Dagboeken Reagan ademen nostalgie Amerikaans Congres weigert geld te steken in raketschild Beheersing Engels is niet Sarkozy's sterkste kant 8 Vrijdag 4 mei 2007 PZC Geschriften vergroten aanzien van voormalig president van VS. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Hoe meer de popu lariteit van president Bush daalt, hoe groter de nostalgie naar een van zijn voorgangers, Ronald Rea gan. De 40ste president heeft een status die Bush Sr. en Jr. nooit zul len bereiken. De via het tijdschrift Vanity Fair geopenbaarde delen uit de dagboe ken van Reagan zullen de wee moed alleen maar aanwakkeren. Uit de aantekeningen, die deze maand in boekvorm op de markt verschijnen, rijst het beeld op van een ideale leider: standvastig, hard werkend, verstandig en humoris tisch. Het is niet uit te sluiten dat Reagan tijdens het schrijven - wat hij acht jaar lang zeer trouw deed - het publiek in zijn achterhoofd had. Het presidentschap was niet veel anders dan het acteurschap, liet hij zich ooit ontvallen. „Alleen 'President is als een soort acteur, alleen mag ik nu het script schrijven' mag ik nu het script schrijven." De in Europa vaak geridiculiseerde Reagan leek in elk geval te genie ten van zijn tijd in het Witte Huis. Zijn rotsvaste overtuigingen droe gen daar waarschijnlijk aan bij. De grote lijnen bleven altijd hetzelfde. In het binnenland gold: minder overheid, meer markt. In het bui tenland was het zaak de Sovjets klein te krijgen. Over de details liet Reagan zich graag adviseren, waarbij hij soms snedige observa ties noteerde over zijn onderge schikten. Bijvoorbeeld over minis ter van Buitenlandse Zaken Al Haig: „Het is verbazingwekkend hoe helder hij kan zijn over com plexe internationale zaken en tege lijkertijd volkomen paranoïde over de mensen waarmee hij samen moet werken." In zijn dagboeken lijkt Reagan te genieten van zijn in ternationale imago van schietgrage cowboy. Zo merkt hij op dat de Sovjets er van overtuigd zijn dat PARIJS - Hoewel Franse jongeren steeds beter Engels spreken en dat ook graag laten horen, blijft de taal voor veel Fransen een struikel blok. Ségolène Royal en Nicolas Sarko- zy, die zondag in de tweede ronde van de verkiezingen tegen elkaar strijden om het presidentschap, zijn op dat gebied goede vertegen woordigers van hun volk. Op internet circuleert van beiden een kort fragment. Royal, die een zomer au pair was in Ierland, is daarop te horen met een zwaar accent en maakt drie fouten in 37 seconden. Sarkozy spreekt nog onzekerder. „I run. This morning. In Central Park. With T-shirt firefighters", is de vol zin die hij ooit tegen een brand weercommandant in New York zei. Sarkozy geldt in Frankrijk als groot Amerika-liefhebber, maar is altijd zwak geweest in Engels. Voor zijn ontmoeting met de Ame rikaanse president Bush vorig jaar heeft Sarkozy volgens Le Figaro de hele zomer iedere dag een uur En gels gestudeerd. Intussen heeft de centrumkandidaat Francois Bay rou, die in de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen 18,6 procent van de stemmen behaal de, gisteren interview met Le Mon de een verkapt stemadvies gege ven voor de socialistische Royal. Hoewel hij niet expliciet opriep op Royal te stemmen, zei Bayrou wel dat hij niet kiest voor Sarkozy, om dat die 'riskeert de scheuren in de maatschappij te verergeren'. Ronald Reagan hij Rusland zal binnenvallen. „We moeten hen duidelijk maken dat niemand hier zulke plannen heeft. Wat hebben zij nou wat ook maar iemand zou willen hebben?" In rapporten van inlichtingendien sten leest de president ook dat de Cubaanse leider Fidel Castro zich grote zorgen maakt naar aanlei ding van Reagans aantreden. Ontwapenend is ook zijn beschrij ving van een