Economie vernieuwen en weer draaien Ahold geeft drie miljard terug aan aandeelhouders BKR krijgt meer vraag naar gegevens kredietregistratie PZC Vrijdag 4 mei 2007 I 37 ontploffen. We gaan van een situa tie waarin installaties gesloten zijn, naar een moment waarop de systemen in aanraking komen met zuurstof. Het gevaar voor explosies is op dat moment groter. We wil len dan ook zo weinig mogelijk mensen op het terrein hebben. Als alle systemen leeg zijn, kan het on derhoud beginnen." Nog meer dan anders wordt gelet op veiligheid, benadrukt Wullems. „Al twee jaar lang hebben zich geen ongevallen met verzuim voor gedaan bij onze werknemers en die van vaste aannemers. Verhoog de waakzaamheid moet zorgen dat er niets gebeurt." De stop duurt circa vijf weken. Wat merkt de omgeving ervan? „Allereerst een toename van het verkeer. Op topdagen zijn 1000 mensen op het fabrieksterrein be zig met het onderhoud. Ze slapen in vakantiehuisjes in de regio. Bo vendien verzorgen cateringbedrij ven het eten en drinken. Verder zullen mensen aan het begin en aan het eind van de stop merken dat we affakkelen. Dat doen we zo min mogelijk, want al het gas dat we affakkelen, kunnen we nutti ger gebruiken." Total in cijfers 1974: vestiging 1986: kraker opgestart 1999: in werking stellen van een aantal kleinere installaties »- 2000: nieuwe zwavelfabriek 2007: bouw nieuwe waterstof- fabriek; naar verwachting wordt die in het najaar in ge bruik genomen. 350 vaste medewerkers. 200 medewerkers van vaste on deraannemers. Het aantal mensen in dienst van TRN neemt toe. Ze wor den aangesteld om de toekom stige pensioengolf voor te zijn. 2006 was voor Total een goed jaar. Weliswaar is het productie record van 2005 niet bereikt. Wel zijn veiligheid, bedrijfsze kerheid en kostenbeheersing verbeterd. /vorpen aan schoonmaak-, controle- en moideriniseringswerkzaamheden. Wat Total maakt Total Raffinaderij Nederland (TRN) produceert voornamelijk brandstoffen en daarnaast grondstoffen voor de chemische industrie. De producten worden voor het overgrote deel geëxporteerd. Bedrijven willen beter inzicht in financiële situatie klanten. TIEL - Het Bureau Krediet Registra tie (BKR) heeft in 2006 bijna 29 miljoen keer op verzoek informa tie verstrekt aan financiële dienst verleners en aanbieders van mobie le telefoons. Dat is 7 procent meer dan in 2005. De organisatie ver klaart de toename doordat bedrij ven steeds vaker en beter inzicht willen in de financiële situatie van hun klanten. Dat bleek gisteren uit het jaarverslag van'het BKR. De opgevraagde informatie had be trekking op de krediet- en abonne- mentsgegevens van ongeveer 10,5 miljoen consumenten. Uit het jaarverslag blijkt verder dat ook de informatieverstrekking aan consumenten in 2006 opnieuw is gestegen. Meer dan 117.000 consu menten vroegen hun eigen gege vens op bij het BKR. Dat is ruim 5 procent meer dan een jaar eerder. Volgens het BKR komt die stijging vooral door de toenemende be kendheid van de organisatie. Verificatie Informatie Systemen BV., een dochter van BKR, ver strekte vorig jaar ruim 11 miljoen keer informatie over de nummers van ongeldig verklaarde identi- teits- en reisdocumenten uit bin nen- en buitenland. Dat is een stij ging van 22 procent ten opzichte van 2005. In meer dan 105.700 gevallen bleek een gecontroleerd document on geldig te zijn. Dat is 20 procent va ker dan in 2005. Laatste bijeenkomst voor Moberg na vier