Wemeldinge moet toerist meer mogelijkheden bieden Vissersschepen 'Na elke dag rijst eten hebben we best wel zin in een bord met friet' morgana PROFILINE Mensenredder Frans Naerebout gaat een poosje uit logeren Compleet slapen in Zeeland Museum Goes leidt gratis rond (0113) 671 225 26 Vrijdag 4 mei 2007 pzc B B en W Kapelle willen vooral uitbreiding van dagrecreatie. door Willem van Dam kapelle - De recreatieve mogelijk heden van Wemeldinge moeten beter worden benut. Dat staat in een notitie, waarin het dagelijks ge meentebestuur van Kapelle een eerste aanzet geeft voor een nieuw bestemmingsplan Wemeldinge. In de notitie stelt het college van burgemeester en wethouders de gemeenteraad onder meer voor een onderzoek in te laten stellen naar de manier waarop de gunsti ge ligging van Wemeldinge aan het water kan worden aangegre pen om meer toeristen naar het dorp te lokken. Het college van B en W denkt daarbij met name aan uitbreiding van dagrecreatieve voorzieningen. Ook zou kunnen worden overwo gen het aantal horeca- en pension- bedrijven (Bed Breakfast) uit te breiden. In het huidige bestemmingsplan zijn het Dorpsplein en de oostelij ke kant van de Wilhelminastraat aangegeven als concentratiegebied voor de vestiging van detailhandel, kantoren, horeca en openbare - en bijzondere voorzieningen. In de notitie wordt de suggestie ge daan om ook de Westelijke Kanaal- weg aan te wijzen als locatie waar nieuwe cafés mogen worden geves tigd. Het dagelijks gemeentebestuur streeft een geleidelijke groei van Wemeldinge na. De komende ja ren wordt een aantal open plek ken in het dorp voor woningbouw |T1 De gunstige ligging van Wemel- dinge aan het water moet beter worden benut, schrijft het dage lijks gemeentebestuur van Kapel le in een notitie aan de raad. gebruikt. Op het Amaliaplein is be gonnen met de bouw van 38 wo ningen, aan de Bonzijweg (op het huidige sportveld) is ruimte voor een stuk of dertig woningen, en op het terrein van garage Witte (Westelijke Kanaalweg) liggen mo gelijkheden voor minstens twintig woningen. Daarnaast zijn er in Wemeldinge twee potentiële uit breidingslocaties: bij het Herders hoefje of in de hoek van de We- meldingse Zandweg en de Brouwe- rijweg. Het dagelijks gemeentebe stuur geeft de voorkeur aan het Herdershoefje. B en W zijn zuinig op het monu mentale karakter van de Dorps straat. Daarom wil de gemeente er stren ger op toezien dat bewoners van panden in de Dorpsstraat het fraaie karakter bij eventuele ver bouwingen geen geweld aandoen. De notitie komt maandag 8 mei in de gemeenteraad aan de orde. door Gertjan Vis kuhlna - Het eerste wat opvalt in Bangladesh is de armoede en de benauwde, vochtige hitte. Twee weken geleden is een groep leerlin gen van het Calvijn College, vesti ging Kerkpolder in Krabbendijke, vertrokken. De leerlingen brengen, door middel van presentaties en workshops, kennis over aan de jon geren op de collega-vmbo-vak- school in Kuhlna, in het zuiden van Bangladesh. De eerste indrukken zijn overwel digend. Na een lange vliegreis komt de groep, bestaande uit vijf tien leerlingen, drie docenten, de locatiedirecteur en een begeleider van de christelijke ontwikkelings organisatie Woord en Daad, aan in Dhaka. Vanuit daar vliegen ze naar Kuhlna, waar de school staat. Het verkeer is een chaos. Denise Luteijn schrijft er over in haar dag verslag. „]e ziet riksja's, auto's, bus sen en daarnaast ook mensen op de weg lopen. Alles gaat door el kaar heen, omdat