Buitenlar Extreme droogte stelt Italië voor grote problemen Gei» reslpartijen irf dumpzaak! Maar... Alle A-merken voor de allerlaagste prijzen Dat is Sari-Dump. Het enige wat wij dumpen is de prijs! TEGEN INLEVERING VAN DEZE ADVERTENTIE (1 advertentie per klant) C 50,' EXTRA KORTING BIJ AANKOOP VAN EEN BADKAMER VAN MINIMAAL 1500, Nu of nooit! Profiteer tijdens het spectakel van niet één... of twee... maar van drie keer voordeel! 2e Ballonprikaktie met extra kortingen van 3 tlm 10%. 3e Extra kortingen tot 10% aangeboden op bijna alle A-merken, o.a. Grohe, Villeroy Boch en Sphinx keramiek, Hiippe en Wilux etc. 1 PZC Vrijdag 4 mei 2007 7 Vroeger trad de Po in het voorjaar bijna steevast buiten haar oevers. Dat leidde soms ook tot aardverschuivingen. Dit jaar is de situatie totaal anders. In deze lente heeft het water van de rivier een historisch laag peil bereikt. foto cpd Regering overweegt noodtoestand uit te roepen. door onze correspondent Eelco van der Linden pontelacoscuro - Nood of geen nood? In Pontelagoscuro, wat zo veel betekent als 'brug over donker water', overheerst scepsis. Dat het water onder de twee bruggen niet donker is en zich overal grote wit te zandbanken hebben gevormd, is voor Giuliano Poggioli geen re den tot zorg. „Zo heb ik de Po vaak gezien, een paar flinke buien en we zitten weer op niveau. De ri vier is wispelturig", zegt de 45-jari- ge fabrieksarbeider. Zorg om de Po wil hier vooral zeg gen zorg om hoog water. Het zit in de genen. De rivier heeft de faam in enkele uren meters te kunnen stijgen. Het voorjaar was altijd het seizoen van overstromingen en aardverschuivingen. Was, want de trend is nu anders. De meetlat bij het stationnetje van ARNI, een or gaan dat de bevaarbaarheid contro leert, staat droog. Een tweede lat is verder uit de oever geplaatst en geeft aan: 6.40 meter. „We zitten nog anderhalve meter boven het niveau van de Adriati- sche Zee, hier honderd kilometer vandaan", zegt de stationbeheer der. Zoals alle ambtenaren die van daag iets met water van doen heb ben, wil hij zijn naam niet noe men en geen zorg uitspreken. Toch is de Po hier in een week tijd tachtig centimeter gezakt. De ku bieke meters die passeren herinne ren aan rampzalige zomers. Verder stroomafwaarts begint het drink water al zout te smaken. De reflex van de lokale bevolking is die van alle Italianen als de rege ring overweegt de noodtoestand uit te roepen. Men vermoedt een complot. De één meent dat het voorstel dient als alibi voor nog hogere wa ter- en energieprijzen, de ander om omstreden gasinstallaties te kunnen bouwen. Dat er echt spra ke is van een noodsituatie, de na tuur van slag is en er moet wor den ingegrepen, gaat er hier ge woon nog niet in. Verder stroomopwaarts in de enor me elektriciteitscentrale bij Ostig- lia, waar het water van de Po zorgt voor koeling, wordt anders ge dacht. „Ik hoop dat we hier aan het eind van de zomer nog zit- 'Als de kraan bij het Cardameer dicht gaat staan we hier droog' ten", zegt een ingenieur, die zijn naam ook al niet in de krant wil. Hij haalt een velletje tevoorschijn met statistieken en trekt een grijns. „Vorig jaar hadden we een historisch dieptepunt en dan ver wacht je niet dat het een jaar later, maanden eerder, wordt geëve naard." Er staan zes centrales langs de Po. Ze dekken een groot deel van de elektriciteitsbehoefte van het ener giearme Italië. De oudere centra les, zoals die in Ostiglia, zijn afge stemd op waterstanden uit de ja ren vijftig en kunnen niet 'laag scheppen'. „Als de rivier nog 98 centimeter zakt, moeten we stop pen", zegt de ingenieur. Dat is met het vooruitzicht van een snikhete zomer waarin iedereen zijn airco op tien zet, geen leuk vooruitzicht. De regering vreest een 'black out' en wil de Italianen dwingen tot verantwoord energie- en waterge bruik. Er wordt nu al gemord en gewezen naar de overheid zelf, die systemen niet onderhoudt, waar door 41 procent van het getrans porteerde water niet de kraan be reikt. Maar overheid, burgers én in dustrie zijn het er over eens dat dit niets is vergeleken met wat er ver loren gaat in de landbouw, die ze ventig procent van al het water in Italië gebruikt voor irrigatie. En geïrrigeerd wordt er in het Poge- bied. „Maar we zorgen wel voor het eten van de Italianen en be- - langrijke exportproducten als Par mezaans kaas en Parmaham", zegt Giulio Baldo in Bondeno. Zoals al le boeren stelt hij dat er nog ge noeg water is en geeft ook hij zich over aan complotdenken. Maar bij de overkoepelende organi saties staan de seinen wel degelijk op rood. „Het wordt zwaar", zegt Marco Manzalini van de SFIR die de rijstboer Giuseppe Fabbri be zoekt. „Er ligt bijna geen sneeuw in de Alpen, normaal onze water reserve voor de zomer. Het Garda- meer staat extreem laag. Als ze daar besluiten de kraan dicht te draaien", staan wij hier beneden droog." De oude rijstboer hoort het fnet stijgende verbazing aan. Zijn ogen worden glazig als hij verneemt dat een van de boerenleiders die met de regering onderhandelt, voor stelt om de rijstbouw, de grootver bruiker van water, voor een jaar stil te leggen. „Maar dat is ver raad", mompelt hij, wij zorgen voor de risotto, een Italiaanse my the." Het losbarstende onweer brengt Fabbri niet op andere ge dachten. Hij staart naar de scheu ren in de grond die vollopen met water, wetend dat alleen een maand neerslag de zaken echt kan veranderen. In de stromende re gen lijkt hier het eerste slachtoffer te staan van de Italiaanse droogte. Ie Stoomcabine/Whirlpool aktie. Spectaculaire aanbiedingen op de stoomcabines van o.a Riho, Schavis, Wilux, Ri-jo, Villeroy Boch. (bij aankoop van een badkamer van minimaal €2500,-)** Voorbeeldkorting: Kranen Sani-Dump korting 25% Extra leverancierskorting 10% Extra Ballonkorting max 10% I Ruime showrooms met de 85 Badmeubels: o.a.Thebalux, Primabad, Pelipal, Sanijura, Riho, Hagpn, Gebo, Banubad, Detremmerie, Sphinx en Villeroy Boch. 80 Douchecabines: o.a. Hüppe, Sphinx, Sealskin, Kermi, Samo, Riho, NoveltinL Villeroy Boch, PDP en Wilux. 90 Baden: o.a. Villeroy Boch, Sphinx, Riho, Wilux, Hoesch, Ucosan en Wave Design. Sanitair: o.a. Duravit, ideaal Standaard, Laufen, Keramag eh alle series van Viileroy Boch en Sphinx. Kranen: o.a. Hansgrohe, Damixa, Dornbraeht. Borma en alle series van Grohe. Stoomcabines: o.a. Riho, Jacuzzi, Villeroy Boch, Ri-Jo, Wilux en Schavis. Wandr en Vloertegels: o.a. Grespania, Sphinjc en Villeroy Boch. Staat uw merk er niet bij? Vraag er gerust naar... wij kunnen alles leveren!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7