Hydro Meteo Centr Een zwaluw wordt blij van m Ze nemen zelfs hele bouwkranen weg 4 2 Zaterdag 5 mei 2007 PZC PETER BROUNTS VRAGEN AAN Wie zich in Groningen schuldig maakt aan 'decibellenterreur' kan rekenen op een fikse boete en eventueel inbeslagname van de ge luidsapparatuur. Sinds februari zijn 337 mel dingen van geluidsoverlast binnengekomen. Naam: Peter Brounts Leeftijd: 64 Woonplaats: Vlissingen Beroep: gepensioneerd door Ondine van der Vleuten Landelijk gezien heeft één op de vijf mensen last van geluidsoverlast. In de zomer speelt het probleem sterker, omdat mensen dan meer buiten gaan le ven. Ervaart u geluidsoverlast als een probleem? Ik woon bij de boulevard. Op mooie zomeravonden en in de weekein den worden daar de auto's uitgelaten en dan móet de geluidsinstallatie op volle kracht draaien. Ik hoor ze aankomen bij het Wooldhuis, dreu nen bij de Westpoortflat en als ze dan bij mijn flat komen, staan de ra men te trillen in hun sponningen. De politie in Groningen constateerde dat ergernis over geluid vaak ontaardt in geweldsdelicten. Natuurlijk. Nederland is een mierennest, we leven dicht op elkaar. Dan moet je rekening met elkaar houden. Dagelijkse geluidshinder roept agressie op, of minstens irritatie. Ook ik erger me buitengewoon aan mensen die menen anderen te moeten laten meegenieten van hun fan tastische muziekkeuze en geluidsinstallatie. Dan heb ik het niet alleen over auto's, maar ook over het strand, waarop men elkaar met draagbare radio's het leven zuur maakt en over appartementengebouwen met bal kons vlak naast elkaar. Zou het niet zo kunnen zijn dat er geen kwaad achter zit, dat de 'boosdoe ners' anderen echt mee willen laten genieten, in de overtuiging dat het mooie muziek is? Nee, dat denk ik niet. Het is meer van 'kijk mij eens, wat een geweldige installatie ik heb' en daarnaast gewoon egoïsme. Simpelweg geen reke ning houden met anderen. Vindt u dat de Zeeuwse politie in navolging van Groningen dit soort geluids overlast hoger op de prioriteitenlijst zou moeten zetten Jazeker. Kijk, als er eens een festival is en je hoort dan geluid, het zij zo. Dat hoort bij dat festival en dat geeft niets, vind ik. Maar het is anders als je op de boulevard staat te praten of op een terrasje zit en het ge sprek wordt onmogelijk doordat iemand luidruchtig voorbijkomt. Ik heb op zichzelf geen bezwaar tegen schitterende geluidsinstallaties maar belast daar niet de hele samenleving mee. De openbare ruimte is niet de plek om die weelde ten toon te spreiden. Ga dan naar een weiland. Bouwplaatsen en wegwerkzaamheden paradijs voor dieven. door Frank Balkenende GOES - Deze week nog. Twee tril platen gestolen in Baarland. Waar de: tienduizenden euro's. Zo wordt er in Zeeland elke week een aannemer of wegenbouwer be roofd van zijn spüllen. Een bouwplaats is een luilekker land voor dieven. „We krijgen elke week wel een aangifte", zegt een woordvoerster van de politie Zee land. Over de omvang van jaarlijk se schade in de provincie, heeft ze geen cijfers. Landelijk verdwijnt er voor 114 miljoen euro (2006) van bouwplaatsen, stelt Bouwend Ne derland, de koepelorganisatie van bouwbedrijven. De dieven zijn hondsbrutaal. Jat ten 's nachts gewoon achttien, zware stalen rijplaten van een bouwterrein (Oostdijk, oktober 2006). Dan moet je minimaal een flinke vrachtwagen met kraan in zetten. Bij Rasenberg Wegenbouw BV we ten ze er alles van. De Zeeuwse rayonmanager J. Mol heeft al wat akkefietjes meegemaakt. „Neem Het Hydro