ultuur Nieuwe impulsen in Kunstschouw 2007 Festivals in de regio luiden de alarmklok Indringende beelden bij Lymphoma PZC Vrijdag 4 mei 2007 35 Naast beeldende kunst ruimte voor installaties en performances. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De Kunst- schouw, de tiendaagse beeldende kunstmanifestatie in de Westhoek van Schouwen, biedt dit jaar ruim te aan meerdere kunstuitingen. Met de presentatie van het magazi ne gistermiddag in molen De Graanhalm in Burgh-Haamstede gaf voorzitter Jos Beijsens van de Kunstschouw de aftrap in aanloop naar de officiële opening op vrij dag 15 juni. Hij reikte het eerste exemplaar van het magazine uit aan VW-informatrice Tineke Veer- hoek-Deurloo. Daarmee wil de organisatie de sa menhang tussen kunst en recrea tie benadrukken. De Kunstschouw trekt met exposities op van tal van locaties in deze natuurrijke omge ving jaarlijks veel bezoekers. Dit jaar zijn ruim honderdvijftig kun stenaars bij deze manifestatie be trokken. Zij exposeren hun werk op achtendertig verschillende plek ken. Dat gebeurt in galeries, ate liers en beeldentuinen, maar ook bij bedrijven, in kerken, restau rants en boerderijen. Het bestuur van de Kunstschouw deelt met de recreatie de zorg over mogelijke beperkende maatregelen in het kader van Natura 2000, het netwerk van Europese natuurge bieden. „Dit jaar al moet een pro ject met textiele kunst nabij de Plompetoren vervallen, omdat de Provincie er in het kader van de Natuurwet geen vergunning voor verleent", laat secretaris Marjolein van den Adel weten. Zij benadrukt echter dat er nog ge noeg bijzondere elementen wel plaats zullen vinden en de Kunst schouw 2007 extra aantrekkelijk zullen maken. Zo heeft de organisatie de jonge kunstenares Viviane Rose (27) uit Groningen uitgenodigd voor het maken van installaties en perfor mances. Op basis van de relatie 'Kerk en Kunst' maakt Rose spe ciaal voor de opening in de Her vormde Kerk in Haamstede een presentatie. Tijdens de Kunst schouw zelf geeft zij in het koets huis bij hoeve Mon Plaisir in Burghsluis elke dag diverse perfor- De Kunstschouw verleent steun aan beginnnende kunstenaars. Ex posities op bijzondere locaties en dit jaar meer diversiteit in kunstvormen. mances. Beeldend kunstenares Francine Bisscheroux begint vol gende week al met leerlingen van basisschool Onder de Wieken te werken aan een kunstwerk onder het motto 'Daar komen de Vikin gen'. Het gaat om een groot schip van betonijzer en palen, dat be kleed wordt met keramiek. Ook de bezoekers van de Kunstschouw kunnen daar hun bijdrage aan leve ren. Het kunstwerk zal voor in gang van de Boswachterij verrij zen. Sinds vorig jaar krijgen beginnen de kunstenaars een financieel steuntje in de rug om aan de Kunstschouw te kunnen mee doen. Dit keer zijn drie leerlingen van Kunstacademie Sint Joost in Breda uitgenodigd werk te expose ren. Tijl Orlando, Michelle van Mil en loop Bource presenteren op de nieuwe locatie Hill's Green in Ren- esse hun 'Installatie voor verduis terde ruimte'. Door aanraking en voelen door de beschouwers moet het werk werkelijk tot leven ko men. Door toedoen van kunstenares An na Blom krijgt molen De Graan halm een bijzonder aanzien. Zij heeft de wiekzeilen' beschilderd in navolging van haar Don Quicho- te project op Mallorca. Sharon van Adel stond met Within Temptation drie jaar terug op Borstrock. Nu is de band te duur voor veel festivals in de regio, foto Ronald den Dekker Evenementen in de problemen door hoge kosten van bands. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Voorjaar, festivaltijd. Ook in en rond Zeeland staat de komende weken weer een aantal van zulke muziekevenementen op de rol. De doornee muziekliefheb ber raakt over het algemeen echter niet al te diep onder de indruk van de namen van de optredende bands. Had een jaar of vier gele den elk zichzelf respecterend festi val nog minstens één bekende act op het affiche staan, nu moeten vooral kleinere en regionale bands het publiek weten te boeien. Over de reden daarvan zijn alle or ganistoren het roerend eens: de bands zijn veel te duur geworden. „Wat ze acht jaar geleden in gul dens kostten, betalen we nu in eu ro's", zegt Ad Boonman van Klomppop. Het festival in Ovezan- de, dat op Hemelvaartdag (17 mei) wordt gehouden, gooit het nu daarom op een andere boeg. „We