Zeeland Voorzichtige start voor toeristenpas PZC Vrijwilligerscentrale biedt besturen extra scholing aan SCHOUWEN-DUIVELAND SM Grote zoekactie naar duiker 33 25 35 Zilte verrassing Op bommenjacht met de Schiedam Vrijdag 4 mei 2007 Gratis kaart biedt gasten straks steeds meer mogelijkheden. door Martijn de Koning renesse - „U bent de eerste die ik met zo'n ding in mijn bus heb", roept de chauffeur van lijn 134 ver rast uit, wijzend op de Schou- wen-Duivelandpas die zijn passa gier hem laat zien. Oei, dat lijkt zo aan het eind van de meivakantie niet zo'n beste start voor de gratis toeristenpas, die de recreatieonder nemers samen met de gemeente dit seizoen introduceren en waar mee toeristen onder meer een week gratis met de bus mogen. Dat valt best mee, denkt de chauf feur. „Ik heb collega's er wel al over gehoord. Bovendien moeten mensen er misschien even aan wennen." Dat denkt ook Herman van Oost, één van de initiatiefne mers van de pas. „Als onderne mers massaal meedoen, hebben mensen straks echt het idee dat ze allerlei extraatjes krijgen." Inmiddels wordt de pas op zo'n 45 campings, hotels en bungalowpar ken aan de gasten uitgereikt. Dat is tweederde van alle verblijfsplaat sen in de gemeente. Dat wil niet zeggen dat toeristen de pas al voor van alles en nog wat kunnen ge bruiken. Voorlopig lijkt het ding nog het meest op een slecht-weer- kaart. Naast het busvervoer is het bezoek aan de musea in de ge meente gratis, krijgt de eigenaar korting op een toeristenabonne- 1^ De gratis Schouwen-Duiveland- pas voor toeristen biedt nu voor al gratis busvervoer en museum- bezoek. De komende tijd komen daar allerlei voordeeltjes bij. scharendijke - Tachtig sportdui- kers uit België hebben voor zater dag een grote zoekactie op touw gezet naar het lichaam van de ver miste duiker in het Grevelingen- meer. De groep krijgt daarbij hulp van vrijwillige vissers uit Urk, die speciale dregapparatuur hebben ontwikkeld. De vrouw is dinsdagmiddag ver dwenen tijdens een duik naar 26 meter diepte. Uitgebreide zoekac ties van duikers van de brandweer, collega-sportduikers, KNRM, de vrijwilligers uit Urk en de waterpo- litie (met sonarapparatuur) heb ben tot nu toe niets opgeleverd. De zoekactie wordt bemoeilijkt door de grote diepte waarop de vrouw verdween. Duikers kunnen daar maar korte tijd verblijven. ment bij de bibliotheek en kan goedkoper gesport worden bij sportcentra in Zierikzee en Burgh-Haamstede. Niet echt een vertegenwoordiging van het afwis selende aanbod waar Schou- wen-Duiveland zichzelf graag mee aanprijst en ook niet wat je ver wacht als je de voorkant van de pas bekijkt: daarop wentelt een meisje in bikini zich vrolijk door de branding. Daar komt verandering in, zegt Peter van Oost, die net als zijn broer campinghouder is en trekker van de pas. „Binnenkort kunnen mensen er arrangementen mee boeken. Ie moet dan bijvoorbeeld denken aan gratis uitstapjes tij dens een verblijf Verder zijn we met een flink aantal ondernemers in gesprek." Die moeten wel wat wezenlijks te bieden hebben, bena drukt Van Oost. „Niet alleen een tweede kopje koffie gratis." Zijn broer Herman heeft suggesties voor de mooi-weer-attracties: „Strandpaviljoens zouden een gra tis douche aan kunnen bieden. En duikinstructeurs een flinke kor ting." Ondanks het lekkere weer blijken tientallen toeristen afgelopen week al van de pas geprofiteerd te hebben. Een rondje langs de mu sea op het eiland leert dat die dage lijks mensen met kaarten over de vloer krijgen. Bij het Watersnood museum bij Ouwerkerk (vier deze week) en het Goemansmuseum in Dreischor (tien) gaat dat nog voor zichtig. Het Maritiem Museum in Zierikzee is een stuk geliefder. „Al leen vandaag al zijn er veertien mensen met die kaart binnenge gaan", vertelde suppoost Sanny Geelhoed gisteren. „Je merkt dat het aanslaat." Festivals in de regio luiden noodklok Tip? redzzee@pzc.nl Extra steun is belangrijk voor behoud van verenigingsleven. door Melita Lanting zierikzee - De Vrijwilligerscentra le van het Welzijnshuis gaat cur sussen aanbieden aan besturen van verenigingen en non-profit in stellingen op Schouwen-Duive- Iand. „Dan kan je denken aan effec tief vergaderen, spreken in het openbaar, fondsen werven of notu leren", zegt M. van der Graaf van het Welzijnshuis. „Maar misschien is er ook veel be langstelling voor een cursus websi tes bouwen en onderhouden. We willen verenigingen ondersteunen en verder helpen. Het verenigings leven is heel belangrijk en moet be houden blijven." Welke cursussen uiteindelijk aangeboden worden, hangt af van de behoefte. Alle besturen krijgen een enquête toegestuurd met daarin verschillen de mogelijkheden. In principe is het de bedoeling dat de meest ge vraagde cursussen dit jaar worden gegeven. Alles organiseren is niet mogelijk door het beperkte bud get. „Maar we kunnen dan vol gend jaar andere cursussen organi seren zodat iedereen toch aan bod komt." De cursussen organiseren is één van speerpunten van het vrijwilli- gersbeleid voor het komende jaar. De vrijwilligerscentrale (onderdeel van het Welzijnshuis) onderhoudt daarnaast ook de databank voor vrijwilligerswerk. Daarin kunnen (toekomstige) vrijwilligers zoeken naar een leuke functie en de cen trale brengt ook actief mensen bij elkaar. Met enige zorg wordt geke ken naar de ontwikkelingen in Den Haag omtrent de verplichte maatschappelijke stage voor scho lieren, een project waar de vrijwil ligerscentrale actief bij betrokken is. „Wij regelen nu al de stages voor ongeveer 220 kinderen in de bovenbouw havo en vwo en dat is al moeilijk genoeg. Als dat er 600 worden, is dat onmogelijk." Tip? redactie@pzc.nl Ze hadden het gezellig met el kaar, dat gezelschap van Zeeuw se watersporters op dat Zierikzee- se terras. Het ene sterke verhaal werd afgewisseld met het andere en ook de blunders van colle ga-watersporters gingen in gro ten getale over tafel. De zeiler uit Middelburg bulderde het uit van het lachen om het zoveelste staaltje slecht zeemanschap. Op dat moment kreeg een meeuw hoog in de lucht aandrang. Het half onsje gefermenteerd visafval belandde precies in de mond van de Middelburger, die zich daarop kokhalzend naar het toilet spoed de. De moraal: de zee neemt en de zee geeft. Maar alleen aan hen die dat verdienen. Sanny Geelhoed, suppoost van het Maritiem Museum, ziet wel heil in de Schouwen-Duivelandpas. Alleen al giste ren passeerden veertien mensen met de kaart haar kassa. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67