Economie WW lokt Oost-Europeaan I 0 Kroes jaagt op kartels www.karels.com 395,- wPZC Vrijdag 4 mei 2007 3 9 Nieuwe Tonge - 0187 - 652222 Oost-Europese arbeider heeft bijna dezelfde status als Nederlandse. door Lianne Sleutjes den haag - De Tweede-Kamerfrac- tie van de WD vreest dat Oost-Eu ropeanen hier massaal naartoe ko men om de WW in te duiken. „De uitkering hier is hoger dan de doorsnee salarissen in het land van herkomst", zegt WD-Kamer- lid Stef Blok. Doordat het arbeidsverleden in het land van herkomst meetelt, kan de uitkering zelf langer duren dan de tijd die ze hier hebben ge werkt, aldus Blok. Hij wil dat het kabinet in Brussel probeert de Eu ropese regels te veranderen. De WD wordt wat zenuwachtig omdat voor inwoners van de Euro pese Unie bijna dezelfde rechten gelden als voor Nederlanders me dewerkers. Vanaf de dag dat ie mand rechtmatig in Nederland ver blijft, werkt en hier de zogeheten werknemerspremies betaalt, Shell verkoopt BK-Gas aan concurrent rotterdam - Energieconcern Shell verkoopt Het groothandelsbedrijf BK-GAS aan concurrent Argos Oil. Dat hebben beide bedrijven giste ren bekendgemaakt. Alle 24 werknemers van BK-GAS gaan over naar Argos. Distributie van petrochemisch gas behoort niet meer tot de kernactiviteiten van Shell. LPG blijft wel gewoon te koop bij de Shell-stations. Nederlanders krijgen hogere schulden rijswijk - Nederlanders hebben steeds hogere schulden. De gemid delde schuld van mensen die hulp krijgen voor het beheren van hun geld en betalingen, is in vier jaar gestegen van 16.413 euro naar 21.786 euro. Dit bleek gisteren uit cijfers van de SGBO. Bovendien is de hulpverlening van de gemeen ten minder succesvol, concludeert de SGBO. Koersen werken groei omzet Unilever tegen rotterdam - Unilever heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de hoogste onderliggende omzetgroei gerealiseerd in jaren. De toename werd echter volledig tenietgedaan door nadelige wisselkoersen en het afstoten van onderdelen. De omzet bedroeg 9,5 miljard eu ro. De bedrijfswinst kwam uit op 1,3 miljard euro tegen 1,4 miljard euro in dezelfde periode vorig jaar. Zweedse horlogeketen koopt Kijkshop utrecht - Het winkelbedrijf Kijk shop is in buitenlandse handen te rechtgekomen. De huidige eige naar, Retail Network, heeft de 106 winkels in Nederland verkocht aan het Zweedse Klockgrossisten i Norden (KIN). Het Nederlandse detailhandelsbe drijf heeft al eerder zaken gedaan met KIN. Toen ging het om het ju- weliersbedrijfLucardi. bouwt hij rechten op. Op een werkloosheidsuitkering, een ar beidsongeschiktheidsregeling, kin derbijslag, ziektegeld en op AOW. Dat geldt ook voor inwoners van Polen, Tsjechië, Estland, Letland, Litouwen, Hongarije, Slowakije en Slovenië, die sinds 1 mei in Neder land werken zonder werkvergun ning. De verwachting is dat er dit jaar zo'n 120.000 Oost-Europea nen aan de slag gaan. Vorig jaar waren dat bijna 60.000, onder wie 55.000 Polen. Als EU-burger hebben zij evenals Nederlanders recht op een werk loosheidsuitkering na ontslag, als ze tenminste voldoen aan de voor waarden, zegt een woordvoerster van uitkeringsinstituut UWV. Tij dens het dienstverband moet wel WW-premie betaald zijn door werkgever en werknemer. Ook moet iemand 26 van de 36 we ken voorafgaand aan het ontslag hebben