ze geen verkeers regels hebben. Er is veel getoeter op de weg." De schrijnende armoe de in het land maakt indruk. Deni se krijgt er tranen in haar ogen van. „Kinderen van vier of vijfjaar die in prullenbakken graaien." Hollandse namen zijn niet uit te spreken voor de mensen in Bangla desh. Daarom krijgt iedereen een Bengaalse naam. Wat te denken van Mariska, haar nieuwe naam wordt Tuly. Tim is Proloy en Niek wordt Niloy. De kennismaking met de Bengaalse jongeren ver loopt voorspoedig. De Nederlandse leerlingen geven in het Engels presentaties en work shops. Locatiedirecteur D. Janssen is enthousiast. „De jongeren uit Bangladesh zijn één en al aan dacht." Daarnaast is er tijd om de omgeving te zien. Verschillende be drijfjes, een ziekenhuis en een vis- fabriek worden bezocht. De reizen maken indruk „We zien krotten wijken en mensen die nog nooit blanken hebben gezien. Er zitten gaten in de wegen, het werkt met toeteren en remmen." Op Koninginnedag is Mariska Schaefer in een kindertehuis. Ze is vertederd. „De kinderen willen tel kens je hand vasthouden." Rijst krijgt Mariska als ontbijt. In Bang ladesh wordt overigens vooral rijst gegeten en dat wordt toch wat een tonig. „Na elke dag rijst hebben we best wel zin in een bord friet." De avonturen van de leerlingen van het Calvijn College zijn te vol gen op jongeren.woordendaad.nl. Bijzondere expositie van schaalmodellen in Yerseks museum. door Luc Oggel yerseke - Wel eens een stuk of twintig schepen bij elkaar gezien op vijftig vierkante meter? Nee? Dan moet u morgen maar eens een kijkje gaan nemen in het Oos- terschelde Museum in Yerseke, want daar hebbèn ze het voor el kaar gekregen. Het gaat uiteraard niet om echte boten, maar om schaalmodellen. Die vormen samen de nieuwe ten toonstelling 'Vissersschepen van vroeger tot nu', die morgen offici eel wordt geopend. „De ruimte is eigenlijk veel te klein voor het aanbod, we hadden wel drie van deze zaaltjes kunnen vullen", zegt museumvoorzitter loop Kramer. Hij is trots op de nieuwe expositie en ook coördina tor Eef Kloezen en zijn vrouw en tevens vrijwilligster Erna Eiff, vol gens Kramer de drijvende krach ten achter de tentoonstelling, zijn in hun nopjes. In de museumruimte in het VW-kantoor aan het Kerkplein staan vissersschepen in allerlei soorten en maten uitgestald. Het zijn tot in detail nagemaakte schaalmodellen van visserssche pen als bijvoorbeeld de ARM-4, de ARM-18 en YE 159. Overigens is, afgezien van de YE 36, geen van die schepen nog in gebruik. De handgebouwde schaalmodel len zijn allemaal van particulieren, die er vaak jaren aan hebben ge werkt. De bootjes zijn niet alleen afkomstig van Zeeuwse bouwers, maar ook uit Almere, Antwerpen en zelfs Engeland. Voorwaarde voor de expositie was wel dat het vissersschepen moesten zijn. Veel bouwers zijn aangesloten bij de Model Kotter Club Nederland. „Het is toch geweldig dat die die mensen hun schepen beschikbaar stellen", zegt Kramer. „Ze waren toch wel blij om te horen dat ze in vitrines staan", voegt Eiff lachend toe. Dat het om kostbaar spul gaat, blijkt wel uit het feit dat alle mo dellen verzekerd moesten worden. Eén van de pronkstukken van de expositie is zonder meer de met stoom aangedreven 'Formidable'. Dit 1,70 meter lange model is, net als overigens veel andere tentoon gestelde boten, radiografisch be stuurbaar en kan dus echt varen. „De stoommachine die erin zit is sterk genoeg om een grote roei boot met drie man erin voort te