Meteo Centrum werkt in stilte. De voorspellingen van water, wind en weer zijn van belang voor stormvloedkering, scheepvaart en waterbeheer. door Rinus Antonisse Hier gaan over het tij de wind, de maan en wij. De dichtregels van Ed Leeflang staan op een bescheiden bordje bij de storm vloedkering Oosterschelde. Ze zijn minstens zo goed op hun plaats bij het Hydro Meteo Centrum (HMC) van Rijkswaterstaat Zee land in Middelburg. De waterloop- kundigen en weerkundigen van het HMC volgen inmiddels 25 jaar de bewegingen van water, wind en weer in de Delta. Aanleiding voor de oprichting is de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Er ontstaat grote behoefte aan nauwkeurige en meerdaagse voorspellingen over het weer, golfslag, water stand, stroming en zoutgehalte van water en wind. Nodig om het revolutionaire ontwerp van de ke ring in de woelige monding van de Oosterschelde te kunnen uit voeren. Het is precisiewerk en het inpassen van de onderdelen kan al leen als water en weer meewer ken. Zo gaan een kwart eeuw geleden de hydrologen van Rijkswaterstaat en de meteorologen van het KN MI nauw samenwerken. Nu is het HMC onderdeel van de meet- adviesdienst van Rijkswaterstaat Zeeland en zitten de meteorolo gen sinds 2001 in De Bilt. Hoewel de stormvloedkering nog altijd een belangrijk onderdeel uitmaakt van het werk, zijn de taken allengs uitgebreid, vertellen Kees Nederlof (sinds 1986 bij het HMC) en Adrie Beuns (sinds 1982 bij het HMC). Ze zijn grofweg te verdelen in wa- terkeren (Oosterscheldekering, voorspellingen voor dijkbewa king), waterbeheer (peilbeheer ver schillende zoute en zoete meren in de Delta) en scheepvaart (water standen). „We zijn leverancier van informatie aan verschillende werk velden", vat Nederlof samen. Van af het begin in (semi-)continu- dienst. Alleen in het weekeinde en op feestdagen niet 's avonds. Tenminste, als het weer dat toe laat. Bij een waterstandsverwach- ting van 2,50 meter +NAP bij meet punt Roompot-Buiten wordt over geschakeld op volcontinudienst. De mensen van het HMC zijn dan voorbereid voor het geval het be- slisteam voor het gebruik van de kering opkomt (bij 2,75 meter +NAP). Het zekere voor het onze kere nemen, want hoewel de voor spelmodellen steeds verfijnder worden, gedraagt de natuur zich dikwijls grillig. bijvoorbeeld de aanleg van de ge luidswal in Souburg. Wij zetten daar de boel af met verlichte pij len. Drie sloten erop. Toch zijn vijf zes keer in een weekend de ac cu's en het aggregaat gestolen. Maar als die pijl niet werkt en er gebeurt een ongeluk, ben je als aannemer wel aansprakelijk." Bouwbedrijf Van de Linde in Kloe- tinge raakte onlangs de vers aange legde koperen leidingen in een huis in Bergen op Zoom kwijt. „Al les eruit gerukt", zegt woordvoer der E. Damen. Koper is in trek nu de prijzen hoog zijn. Bedrijven proberen zich te wape nen tegen de diefstallen. Materiaal op het laatste moment naar de bouwplaats, anders 'ben je het ze ker kwijt'. Machines mee naar huis, spullen in een afgesloten con tainer. Toch is het dweilen met de kraan open. „Ze nemen zelfs bouwkra nen weg", weet directeur schade M. Schroever van ZLM Verzekerin gen in Goes. 