moeten het hebben van onze goe de naam. Peter Pan Speedrock, dit jaar één van de grootste bands, was hier drie jaar geleden ook al. Ze vonden het fantastich en ko men graag terug." Daardoor kost het totale program ma, waar verder ook aardige na men als 16 Down, Seven en de rij zende ster Dennis op staan, 'slechts' 16.000 euro. Boonman: „Voor die prijs komt Racoon niet eens. Hoewel die band hier wel meerdere malen heeft gespeeld en dankzij festivals als de onze groot is geworden." Ook het Anywavefes- tival in Zierikzee, dit jaar op 8 en 9 juni, probeert bands soms voor een tweede keer te halen door te wijzen op de goede organisatie en dito sfeer. „Maar je kunt moeilijk elke keer hetzelfde programma in elkaar zet ten", zegt lilies Appeldoorn van poppodium Brogum, organisator van Anywave. „De kosten zijn torenhoog", weet ook René Smout. Hij is één van de organisatoren van Borstrock in Nieuw-Vossemeer, dit jaar op 18 en 19 mei. „Dat is jammer, want als je als festival wil groeien, moet je ook steeds betere bands hebben. We zijn daar een paar jaar geleden bijna mee op ons gezicht gegaan. We hadden de grote namen wel, maar daardoor moest de en treeprijs omhoog. Er kwamen min- 'Als het aantal bezoekers dit jaar tegenvalt, is het gebeurt met Borstrock' der bezoekers en we hadden dus te weinig inkomsten. Daarna heb ben we een flinke stap terug ge daan. Dan maar wat minder grote namen, maar wel betaalbare prij zen." Het publiek moet dus tevre den zijn met namen als U.D.O., Scrum en Surrender, terwijl drie jaar geleden Within Temptation nog op het podium stond en het jaar ervoor De Heideroosjes. Over het waarom van de stijgende prijzen heeft Johan Keijzer, pro grammeur van Anywave, wel een verklaring. „Bands lijken steeds meer op een bedrijf Er zit vaak een managementbureau achter. Die mensen moeten ook allemaal betaald worden." Verder vraagt een groep vaak een hogere vergoe ding voor opcreden op een festi val. „Met het idee: jullie verdienen er meer mee, daar willen wij ook een graantje van meepikken." De vraag is hoe erg het publiek het vindt dat grote bands niet komen opdraven. Liefhebbers uit de buurt komen toch wel, geven de organi satoren aan. Maar, zeggen ze una niem, een grote naam trekt men sen van verder weg. En juist dat ex traatje hebben de festivals steeds harder nodig. Want naast de acts wordt ook het huren van tenten, toiletten en beveiliging, het maken van reclamemateriaal en het inko pen van drank steeds duurder. Borstrock staat het water daardoor aan de lippen. Smout: „Als het aan tal bezoekers dit jaar tegenvalt, is het gebeurt met ons festival." Boonman: „Vorig jaar hebben we geen verlies gedraaid, maar door een belastingtegenvaller enkele ja ren geleden hebben we geen reser ves meer. Bovendien heeft de pro vincie duizenden euro's gekort op de subsidie. Een slecht jaar zou ook voor ons een probleem zijn." GENT - In cultureel centrum Caer- mersklooster in Gent is gistera vond de expositie Lymphoma van de Belgische fotograaf Lieven Her- reman geopend. Zijn werk geeft een indringend beeld over de lan ge periode vorig jaar, waarin hij medisch werd behandeld in ver band met lymfeklierkanker. Via zijn toestel en met behulp van zijn laptop heeft Herreman op zeer per soonlijke manier zijn genezings proces in beeld gebracht. Ijl Lymphoma, Gent, t/m 24 juni, di. t/m zon., 10.00 - 17.00 uur. Overzichtsexpositie Antoine Mes ellewoutsdijk - Ad Beenhakker opent zondag (14.30 u.) in 't Kerk je van Ellesdiek de overzichtsexpo sitie van Antoine Mes. Muzikale bijdragen verlenen het duo Da Ca po (dwarsfluit en harp) en zanger Engel Reinhoudt. Kunstroute Middelburg in teken van het boek MIDDELBURG - De Kunstroute langs ateliers en galeries zondag van 13.00 tot 17.00 uur door Middel burg heeft als thema 'Middelburg Boekenstad'. Onder de 33 deelne mers stellen acht professionele kunstenaars hun ateliers open. Kennismaken met Buxtehude zierikzee - Aan het begin van het Buxtehude Festival Zeeland kun nen muziekliefhebbers woensdaga vond in de Grote Kerk in Zierik zee meer te weten komen over le ven en werk van deze componist. De avond begint om 20.00 uur. Filmstills van de conceptuele kunstenares Viviane Rose die zich bij de Kunst schouw manifesteert met installatie en performances.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37