gewerkt. Dan is er recht op een uitkering van drie maan den. Heeft iemand langer gewerkt, dan kan de uitkering langer duren. Hij moet dan wel vier van de laat ste vijf jaar hebben gewerkt en over elk jaar minstens 52 dagen loon hebben ontvangen. Elk ge werkt jaar betekent een maand lan ger uitkering. De maximale duur van een WW-uitkering ligt op 3 jaar en twee maanden. Bij een EU-burger telt voor de WW-duur ook het arbeidsverle den in eigen land mee. Zo zijn de Europese regels. „We vragen dan een tijdvakverklaring bij bijvoor beeld het Poolse UWV, de ZUS. Die geeft aan welke periodes ie mand heeft gewerkt", aldus de UWV-woordvoerster. De eerste twee maanden bedraagt een WW-uitkering 75 procent van het laatstverdiende loon, daarna 70 procent. Er geldt een maximum dagloon van 170 euro per dag. De WW is 75 of 70 procent van dat be- IRM De Tweede-Kamerfractie van de WD vreest dat inwoners van Oost-Europa hier massaal naar toe komen om de WW in te dui ken. drag. Het is vooral theorie dat een Oost-Europeaan lang een hoge WW-uitkering kan opstrijken. Want er is werk genoeg voor Pool se aspergestekers. Vandaar dat het UWV controleert of .iemand zich heeft ingeschreven als werkzoeken de bij het CWI, het voormalige ar beidsbureau. Verder dient hij inge schreven te staan in het bevolkings register. Want hij moet beschik baar zijn voor de Nederlandse ar beidsmarkt en minstens vier keer per maand solliciteren. De Ziektewet geldt onverkort voor werknemers uit de Europese Unie. Als een EU-werknemer ziek wordt tijdens zijn dienstverband, moet zijn Nederlandse werkgever hem doorbetalen. Dat kan tot twee jaar doorlopen. EU-burgers die hier wonen of wer ken en een kind hebben, hebben recht op kinderbijslag. Als het hele gezin hier woont, betaalt de Socia le Verzekeringsbank het Neder landse bedrag. Woont de partner in het land van herkomst, dan be taalt Nederland het verschil bij. brussel - Eurocommissaris Neelie Kroes (Mededinging) is een nieuw kartel op het spoor. Ambtenaren van Kroes deden de afgelopen da gen onaangekondigde invallen bij bedrijven die olieslangen voor bo ten produceren. Kroes vermoedt dat de bedrijven in Frankrijk, Italië en Groot-Brit- tannië verboden prijsafspraken hebben gemaakt. Ze werkt samen met het Amerikaanse ministerie van Justitie omdat er mogelijk spra ke is van een wereldwijd kartel. Kroes wil dit jaar tien kartels oprol len. Ze is goed op weg. Kroes heeft al meer dan 2 miljard euro aan boe tes opgelegd, een absoluut record. design innovatie veelzijdig grip ruimte Nu een Business Pack met ruim 1.600,- voordeel. Trouwens, ook voor particulieren. FordFocus Futura v.a. 21.850,- 459,- p.mnd. Ford C-MAX Futura v.a 24.000,- 600.- p.mnd, Een Blaupunkt Travelpilot EX navigatiesysteem (4" monochroom scherm) Business Seats. Een 6-weg elektrisch verstelbare bestuurdersstoel, met lendensteunverstelling en een in hoogte verstelbare passagiersstoel Parkeersensoren Normale prijs: 2.000,- Uw voordeel: 1.605,- Nu voor Feel the difference Goes, Auto Adria B.V., 0113 - 22 04 40. Oostburg, Van de Ree Oostburg B.V., 0117 - 38 32 30. Terneuzen, Van Putten Zn. B.V., 0115 - 61 38 57. Vlissingen, Autobedrijf Joosse, 0118 - 41 94 20. Zierikzee, Auto Adria Zierikzee B.V., 0111 - 41 72 16.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41