wandelingen verzamelt zij objecten en geluiden in haar geest en transformeert die later achter haar schildersezel in een 'andere werkelijkheid'. Dat resulteert afwisselend in con crete of meer associatieve beelden. De invloed van het rivierenland schap in haar omgeving blijkt uit het overgrote deel van haar werk. Elt de Boer maakt bouwsels in keramiek. Hij creëert gestileerde vormen van monumentale torens. Vaak hebben ze ombuigende spit sen als gaan ze gebukt onder de tand des tijds. Daarnaast visueliseert hij de be schutting die eenvoudige bouw werkjes de mens kunnen bieden. Ook toont hij de vergankelijkheid van stenen en de noodzaak muren soms te stutten. Expositie Galerie/atelier Eikenaar, t/m 3 juni, do-za. en laatste zon. van de maand 13.00 - 17.00 uur. H 9 nu exclusief gesigneerd via uw dagblad verkrijgbaar! SlJPER V N w i j- a A J Sr A h '-A Ga naar www.sonjabakkeractie.nl en bestel vandaag nog, om voor 13,95 (exd. 3,- verzendkosten) gegarandeerd als één van de eersten een gesigneerd exemplaar in huis te hebben! 'Zomerslank met Sonja' komt tegemoet aan de wens om, met de zomer in het vooruitzicht, nog wat extra gewicht kwijt te raken. Speciaal voor deze uitgave heeft Sonja vier nieuwe weekmenu's samengesteld en 25 nieuwe recepten met zomergerechten. Daarnaast zijn in dit boek veel tips opgenomen die van de vakantie - met allerlei culinaire verleidingen - een onbezorgde'tijd maken waarin het genieten voorop staat! Stel uw vraag aan Sonja Bestel vandaag nog en maak gebruik van de unieke mogelijkheid om uw dieetvraag persoonlijk aan Sonja te stellen. Kijk voor meer informatie op www.sonjabakkeractie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 107