stuwen", weet Kloezen, die zelf in zijn jeugd op een scheepswerf in Drenthe heeft gewoond en zijn 'godganse leven' heeft gevaren. Opvallend zijn ook sommige de tails; zo heeft één van de model len een houten dekje dat door het zoute water is aangetast. Net echt. Behalve de schaalmodellen zijn er op de expositie ook allerlei gereed schappen te zien die vroeger wer den gebruikt om visserschepen te bouwen en te repareren en om zei- 'De ruimte is veel te klein, we hadden wel drie zalen kunnen vullen' len mee te maken. Die zijn afkom stig van de oude scheepswerf Van Os, die inmiddels niet meer be staat. Cees van Os heeft de spullen aan het museum geschonken. „Daar zijn we ontzettend blij mee, het is toch de geschiedenis van Yer seke", zegt Erna Eiff Voorzitter Kramer heeft hoogge spannen verwachtingen van de tentoonstelling. „We willen probe ren om wat meer bezoekers naar het museum te trekken. Als proef delen we kaartjes uit in restau rants waarmee mensen korting kunnen krijgen op de toegangs prijs. Ook willen we een banier met de naam van het museum aan de buitenkant van het gebouw, zo dat mensen weten dat we hier zit ten." De tentoonstelling 'Visserschepen van vroeger tot nu' wordt morgen ochtend om 11.00 uur geopend door wethouder de Kunder. De expositie loopt tot en met septem ber. Het museum is geopend op dinsdag t/m vrijdag van 9.30-12.30 en 13.00-16.00 uur, zaterdag van 10.00 t/m 16.00 uur. Vlissingen zet bronzen beeld straks op een andere plek neer. door Wendy van den Hurk vlissingen - Voor het laatst moet zeeheld en mensenredder Frans Naerebout wijken voor het Bevrij dingsfestival, zaterdag op het Bel- lamypark in Vlissingen. Het standbeeld is gisterochtend vroeg omhoog gehesen en naar het terrein van de gemeente aan de Vredehoflaan gebracht. Daar wacht de bronzen versie van de mensenredder, veilig achter slot en grendel, op haar definitieve lo catie. Waar dat is, beslist het college van burgemeester en wethouders dins dag. Het heeft er alle schijn van dat het op bolwerk de Leugenaar op Boulevard de Ruyter komt. Van daaruit kijkt de loodsenheld dan weer vertrouwd de Schelde op. MEER DAN SLAPEN GOES DE SCHIPPER WOONBOULEVARD MARCONISTRAAT 32 0113 - 230181 'c Frans Naerebout wijkt voor de laatste keer voor het Bevrijdingsfestival. foto Ruben Oreel goes - Het Historisch Museum De Bevelanden in Goes houdt vanaf zaterdag 12 mei elke tweede zater dag van de maand gratis rondlei dingen langs één van de afdelin gen van het museum. Op 12 mei is dat de afdeling klederdrachten. Per afdeling worden deskundige gid sen gezocht, die nagenoeg alle vra- Onbetwist uw kozijnenspecialist! Alu Kunststof Hout Bel voor een vrijblijvend advies www.profiline.nl gen over het onderwerp kunnen beantwoorden. De rondleidingen beginnen telkens om 14.00 uur, maar het museum is op zaterda gen van 12.00 tot 16.00 uur open. Belangstellenden kunnen zich aan melden via 0113-228883 of info@hmdb.nl. Wie om 14.00 uur aanwezig is, kan zich aansluiten. Op 25-04-2007 is ten laste van M.M. Osman, thans zijnde zonder bekende woon- of verblijfplaats zowel in als buiten Nederland, een grosse betekend door Nicole Lieselotte Ouwersloot t.k.-gerechtsdeurwaarder. In voormeld exploot wordt kennis geving gegeven van verzoekschrift echtscheiding. Een afschrift van dit exploot kan worden verkregen bij onderstaand gerechtsdeur waarderkantoor. Buys Partners B.V. Ondernemersweg 5 4691 SL Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62