Zo, weer een bom kwijt Festival is live te zien ^jwosse Ku nststof kozi j nen P I M Bel voor een vrijblijvende prijsopgave PZC Vrijdag 4 mei 2007 33 Dat ding in het water, daar draait alles om, op de Hr Ms Schiedam. door Harmen van der Werf a/b Hr Ms SCHIEDAM - 'Securité, secu- rité'. Olav Thesingh, oudste officier aan boord van de mijnenjager Schiedam, waarschuwt donderdag middag even na twee uur alle sche pen in de wijde omtrek. Op zo'n driehonderd meter af stand van de Schiedam zal binnen enkele minuten een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog tot ontploffing worden gebracht. De brug van het marineschip staat vol bemanningsleden. Niet alleen de scheepvaart is gewaarschuwd - te beginnen met de Franse woorden 'securité, securité', want 'dat hoort zo', zegt Thesingh - ook alle opva renden van de mijnenjager zijn op getrommeld. „Als zo'n bom springt", verklaart commandant Rick van Kampen, „krijg je altijd een schokgolf Dat voel je goed aan het schip. Alle mensen aan boord moeten daar om weten dat we gaan springen." Uit liefde voor het vak voegt Van Kampen toe: „En elke explosie is het bekijken waard." De Schiedam ligt voor de kust van Voorne Putten. De Rotterdamse Maasvlakte is in zicht, evenals de vuurtoren van Ouddorp. Aan de Noordzeekant liggen zeeschepen te wachten, waarschijnlijk op een ligplaats in Rotterdam. Het is zalig weer. Lekker zonnetje en een fijne bries uit het noorden, windkracht vier a vijf. Duikleider aan dek Vin cent Hengeveld is al flink aange kleurd. „Kom ik straks thuis, den ken ze dat ik op vakantie ben ge weest." Een volkomen fout idee, want de mijnenjager maakt allerminst een vakantietripje. Serieus werk wordt er verricht. En dat is ook te voelen, als het erop aan komt. Dat ding in het water, die vliegtuig bom uit de Tweede Wereldoorlog, daar draait alles vandaag om. En ei genlijk ook al woensdag. Viskotter Ouddorp 6, de Zeldenrust, kreeg 24 april het explosief in de netten, meldde dit keurig aan het kust wachtcentrum in Den Helder, zet te het gevaarte overboord en gaf de positie door. En wat bleek? De bom was aan de rand van een vaar geul gedumpt, vlakbij een leiding of kabel. Commandant Van Kam pen: „We geven voorrang aan zo'n melding, vanwege de gevaarzet ting." Woensdag is de Schiedam naar de opgegeven locatie gegaan, op zoek naar de tot BC 594 omgedoopte 'Kom ik straks thuis, denken ze dat ik op vakantie ben geweest' bom. Een afkorting is simpel, als je weet waar die voor staat. BC is de naam van de operatie waarmee de Koninklijke Marine nu twee jaar bezig is: Beneficial Cooperation. Vissers en marine werken samen aan het opruimen van oorlogstuig dat in de Tweede Wereldoorlog is gedropt boven de Noordzee. Een ongeval met een bom op de Oud dorp 1 ging hieraan vooraf) 6 april 2005, waarbij twee vissers uit Oud dorp en één uit Arnemuiden om het leven kwamen. Sindsdien mel den vissers veel vaker bommen of mijnen, de marine reageert sneller dankzij de permanente inzet van een mijnenjager. Het resultaat: de BC 594 is de 594ste melding sinds 2005. Een marineduiker wist de BC 594 woensdag te vinden op ruim der tig meter diepte, waarna de bom - een 500-ponder - naar een veilige plek is versleept om onschadelijk te maken. Met de kentering van het tij is het zover. Mark Bosgra uit Middelburg - 'de marine leek me wel een uitda ging' - gaat met collegaduiker Ro nald van der Linden en duikleider Auke van der Velde in een rubber boot. Bosgra mag op vijftien me ter diepte de springlading op de bom plaatsen. Hij heeft het voor vertrek over 'gezonde spanning'. Het moment is daar. 'Securité, se curité'. Enkele minuten wachten. Een metershoge waterzuil is de laatste vertoning van de BC 594. Opeens vliegen er meeuwen rond. Vis is mee ontploft. Commandant Van Kampen: „Zo, weer één kwijt." - 25 maanden garantie^ - gratis accessoires pakket" - demo Jura in onze winkel - vervangend apparaat mogelijk bij onderhoud - ook het adres voor uw versgebrande koffie 30 soorten Korte Bosstraat 4, Bergen op Zoom Tel. 0164 - 244 414 ^^^^www.surprisekookgerei.nl^^— De kookwinkel die u aanspreekt! VUSSINGEN - Het Bevrijdingsfesti val (morgen) in Vlissingen is live te volgen via internet. Op het Bel- lamypark komt een webcam te staan, zodat thuisblijvers toch een beetje de sfeer kunnen proeven. De camera laat beelden zien van het hoofdpodium, het Dijktheater en het Culture Podium en uiter aard de feestgangers. De eerste beelden gaan vrijdag al de lucht in tijdens de opbouw. Bezoekers vlak bij het hoofdpodium kunnen met een mobieltje of PDA inloggen op www.bevrijdingsfestivalzeeland.nl Paul KOOPZONDAG 6 mei 12.00 uur - 17.00 uur Jan Gielenplein 6 (naast de Basiliek) OUDENBOSCH Tel: 0165 330620 OPENINGSTIJDEN: di. - do. 9.30 - 18.00 uur vr. 9.30-21.00 uur za. 9.30 - 17.00 uur De marine laat een vliegtuigbom ontploffen. Marineduiker Mark Bosgra uit Middelburg bereidt de springlading voor (inzet). foto's Frouwkje Bijlstra Aftrap voor campagne 30 minuten bewegen middelburg - Oud-staatssecretaris Clemence Ross, tegenwoordig di recteur van het Nederlands Insti tuut voor Sport en Bewegen, geeft woensdag 9 mei in Middelburg het startschot voor de campagne 30 minuten bewegen. Bij die gele genheid overhandigt zij oranje- gekleurde plaatsnaamborden aan deelnemende gemeenten. Gedepu teerde H. van Waveren neemt het eerste bord in ontvangst. 1 ''Br Mmrnmii B*. jmm&Mi ft j Jp |(inj/erieurs| 1 1 mg ia Langstraat 2, Arnemuiden. g tl! J&ZP'*dm tel. 0118-601273 Geopend van maandagmiddag t/m zaterdag. Koopavond op afspraak. www.joosseinterieurs.nl Multiculturele dag op Hogeschool Zeeland VLISSINGEN - Studenten van de Ho geschool Zeeland houden dinsdag 15 mei een multiculturele dag met kraampjes vol hapjes, souvenirs en foto's uit diverse, verre landen. Ver der zijn er modeshows, optredens en een demonstratie capoeira, een acrobatische vechtsport. De dag heeft tot doel het multicul turele karakter van de hogeschool onder de aandacht te brengen. De dag duurt van 10.30 tot 16.15 uur. verbouwingen - klussen rondom het huis dakkapellen - dakgoten met sierklossen dakgootbekleding - kunststof tuinhuisjes Kunststofmontagebedrijf F. P. POORTVLIET Dekkersweg 12, Nieuwdorp Tel. 0113 - 61 33 95 of 06 - 42 15 69 67 www.fppoortvliet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35