'Hier eindigt de reis naar mijn vader' L J Êfld f"ï" I l Gevim HL overal op Walcheren PM l/tttAwMf* _s7oosse VAN DER SLOOT Wij geven u de helft cadeau! w PZC Vrijdag 4 mei 2007 2 7 Op zoek naar een stoere skelter? jfc Janet Amos-Fulham: „We hebben geen graf, maar weten voor 99 procent zeker dat hij in Zoutelande begraven heeft gelegen." foto Lex de Meester Janet Amos-Fulham krijgt oorlogsmedaille voor gesneuvelde vader. door Maurits Sep ZOUTELANDE - Janet Fulham was pas een jaar oud toen haar vader Bill op t november 1944 bij de lan ding van de geallieerden op het strand van Westkapelle sneuvelde. De drie Engelse medailles die hij postuum kreeg, draagt de Britse met trots. Vandaag ontvangt zij in zijn naam in Domburg een vierde herdenkingsmedaille. Zij krijgt die van het National Committee Thank You Canada and Allied Forces. De vraag wat dat voor haar betekent, laat Janet onbeantwoord. „Te emotioneel." De medaille vormt de ontbreken de schakel tussen vader en doch ter, vertelt haar man John Amos. „Vandaag komen ze samen." Janets zoektocht naar haar vader begon toen ze 13 was, maar viel stil toen ze trouwde, een kind kreeg, een eigen leven opbouwde. Bij de 50-jarige herdenking van de bevrijding hervatte ze haar speur werk. Ze wist alleen dat zijn naam in Groesbeek staat op de 'muur van vermisten' op een Canadees oorlogskerkhof En dat hij op Wal cheren was omgekomen. Janet: „Mijn moeder had aanvanke lijk wel contact met vrouwen van kameraden van mijn vader. Dat verwaterde toen hij dood was." Nadat haar moeder hertrouwde, verdween Janets biologische vader nog verder naar de achtergrond. Dat snapt ze best. „Zij moest een nieuw leven opbouwen. En met een nieuwe man blijf je niet bezig over je vorige echtgenoot." Boven dien bleef moeder weinig be spaard. Haar tweede man overleed na acht jaar huwelijk aan kanker, haar derde echtgenoot stierf vele jaren later op de operatietafel. „Mijn moeder heet Hilda. Dat bete kent krijger. Zo was ze ook: sterk. Ze ging altijd door." Janet heeft die eigenschap geërfd. „Ik geef ook nooit op." Daarom volhardde ze in haar moeizame speurtocht tot ze wist wat haar va der is overkomen. „Hij was medi cus bij het Royal Army Medical Corps. Ik hoop dat hij het werk heeft kunnen doen waarvoor hij was opgeleid. Al weet ik niet hoe lang hij dat heeft kunnen doen. Hij kwam vanuit Oostende op 1 november '44 in Westkapelle aan. Daar kwam hij met zijn groep op een mijn." Uit brieven die de laatste jaren via familie van haar vaders kamera den zijn opgedoken, weet zij dat geen van de mannen in het voer tuig de explosie heeft overleefd. Dankzij de hulp van anderen, uit Zoutelande bijvoorbeeld, weet ze dat haar vader tijdelijk begraven heeft gelegen achter de duinen in Zoutelande; vlakbij het vakantieap partement waar ze nu verblijft. „Zoutelande is heel belangrijk voor mij geworden. Dit is het ein de van de reis naar mijn vader. De ze onderscheiding bevestigt dat. Het geeft vrede. We hebben geen graf, maar weten voor 99 procent zeker dat hij hier heeft gelegen. Ik kan niet veel dichterbij hem ko men. Dat moet ik accepteren en dat kan ik nu ook. Voor de men sen hier was mijn vader een held, voor mij ook." Soldaten uit tijd van Napoleon op bezoek VLISSINGEN - Het Zevende Bataljon Infanterie van Linie is met hemel vaart in Vlissingen. Het bataljon is een vereniging die oorlogsituaties uit het verleden naspeelt. Het ba taljon heeft echt bestaan: het heeft een belangrijke rol gespeeld in de slag bij Waterloo, de veldslag die een eind maakte aan de heerschap pij van Napoleon. Het bataljon is te zien van zeven tien tot en met twintig mei. De le den van de vereniging overnach ten ook op Fort Rammekens. Het fort is open van 13.00 tot 17.00 uur. Meer informatie over het bataljon via www.7bvl.nl www.pietvoskamp.nl MIDDELBURG - BREEWEG 17 Tel. 0118-613187 SCHOENMODE Lange Delft 48, Middelburg menzang. 19:50 uur: voordracht gedichten door twee scholieren. 20:04 uur: kranslegging en défilé. OOSTKAPELLE 19.00 tot 19.50 uur: muziek en zang in de Hervormde Kerk. 19.50 uur: tocht naar het oorlogs monument voor bloemlegging. SEROOSKERKE 19.25 uur: verzamelen bij monu ment op plein bij Johanneskerk. 19.30 uur: herdenking met bloe- menceremonieel door kinderen van basisschool de Wegwijzer, kranslegging en aansluitend stille tocht naar begraafplaats. 19.45 uur: toespraak door wethou der Wim van Tatenhove namens de gemeente Veere. VEERE 19.00 uur: vesperdienst met zang en muziek in de Kleine Kerk aan de Kapellestraat. 19.25 uur: verzamelen_ bij het vre- desmonument in de tuin van de Grote Kerk. 19.30 uur: stille tocht naar het oor logsmonument op oude begraaf plaats aan de Zanddijk. 19.40 tot 20.10 uur: herdenkingsce remonie met onder meer koraal- muziek, toespraak wethouder Jan Bostelaar en kranslegging. VLISSINGEN 14:30: herdenkingsdienst in recrea tiezaal Ter Reede. 19:00 uur: kerkelijke herdenking in Onze Lieve Vrouwekerk aan de Singel, waarbij Vocaal Ensemble Elancore zingt. 19:30 uur: bijeenkomst Noorderbe graafplaats aan de President Roose- veltlaan. 19:50 uur: muziekvereniging Vlijt en Volharding speelt, gevolgd door twee minuten stilte, het Wilhel mus Vlijt en Volharding en een kranslegging. VROUWENPOLDER 19.35: stille tocht naar begraaf plaats aan de Zoekweg, vanaf de kerk aan de Fort den Haakweg. 19.50 uur: proclamatie en kransleg ging door wethouder Melse. 20.15 uur: samenkomst in de Ont moeting en presentatie van de dvd 'oorlogsherinneringen'. 1'Ini'! fi |^int/erieurs| Langstraat 2, Arnemuiden. tel. 0118-601273 Geopend van maandagmiddag t/m zaterdag. Koopavond op afspraak. www.joosseinterieurs.nl Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. J het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29