diner bij een staatsbe zoek aan China. „We hebben het advies opgevolgd van Dick Nixon: niet vragen wat het is, gewoon doorslikken. Een paar dingen heb ik toch naar de rand van mijn bord geschoven." Het grootste ver schil tussen de huidige president en Reagan blijft het succes. Reagan kreeg de Sovjets op de knieën door ze in een waanzinnige wa penwedloop te dwingen. De Sov jet-Unie was voor hem simpelweg 'het imperium van het kwaad'. Bouw van omstreden systeem in Polen en Tsjechië in gevaar. NEW YORK - Er is geen geld voor de bouw van een omstreden Ame rikaans antiraketraketsysteem in Polen en Tsjechië. Een commissie van het Amerikaanse congres heeft unaniem geweigerd er in 2008 geld voor vrij te maken. In Polen en Tsjechië roept het sys teem verzet op. Rusland heeft ge dreigd tegenmaatregelen te nemen als het systeem er echt komt. Bin nen de Navo zijn stemmen opge gaan het Amerikaanse systeem in Navo-plannen mee te nemen. Washington voelt daar echter niets voor. De VS willen het systeem inzetten tegen raketten uit Noord-Korea en Iran. In Polen zouden tien antira- ketraketten moeten komen. Het bijbehorende radarsysteem moet in Tsjechië neergezet worden. De regeringen van Polen en Tsjechië zijn bereid dat onder voorwaarden te accepteren. Onderhandelingen met de VS zouden nog dit jaar af gerond moeten worden. Het systeem zou tussen 2011 en 2013 operationeel moeten zijn. Moskou meent dat het systeem te gen Rusland is gericht omdat Noord-Korea en Iran helemaal geen raketten hebben die de- VS en Europa kunnen bereiken. De Amerikaanse regering bood Rus land onlangs aan mee te doen met het systeem. Moskou wees dat af Een zegsman van het agentschap dat in de VS gaat over raketverdedi ging stelde dat zijn instantie het Congres blijft informeren over de noodzaak van het systeem. In Praag reageerde een woordvoer der van regeringspartij De Groe nen verheugd. „Het laat zien dat Republikeinen en Democraten in de VS het systeem niet steunen, zoals vele politici in dit land al tij den beweren." Hongerige gieren in Spanje vallen vee aan URGOS - Hongerige gieren hebben in het noorden van Spanje vee aan gevallen. In een geval wisten circa honderd vale gieren een koe en haar kalf te doden. Volgens de au toriteiten in de provincie Burgos is er al maanden sprake van overlast door de vogels, die steeds agressie ver worden. Kern van het pro bleem is dat de gieren steeds min der karkassen van overleden die ren kunnen vinden. Ontbossing Indonesië gaat in recordtempo AKARTA - De ontbossing heeft in Indonesië het hoogste tempo ter wereld. In de periode van 2000 tot 2005 verdween elk uur 150 hectare bos, zei milieuorganisatie Green peace gisteren. „Voor een volgende generatie Indonesiërs zal waar schijnlijk helemaal geen bos meer zien." Het dubieuze record wordt opgenomen in het Guinness Book ofWorld Records. Vertrek prins Harry naar Irak uitgesteld LONDEN - Prins Harry gaat later naar Irak dan zijn kameraden. Dat heeft het Britse leger om veilig heidsredenen besloten. Maandag besloot de chef van de Britse gene rale staf dat de 22-jarige prins met zijn regiment Blues 8c Royals mee zou gaan naar Irak. Iraakse strijd groepen zouden de prins, klein zoon van koningin Elizabeth en derde in lijn van troonopvolging, graag gevangen nemen of doden. Stemmachine voortaan taboe in Florida MIAMI - Het parlement van de Amerikaanse staat Florida heeft gisteren unaniem een wet aange nomen waarbij stemmachines wor den verboden en het stemmen met traditionele stembiljetten ver plicht wordt gesteld. Florida werd bij de presidentsver kiezingen in 2000 de risee van de wereld toen het er maar niet in slaagde de uitslag te bepalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8