jaar leiderschap. AMSTERDAM - Van de 5,2 miljard euro die Ahold krijgt voor de ver koop van het Amerikaanse onder deel US Food Service zal drie mil jard euro worden teruggegeven aan de aandeelhouders. Dat ge beurt door dit geld te steken in een inkoopprogramma van eigen aandelen, waardoor alle aandelen die daarna nog uitstaan automa tisch meer waard worden. Dat heeft scheidend bestuursvoor zitter Anders Moberg gisteroch tend gezegd tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het supermarktconcern in Amster dam. De rest van de opbrengst van de Amerikaanse groothandel en ca teraar zal worden aangewend om de schuld van Ahold aan de ban ken verder terug te brengen. Het was Mobergs laatste aandeel houdersbijeenkomst na vier jaar Ahold te hebben geleid. „Toen ik in 2003 kwam, ging het om het redden van de onderneming. Nu staat het bedrijf weer op de rails en is het gericht op winstgevende groei", aldus Moberg. 'Het is gewoon tijd voor nieuw leiderschap. Onze strategie verandert niet' Hij noch de commissarissen wil den iets zeggen over de reden van vertrek. „Het is gewoon tijd voor nieuw leiderschap. Onze strategie verandert niet", aldus René Da- han, de voorzitter van de raad van commissarissen. In financiële krin gen is gespeculeerd dat Mobergs plan om de Hema over te nemen van Maxeda (ook V&D, Bijen korf) intern slecht is gevallen. Dahan wilde evenmin veel zeggen over de vertrekregeling van Mo berg. „Hij krijgt een jaarsalaris mee, een deel van zijn bonus en andere kos ten. Hoeveel dat samen is? Dat leest u in ons volgende jaarver slag", antwoordde hij op vragen uit de zaal. Met Moberg is afgespro ken dat hij de komende twee jaar niet bij een concurrent van Ahold gaat werken. De effectenbeurzen in Amsterdam en New York reageerden amper op de ontwikkelingen bij Ahold: het aandeel steeg enkele tienden van procenten. terugdringen van de uitstoot van milieubelastende stoffen." Om de raffinaderij aan de recent ste eisen te laten voldoen, is het noodzakelijk om minstens een jaar of vijf vooruit te kijken. „We plannen nu al voor de stops in 2009 en 2011. Voor grote investerin gen zijn we nu al te laat. Stel dat we in 2009 een nieuwe reactor in gebruik zouden willen nemen, dan moeten we rekening houden met een leveringstijd van mini maal een jaar of twee. Voordat we kunnen bestellen, moet er nog het nodige aan engineering plaatsvin den en vergeet de vergunningen niet. 2011 is pas de eerste mogelijk heid. Ingrijpende wijzigingen op de site vergen dus een flinke tijds planning." De onderhoudsstop is in een aan tal fasen verdeeld. Niet in de laat ste plaats om de veiligheid te waar borgen. „We realiseren ons dat we met brandstof bezig zijn die kan PZC Felix Blnicewicz bron: Totc kerosine 1 min. ton diesel huisbrandolie 3,5 min. ton stookolie 1,4 min. ton grondstoffen chemie 0,3 min. ton grondstoffen (petro) chemische industrie 1,3 min. ton Brandstoffen 7,2 min. ton Overige olieproducten: basisproduct smeerolie, oplosmiddelen, lampolie Grondstoffen chemische industrie: zwavel, benzeen, xyleen Afvoer producten 95% per binnenvaartschip 5000 binnenvaartschepen 2,5% per tankauto 10000 tankauto's 2,5% via pijpleidingen Eindproducten 8,5 min. ton jaar 3l Nederland: 35% Belgie: 40% *3 Duitsland: 15% Q| Overig Europa: 10% Eindproducten 8,5 min. ton jaar LPG 0,3 min. ton nafta 1 min. ton benzine 1 min. ton

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39