'Ze' zijn vermoedelijk criminele bendes. Bouwen Nederland hoort geluiden dat gestolen waar op duikt in Afrika en Oost-Europa. Maar ook onderaannemers en buurtbewoners stelen soms. Het HMC houdt de waterstanden nauwlettend in de gaten, foto Ruben Oreel „Ondanks het gebruik van water loopkundige modellen blijft het maken van een hoogwaterver wachting lastig", zeggen Nederlof en Beuns. „Laat je de modellen hun gang gaan dan zit je soms aan de hoge kant. Voor de eerste uren van een verwachting, van 0 tot zo'n 12 tot 18 uur vooruit, kun je er als hydroloog nog best wat aan verbeteren. En dat zijn juist de kri- tische uren als er een extreem hoogwater voor de deur staat." Ze geven aan dat het ondanks alle eigentijdse technieken toch men senwerk blijft. „De modellen zijn wel meer gewicht in de schaal gaan leggen. Zeker als je verder dan 24 uur vooruit wilt kijken." De HMC-ers zitten er voor het fij ne afstemmen van de gegevens. „Ook al heb je automatische pro cessen, dan moet je ze wel goed be waken." Met enige afstand en hu mor zeggen ze er zelf over: 'Voor spellingen zijn gebaseerd op fei ten, voorspellingen op een glazen bol'. Het centrum wordt door dertien medewerkers bemand: zes hydrau- lici voor het maken van verwach tingen (in overleg met het KNMI), vier meetnetbeheerders en drie mensen voor advies en studie (on der meer toegepast onderzoek wa ter, van belang voor de scheep vaart). Nederlof en Beuns maken zich geen zorgen over de toekomst. „In onze werkvelden zijn allerlei bewe gingen aan de gang en we houden een hele klus aan de stormvloedke ring." Het HMC is altijd een dienst op de achtergrond geweest. „Op de voor grond treden is ons niet eigen", verklaart Beuns. Het is al heel wat dat er vanwege het 25-jarig be staan een boek is samengesteld: Weer, wind en water in beweging. „Er is toch sprake van iets bijzon ders. We zijn ontstaan tijdens de Deltawerken, daarna naar Rijkswa terstaat Zeeland gegaan en er is nog een aantal medewerkers van het eerste uur. We vonden het de moeite waard de geschiedenis in een boek vast te leggen." Nederlof en Beuns zijn content met het resultaat. Vooral voor de mensen die op een of andere wij ze van doen hadden met de activi teiten van het HMC is het verle den nauwgezet beschreven. „Het is eigenlijk een kroniek geworden", stelt Beuns. Ze zijn blij met de foto's in het boek, gemaakt door leden van de foclub van Rijkswaterstaat. De op lage is vijfhonderd exemplaren en het boek is bestemd voor (oud-)medewerkers en relaties. Zeeuws Landschap biedt onderdak aan bedreigde vogelsoort. door Ondine van der Vleuten WILHELMINADORP - Zwaluwen bou wen hun nest van balletjes mod der. Nu het al 42 dagen niet meer flink heeft geregend, kunnen de vogels bijna nergens meer nestma teriaal vinden. Hoog tijd om een handje toe te steken, vindt Chiel Jacobusse van Het Zeeuws Land schap: „Gooi eens een emmer wa ter leeg of zet een schotel met modder op een wat afgelegen plek je, liefst in de buurt van een nestel plaats." De Belgische Vogelbescherming sloeg afgelopen week al alarm en repte van half afgebouwde, verla ten nesten. Maar in Zeeland was het een week geleden feest: een medewerker van Het Zeeuwse Landschap merkte zwaluwnesten op onder de dakgoot van het voor malige proefstation voor de fruit teelt in Wilhelminadorp. Onmid dellijk werd besloten het schilder werk uit te stellen tot september. Jacobusse: „Zwaluwen staan op de rode lijst van bedreigde vogelsoor ten. Hun basisvoedsel bestaat uit muggen en die zijn er steeds min der, maar ook nestgelegenheid wordt steeds schaarser. Zwaluwen nestelen onder overstekende witte dakranden, bij voorkeur op het zui den." Precies de omstandigheden die ze bij het proefstation vonden. Volgens Jacobusse hebben momen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 104